Temat niestabilności czaszkowo-szyjnej zainteresował mnie szczególnie 10 lat temu, kiedy trafił do mnie pacjent po zabiegu operacyjnym odcinka szyjnego. Operacja w pewnym sensie okazała się pomyślna, ponieważ objawy bólowe i neurologiczne ustąpiły. Niestety pojawiły się nowe, bardziej dokuczliwe. U pacjenta wystąpiły zawroty i bóle głowy, głośne krepitacje szyi, nudności, wskazywał na uczucie niestabilności podłoża, problemy z chodzeniem. Badania, wizyty u specjalistów… wszystko na nic, nikt nie potrafił mu pomóc. Ze względu na brak nieprawidłowości w badaniach obrazowych dostępnych w Polsce, lekarze podejrzewali depresję. Pacjent nie był jednak przekonany co do diagnozy, zdeterminowany wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki badaniu DMX zdiagnozowano u niego niestabilność czaszkowo-szyjną. Jeszcze 10 lat temu w Polsce diagnoza i leczenie niestabilności było dość trudne. Obecnie w 2022 roku mamy dostęp do większej liczby badań, są lekarze i procedury, dzięki którym coraz lepiej możemy pomagać pacjentom z niestabilnością czaszkowo-szyjną.
Kilka słów o więzadłach górnych segmentów szyjnych
Mówiąc o niestabilności czaszkowo-szyjnej (C0-C1-C2), musimy wyjaśnić pewne formalności. W anatomii odcinki kręgosłupa określamy w skrócie, a dla odcinka szyjnego używamy litery C. C0 oznacza kość potyliczną, C1 pierwszy, a C2 drugi krąg szyjny. Możecie spotkać się z kilkoma określeniami niestabilności górnych segmentów szyjnych. Niestabilność pomiędzy C0 a C1 nazywamy niestabilnością szczytowo-potyliczną, pomiędzy C1 a C2- szczytowo-obrotową. Niestabilność czaszkowo-szyjna to określenie wskazujące na niestabilność w rejonie górnych kręgów szyjnych.
W trakcie ruchu głowy kręgi szyjne poruszają się w ściśle określony sposób. Do niestabilności dochodzi w sytuacji, gdy jeden z nich przemieszcza się „nieprawidłowo”, mówiąc inaczej, zbacza ze swojego toru ruchu. Aby doszło to takiego nadmiernego ruchu pomiędzy C0-C1 lub C1-C2, musimy mieć do czynienia z uszkodzeniem struktur, które kontrolują i zabezpieczają przemieszczanie kręgów. Głównymi „kontrolerami” ruchu w tej okolicy są więzadła. W odcinku szyjnym spotkamy zarówno więzadła występujące we wszystkich odcinkach kręgosłupa, jak i te specyficzne tylko dla dwóch pierwszych kręgów. W kontekście niestabilności podstawową rolę odgrywają te drugie a w szczególności:
- więzadło krzyżowe kręgu szczytowego (część podłużna i poprzeczna)
- więzadła skrzydłowate
Więzadła górnych kręgów szyjnych, pomimo że stabilizują bardzo newralgiczny obszar, w wyniku wielu czynników mogą stać się niewydolne. To właśnie one najczęściej ulegają uszkodzeniu w czasie urazów komunikacyjnych i innych urazach głowy czy szyi W konsekwencji kręgi stają się niestabilne i ulegają nadmiernym przemieszczeniom w trakcie ruchu.

Niestabilność czaszkowo-szyjna- przyczyny
Tak jak pisałam wcześniej, niestabilność najczęściej wywołana jest urazem odcinka szyjnego, który doprowadza do uszkodzenia więzadeł. W pracy zawodowej niejednokrotnie spotkałam także pacjentów, u których niestabilność wystąpiła bez wyraźnej przyczyny. Powodem może być tutaj genetyka, a dokładniej pewna specyficzna, wrodzona budowa stawów w obrębie górnych segmentów.
Niestabilność tego rejonu może także być związana z chorobami, które mają wpływ na tkankę łączną. Pierwsza z nich to Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS)- genetyczne zaburzenie w syntezie kolagenu, które wpływa na znaczną elastyczność skóry, struktur narządu ruchu, a także różnorodne objawy ogólnoustrojowe. Badania pokazują, że niestabilność górnych segmentów występuje u jednej na 15 osób z EDS. W moim następnym artykule znajdziecie kwestionariusz, na podstawie którego możecie rozpoznać typ hipermobilny EDS, tzw. hEDS. Niestabilność występuje często także u osób z Zespołem Downa.
Kolejny czynnik pojawienia się niestabilności w rejonie górnych segmentów szyjnych to choroby reumatoidalne, a przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów, gdzie nadruchomość pomiędzy C1 a C2 występuje u 65% pacjentów. Jest to spowodowane zniekształceniami powstającymi w stawach w rezultacie toczącego się stanu zapalnego. Inne możliwe przyczyny to choroba Pageta lub zmiany rozrostowe, które w tej okolicy występują niezwykle rzadko.
Uraz odcinka szyjnego a niestabilność czaszkowo-szyjna
Przyjrzyjmy się bliżej jednej z najczęstszych przyczyn niestabilności, czyli urazom odcinka szyjnego. Górne segmenty szyjne są szczególnie narażone w trakcie urazów typu Wiplash (z ang. smagnięcie biczem). Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego ruchu szyi, do którego dochodzi najczęściej w momencie wypadku komunikacyjnego. Dla przykładu wyobraźmy sobie, że prowadzimy samochód i zatrzymujemy się na światłach. Siedzimy rozluźnieni, całe nasze ciało jest podparte, często poza jednym elementem, głową. Nagle uderza w nas od tyłu rozpędzone auto. Nasza głowa zachowuje się jak bicz, odchyla się najpierw do tyłu, potem do przodu. W czasie ruchu do przodu głowa oddziałuje z ogromną siłą na szyje, a w konsekwencji dochodzi do naciągnięć i uszkodzeń struktur więzadłowych. Co ciekawe, do poważnych w skutkach uszkodzeń więzadeł często dochodzi także w trakcie z pozoru niegroźnych wypadków.
Z moich obserwacji wynika, że problem urazów odcinka szyjnego jest w Polsce ogromny i tak naprawdę nie do końca oszacowany. Bardzo wielu pacjentów zmagających się ze złożonymi objawami nie wie, że niestabilność czaszkowo-szyjna to właśnie przyczyna dolegliwości. Rocznie trafia do mnie na rehabilitację nawet kilkadziesiąt osób po drobnych urazach komunikacyjnych szyi. Z reguły po wypadku pacjenci udają się do szpitala, gdzie wykonany zostaje klasyczny rentgen odcinka szyjnego. Następnie dostają kołnierz ortopedyczny i zostają wypisani do domu. Często po z pozoru niegroźnych urazach nie dzieje się nic poważnego, a pacjent odczuwa tylko naciągnięcie mięśni w okolicy szyi, ewentualnie dodatkowo ból głowy. W wielu przypadkach objawy wycofują się po kilku tygodniach…. niestety niestabilność może dać o sobie znać po kilku miesiącach, a nawet wielu latach.
Objawy niestabilności czaszkowo-szyjnej
Obszar pomiędzy czaszką a pierwszym i drugim kręgiem to wąska przestrzeń z wieloma mięśniami, naczyniami i nerwami, dlatego niestabilność pojawiająca się na tym obszarze z reguły powoduje bardzo złożone objawy. Nie zawsze mają one stały charakter, często pojawiają się i ustępują na dłuższy czas. Wszystko to powoduje, że diagnoza jest trudna, a pacjenci odwiedzają lekarzy wielu specjalności. Często nawet nie pamiętają, że kilka lat temu doznali urazu odcinka szyjnego. To, co wg mnie szczególnie charakteryzuje objawy niestabilności to przede wszystkim różnorodność objawów. Praktycznie nie spotkamy dwóch pacjentów z takimi samymi symptomami.
Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:
- Bóle głowy– objaw występujący u większości pacjentów, najczęściej pojawiają się bezpośrednio lub kilka dni po urazie, często o pulsującym charakterze. Z czasem może zyskać na intensywności i czasie trwania. Dodatkowo pacjenci mówią o uczuciu ciężkości w głowie, inni opisują swoje objawy jako ciśnienie rozpierające czaszkę. Najczęściej lokalizują się w obszarze potylicy;
- Nudności, mogą pojawić się nawet wymioty;
- Zawroty głowy, o których przeczytacie w moim kolejnym artykule;
- Bóle odcinka szyjnego, schodzące do łopatek, barków, a w niektórych przypadkach w wyniku podrażnienia rdzenia kręgowego także do innych odcinków kręgosłupa i do kończyn dolnych;
- Wzmożone napięcie mięśni odcinka szyjnego – w sytuacji, gdy więzadła nie spełniają swojej funkcji, dochodzi do napięcia mięśni okolicy szyi w celu ustabilizowania nadruchomego segmentu;
- Osłabienie siły mięśniowej- głównie w obrębie obręczy barkowej i kończyny górnej, które może doprowadzić do upuszczania przedmiotów czy zmiany charakteru pisma;
- Osłabienie kończyn dolnych, problemy z równowagą;
- Nietrzymanie moczu, dysfunkcje seksualne;
- Problemy ze wzrokiem, zmiany kolorów, podwójne widzenie;
- Drętwienie, osłabienie mięśni twarzy;
- Ból okolicy stawu skroniowo-żuchwowego;
- Problemy z przełykaniem;
- Mioklonie- nagłe skurcze mięśni, często w nocy, mylone z padaczką;
- Tachykardia– przyśpieszenie bicia serca, często chwilowy wzrost ciśnienia tętniczego;
- Zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej, o której przeczytacie w kolejnym artykule;
- Mgła mózgowa, stany depresyjne, osłabienie;
- Nadmierne pocenie.
Mówiąc o objawach niestabilności, muszę poruszyć jedną ważna kwestię. Jak widzimy, objawy niestabilności czaszkowo-szyjnej są bardzo niespecyficzne. Tego typu symptomy mogą dotyczyć bardzo wielu innych chorób i dysfunkcji. Z tego właśnie powodu wielu pacjentów latami nie może znaleźć przyczyny swoich dolegliwości. Z drugiej zaś strony obecnie obserwujemy trend zbyt częstego diagnozowania tej dysfunkcji. Ze względu na fakt, że nie ma jasnych wytycznych a także ogólnego dostępu do badań obrazowych w naszym kraju, niektóre osoby są przekonane o niestabilności, tylko ze względu na objawy. Musimy podejść do problemu z rozwagą. U wielu osób symptomy mogą być związane z innymi problemami organizmu czy dysfunkcjami złącza czaszkowo-szyjnego, często niegroźnymi, które możemy bez problemu leczyć poprzez rehabilitację.
Diagnostyka niestabilności czaszkowo-szyjnej
Diagnozowanie niestabilności C0-C1-C2 wymaga bardzo profesjonalnego podejścia. Niestety statyczne, standardowe badania w leżeniu nie zawsze uwidocznią problem. Wielu pacjentów zgłasza się do mnie z całą teczką badań, które nie odbiegają od normy. W konsekwencji większość ma postawioną diagnozę psychiatryczną lub podejrzenie fibromialgii.
W przypadku podejrzenia dysfunkcji pacjent z reguły początkowo ma wykonane szereg standardowych zdjęć radiologicznych. Następnie lekarze decydują się na tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. W sytuacji dużego uszkodzenia i przesunięcia kręgów lekarze z pewnością są w stanie zdiagnozować niestabilność na podstawie tych standardowych badań. Problem zaczyna się, gdy uszkodzenie jest mniejsze, a niestabilność pojawia się tylko w czasie ruchu szyją. W takim przypadku wszystkie badania okazują się prawidłowe, głównie ze względu na fakt, że wykonywane są w pozycji leżącej w statyce i nie pokazują zachowania kręgów w czasie ruchu. Niestety w Polsce nie mamy dostępu do nowoczesnych technik obrazowania w ruchu tj. DMX (Digital Motion Xray), a rezonanse pionowe nie są powszechne.
Badania statyczne mogą pokazać pewne cechy niestabilności, jednakże muszą być ocenione przez lekarza, który specjalizuje się w tego typu przypadkach. Zawsze zalecam moim pacjentom badanie RTG czynnościowe kręgosłupa szyjnego, w czasie którego wykonujemy dwa zdjęcia: w zgięciu i wyproście odcinka szyjnego. Przydatne może okazać się także zdjęcie celowane na ząb obrotnika. Na obrazie rezonansu magnetycznego należy wykonać szereg pomiarów, a w razie konieczności pacjent może zostać także skierowany na czynnościową tomografię komputerową. Jeżeli jednak powszechnie dostępne badania nie wykazują problemu lub tylko pośrednio wskazują na możliwą niestabilność czaszkowo-szyjną, zalecamy pacjentom rezonans pionowy, który jest dostępny w kilku miejscach w Polsce lub za granicą. Prawdopodobnie w przyszłości badania dynamiczne będą powszechniejsze. Oczywiście przebieg diagnostyki ustalamy indywidualnie. Dodatkowo dość często potrzebujemy także innych badań np. rezonans magnetyczny głowy czy badania naczyń krwionośnych. Przede wszystkim skupiamy się na wykluczeniu innych przyczyn dolegliwości.

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. W okolicy złącza czaszkowo-szyjnego możemy spotkać także wiele innych innych dysfunkcji, które wywołują tzw. zespół czaszkowo-szyjny.
Niestabilność czaszkowo-szyjna jest dysfunkcją bardzo złożoną, dlatego zachęcam do zapoznania się z poniższymi artykułami na ten temat:
1. Leczenie niestabilności czaszkowo-szyjnej
2. Objawy niestabilności czaszkowo-szyjnej
3. Niestabilność czaszkowo-szyjna, czy statyczne pomiary mogą pokazać problem?
4. Zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego? Przyczyną może być niestabilność odcinka szyjnego!
5. Zespół Eagle’a, czyli o wydłużonym wyrostku rylcowatym kości skroniowej.
6. Co ma wspólnego Zespół Chiari I z niestabilnością czaszkowo-szyjną?
7. Nerw błędny- funkcje, objawy i przyczyny uszkodzenia.
8. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego a bóle odcinka szyjnego.
9. Czy szumy uszne mogą być związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?
10. Whiplash, czyli uraz odcinka szyjnego- co warto wiedzieć.
11. Ból głowy po wypadku komunikacyjnym może mieć związek z kręgosłupem.
12. Odchylony języczek podniebienny może mieć związek z dysfunkcją odcinka szyjnego!
13. Dysautonomia- częsty problem w pacjentów z Zespołem Ehlersa-Danlosa.
39 odpowiedzi
Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu co mnie tak naprawdę czeka po stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa na poziomie C3-C4. 3mm a przeprost 4 mm. Ponadto posiadam już wrodzony blok kostny na poziomach C4-C6 i C7-Th1 Czego nie będę w stanie zrobić i jak po tej stabilizacji tak naprawdę będzie wyglądało moje życie, bo lekarze nawet Ci najlepsi są bardzo oszczędni w słowach. Pozdrawiam serdecznie Witold.
Dzień dobry, czy może Pani polecić dobrego specjalistę w Lublinie?
Niestety nie znam. 🙁
Dzień dobry a czy mogła by Pani polecić kogoś z Gdańska w sprawie niestabilności . Była bym bardzo wdzięczna. Gdy poruszam głową w górę i dół słyszę chrupanie i boli mnie u nasady czaszki.
Napiszę do Pani maila.
Pozdrawiam
Witam
Mam problem właśnie taki problem z córką. Podczas ruchu głowa (Góra-dół ) ” głośno strzela jej” byłyśmy już u kilku ortopedow i każdy twierdzi że wszystko jest ok. Z wyniku RTG wynika że niewielkie przemieszczenie się kręgu C2. Mimo opiń lekarzy dalej nie daje mi to spokoju, córką ma 4 lata. Zna może pani dobrego lekarza z dolnegośląska,Wielkopolski? Jeśli jest jakiś lekarz naprawdę dobry to dojede do każdego zakątka Polski Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o niestabilność i diagnostykę to najlepszy jest dr Mariusz Głowacki. Niestety jeśli chodzi o dziecko 4 lata, trzba szukać leakrzy, którzy zajmują się ortopedią dziecięcą. Na ten moment nie potrafię nikogo polecić.
Pozdrawiam
Dzien dobry
czy może pani polecić specjalistę w Krakowie ? Mam zdiagnozowaną niestabilność i wiele innych symptomów.
Witam ! Proszę poczytać opinie o Panu Fizjoterapeucie Kamil Kępa Kraków .
Pani Ewelino,
Zmagałam się z zawrotami ( silne spięcia na odcinku szyjnym, badanie MR wykazały wypukliny na odcinkach C3/C4, C4/C5/ uciskające worek oponowy oraz C5/C6 C5/C6 i inne zmiany)..
Miałam „ spokój” z zawrotami przez ostatnie 2 lata.. Chodzę na akupunkturę raz w miesiącu.
Niestety nie daje rady już tak funkcjonować.. Czuję się strasznie i już prawie przez ponad 3 miesiące, nie wychodzę z domu, bo chodzenie sprawia mi trudność i zaostrza moje objawy. Odwiedziłam kilku neurologów, ortopedę i kilku fizjoterapeutów.. Mówiono, że mam spięte mięśnie, żeby wziąć tabletki na rozluźnienie mięśni i się nie przejmować, a ja jestem w takim stanie, że trudno mi siedzieć przez ucisk w kręgosłupie szyjnym, sztywnienie potylicy, mam ciągle zawroty i wrażenie kołysania. Przy tym jakby mgłę w głowie..
Czy może mi Pani pomóc..?
Joanna
Witam Pani Joanno,
Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy na blogu-zakladka kontakt.
Pozdrawiam
Niestety nie znalazłam do tej pory lekarza , który potwierdziłby , że to niestabilność , gdzie szukać takiego.Jestem ze Śląska. Każdy skupia się na rezonansie i twierdzi, że wszystko jest ok.Fizjoterapeuci podobnie, że to staw lub mięśnie, a ja dalej cierpię i nic nie pomaga, rehabilitacja nie bardzo, a szczególnie rozciąganie, trakcje itp.pogarszają stan. Proszę podpowiedzieć czego jeszcze mogę spróbować.
Jeśli chodzi o Śląsk, myślę że można zgłosić się do Dr Rżany http://michalrzany.pl/- osteopata, rehabiltiant. Jeśli chodzi o lekarzy, nie znam nikogo ze Śląska, mogę polecić dr Głowackiego z Warszawy- neurochirurg.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Artykuł ważny i dobry! Nie mam takich bolesnych problemów jak inni, ale mało estetyczny. Jak się zapomnę, to moja głowa wyciąga się do przodu i to jest wada wrodzona. Mam częste (raz na 2 miesiące) kręcze karku, które przechodzą po tygodniu smarowania maścią rozgrzewającą. Chcę się podzielić informacją na temat problemów z nerwem błędnym w wyniku uszkodzeń w górnej części kręgosłupa szyjnego i stosowaniu proloterapii. Wideo jest w języku angielskim
https://www.youtube.com/watch?v=Cnmu4LW9jZ8
https://www.youtube.com/watch?v=4ECcS0JKqH8
Witam
Podejrzewam u siebie też objawy niestabilności. Chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie potrafi mi pomòc , a objawy nie ustępują. Rezonans nie wykazuje żadnych nowych zmian. Zabiegi typu trakcje, rozciąganie i masaż szyi nasilają dolegliwości.Nie wiem czy tak ma być na początku. Proszę o poradę co jeszcze można zrobić ponieważ nie jestem w stanie normalnie funkcjonować.
Dobry wieczor,
Podpisuje sie pod ponizszym postem p.Agnieszki poniewaz obserwuje u siebie podobne objawy. Ciagniecie podniebienia i nosa przy odchylaniu czy pochylaniu glowy. Z tymi objawami borykam sie juz od wielu lat po ” nieudanej ” rehabilitacji. Natomiast aktualnie odczuwam od miesiaca b.duze ciagniecie z przodu szyi, jakby rwanie, az do szczeki, zaciskanie obreczy na szyi, objaw ten nasila sie w pozycji wyprostowanej szczegolnie pod prysznicem, uczucie jakby woda draznila nerw. Siedzac i probujac patrzec w komputer po kilku minutach odczuwam ogromne ciagniecie szyi i twarzy, napiecie miesni z tylu glowy ale rowniez twarzy , odczuwam oslabienie, problem z oddechem. Rehabilitacja niewiele daje raczej pogarsza stan. Dodatkowo po cwiczeniach rozciagajacych + joga odczuwam pieczenie jezyka i przelyku. TK glowy w normie , MRI wykonam po konsultacji z neurologiem i ustaleniu dokladnego wskazania na co nalezy nakierowac badanie kregoslupa szyjnego. Taki stan wyklucza mnie z normalnego funkcjonowania oraz pracy. Skontaltuje sie z p.Ewelina poprzez formularz. Bardzo prosze o pomoc w diagnozie. Pozdrawiam.Agnieszka
Po pierwsze, należy postawic prawidłową diagnozę. W tym celu należy znależć specjalistę, który zna się na niestabilności. Trakcja nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o niestabilność.
Bardzo proszę o pomoc opisze może tutaj swój przypadek i ktoś z Państwa coś podpowie. Mój problem trwa już 4 lata…już naprawdę brakuje mi sił. Jestem przebadana od stop do głowy. Mój problem związany jest z pochyleniem głowy do przodu np pozycja siedząca przy stole i patrzenie np na talerz. Nie jestem w stanie wytrzymać w tej pozycji dłużej niż 20 min. Dostaje jakiegoż odurzenia, ciągnięcia, napięcia za nosem nad podniebieniem. To wytworzone napięcie utrzymuje się. Jedyna ulgę daje oparcie głowy lub odchylenie jej do tylu. Wszystko to dzieje się do przodu, na boki już nie. Od miesiąca odczuwam jeszcze pogorszenie jest mi dodatkowo słabo. Bardzo proszę o pomoc. Nie jestem w stanie pracować śni normalnie funkcjonować przez to:/.Odwiedziłam mnóstwo lekarzy i fizjoterapeutów, nikt nie wie co mi jest:/Mam różne zdj rtg mogę podesłać zainteresowanym.
Pani Katarzyno,
Czy miała Pani wykonany rezonans magnetyczny odcinka szyjnego? Polecam kontant z dr Głowackim- neurochirurgiem z Warszawy, ale już z wykonanym badaniem MRI. Zachęcam także do kontaktu mailowego przez formularz kontaktowy na blogu.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Tak oczywiście ze miałam wykonany RMI kręgosłupa szyjnego. Jednak wszystkie badania które wykonane są w pozycji leżącej wychodzą prawidłowo. Bardzo proszę o pomoc gdyż czuje się coraz gorzej….
Przepraszam, moj komentarz odnosil sie do postu pani Katarzyny. Pomylkowo wkleilam go powyzej. Agnieszka
Pani Ewelino
Dziękuję za odpowiedż, bardzo byłbym zobowiązany móc się umówić z Panią na wizytę aby zdiagnozować mój problem. Mieszkam na Dolnym Śląsku, ale przyjadę do Warszawy jeśli tylko uda mi się z Panią spotkać.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej Tondel
Dzień dobry,
mam zdiagnozowaną spłycona lordozę oraz C3-C4 szerokopodstawna centralna wypuklina krążka z modulacja worka oponowego i częściowego ograniczenia wejścia do m-k.
poziom C4-C5 centralna wypuklina krążka łagodnie modelująca worek oponowy bez wpływu na struktury nerwowe
poziom C5-C6 centralna i schodząca na lewo wypuklina krążka modelująca worek oponowy bez istotnego wpływu na struktury nerwowe
torbiel okolokorzeniowa C6-C7 6,5 mm
naczyniak 6 mm na C7
mam codziennie ból szyi raz po lewej, a raz po prawej stronie
dodatkowo uczucie bujania i zawroty głowy
czy jest mi Piani w stanie pomóc? Bardzo proszę o odpowiedź.
Napisałam Panu maila
Witam. Mam bardzo podobne objawy o których Pani pisze. Przesyłam zdjęcia. Czy może mi Pani powiedzieć czy mam przerwane wiązadło. Dziękuję
Dziękuję Pani Ewelino. Wszystko uważnie czytam, o czym Pani pisze i co zamieszcza na blogu. Podziękowania również dla Pana Marka, który podzielił się swoimi poszukiwaniami, doświadczeniami z terapii. Sama miotam się, próbuję różnych terapii, czasami brakuje już sił. O proloterapii czytałam wiele lat temu na zagranicznych forach, nie było jednak do tej pory w Polsce osoby, osób, które wykonywały by ten zabieg. Jestem bardzo ciekawa efektów tych zabiegów.
Dzień dobry,
Mam od dłuższego czasu problem z bólem głowy. Są tygodnie gdy nie występuje, natomiast występują również fazy gdzie od rana do końca dnia czuje promieniujący ból. Rezonans magnetyczny wykazał „ cechy niewielkiej niestabilności kręgosłupa Na poziomie C2/C3. Do kogo udać się z wynikami w celu uporania się z tym schorzeniem? Pozdrawiam
Bardzo proszę o kontakt mam cis podobnego
Wspaniały artykuł! Bardzo dziękuję Pani Ewelino. Tak bardzo brakuje w Polsce wiedzy na temat niestabilności górnej części szyjnego odcinka kręgosłupa i urazu whiplash. Pacjenci są w wielu przypadkach pozostawieni sami sobie. Sama, od 25 lat, od czasu urazu typu strzał z bicza cierpię z powodu różnych dolegliwości i szukam pomocy. Ostatnio właśnie też myślę o zrobieniu w Niemczech funkcjonalnego badania Upright MRT . Chociaż nie wiem zupełnie, jak się do tego zabrać. I czy ogromne napięcie mięśni szyi nie będzie również w przypadku tego badanie przeszkodą w diagnozie.
Pani Anno proszę zajrzeć do mojego kolejnego artykułu. https://fizjomind.pl/2020/01/24/leczenie-niestabilnosci-gornych-segmentow-szyjnych/
Opisuje tu leczenie pacjenta, który korzysta także z dość nowoczesnego rozwiązania, proloterapii. Niestety to dopiero mój 3 pacjent, który postanowił wykonać takie ostrzykiwania, dlatego nie mam jeszcze opinii na ten temat.
Pozdrawiam
Pani Ewelino. Jestem pod wielkim wrażeniem. Moja córka ma EDS i właśnie niestabilność szczytowo potyliczną. CCI jest w Polsce marginalizowany i chyba właściwie nieznany wśród lekarz neurochirurgów. Nawet obrazowanie odcinka szyjnego CT czy MRI rzadko obejmuje pierwszy kręg, o stawie powyżej nawet nie wspominam. Również fizjoterapeuci w większości nie mają o tym pojęcia, szczególnie przy zaburzeniach struktury tkanki łącznej. Niestety częściej zaszkodzą niż pomogą. Temat bardzo ważny. I warty nagłaśniania. Przez jego niezrozumienie i bagatelizowanie wiele osób w wieku produkcyjnym staje się niezdolnych do pracy a ból odbiera życie. Córka prowadzi Stowarzyszenie Ehlers Danlos Polska. Chętnie zamieścimy link do artykułu na stronie stowarzyszenia.
Dziękuję. Temat bardzo ważny. Pomimo że na świecie coraz więcej mówi się o niestabilności górnych segmentów szyjnych, w Polsce tak naprawdę nie ma żadnego ośrodka, który mógłby zaproponować jakąkolwiek diagnostykę i leczenie w tym kierunku. Coraz więcej osób pisze do mnie, opisując swoje przypadki. Niestety większość pacjentów jest odsyłana z diagnozą choroby na tle psychicznym. Mam nadzieje, że w przyszłości także u nas będą dostępne badania funkcjonalne, które będą pokazywały, co dzieje się z kręgami w ruchu. Musimy działać, uświadamiać lekarzy, jak częsty jest to problem.
Ewelina Prekiel
Pani Ewelino a jak to leczyć mam stwierdzone uszkodzenie aparatu więzadła ( kregozmyki ) ale żaden lekarz nie umie mi pomóc. Pozdrawiam Grzegorz
Ciekawy artykuł!!!!!!!!!!!
Dziekuję
Witam Panie Grzegorzu. Ustalenie procesu leczenia wymaga konsultacji. Należy ocenić wiele aspektów Pana schorzenia. Proszę o przesłanie dokładnych informacji na temat Pana problemu, postaram się coś zaproponować. Zapraszam do skorzystania z formularzu kontaktowego.
Dziękuję za artykuł. Myślę że właśnie to mi dolega. Wystarczyła jedna wizyta u terapeuty Trigger point i kilka ucisków m.in z tyłu głowy żeby szyja się poluzowała i straciła stabilność. Oczywiście nikt nie wierzył mi w taki przebieg wydarzeń. Brak stabilności w szyi, następnie od razu po wizycie chrupanie w szyi przy każdym ruchu i zwiększony zakres ruchu. W ciągu kilku tygodni później ból szyi, a gdy ból ustąpił to to sztywność kapturów i ogromne napięcie w szyi. Nawet dla laika wszystko wydaje się logiczne. Coś się poluzowało, to coś musi się napiac…a jednak nie spotkałam fizjoterapeuty który by uwierzył w moją wersje. Od każdego słyszałam to samo: wyciąga pani szyję do przodu i dlatego się napina wszystko lub stres i stąd napięte kaptury. A jak pytałam ortopedów i neurochirurgów czym jest strzelanie w szyi to kazali się tym nie przejmować. Tym bardziej dziękuję za naświetlanie problemu.
Pani Ewelino,
Niezmiernie ciekawe są Pani artykuły na temat niestabilności kręgów szyjnych. Mam ten sam problem i nie jestem pewien czy zabiegi mojego fizjoterapeuty przynoszą pozytywny skutek. Najprawdopodobniej przyczyną moich dolegliwości jest ucisk zęba obrotnika na rdzeń kręgowy. Zabiegi stabilizacyjne skutkują gorszym samopoczuciem niż przed wizytami. Trwa to już ok. miesiąca. Czy mogłaby mi Pani doradzić jak mam dalej postępować.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Panie Andrzeju,
Żeby coś więcej powiedzieć na temat Pana przypadku, musiałabym Pana zbadac. Nie wiem jak duża jest niestabilność, jakie dokladnie objawy powoduje w Pana przypadku, jakie ćwiczenia Pan stosuje? W okresie zaostrzeń trzeba bardzo uważać z ćwiczeniami, ponieważ nawet delikatne napięcia mogą pogorszać objawy. Każdy z pacjentów z niestabilnością jest inny i potrzebuje innej terapii.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel