Bóle kręgosłupa niewątpliwie dotyczą bardzo dużej części naszego społeczeństwa. Dostaje od Was bardzo wiele pytań, co zrobić, aby pozbyć się dolegliwości. Musicie pamiętać, że leczenie odcinka lędźwiowego wymaga wieloaspektowego podejścia. Poza terapią manualną i ćwiczeniami niezwykle ważna jest także zmiana naszych codziennych nawyków. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że jednym z podstawowych elementów, który wpływa na zdrowie naszego kręgosłupa, jest odpowiednia dawka snu.
Sen a zdrowie kręgosłupa
Aby zrozumieć, dlaczego sen jest tak ważny dla zdrowia naszego kręgosłupa, zacznijmy od krótkiego wstępu. U osób przed 50-55 rokiem życia główną przyczyną dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego są uszkodzenia dysków międzykręgowych. Dyski to elastyczne struktury znajdujące się pomiędzy kręgami, które w 80% zbudowane są wody. W ciągu dnia, kiedy na kręgosłup działa grawitacja, a także różne dodatkowe obciążenia związane z codziennym funkcjonowaniem, struktury te ulegają delikatnemu odwodnieniu. Z tego właśnie powodu wieczorem jesteśmy o około 1 cm niżsi. Kiedy śpimy, czyli spędzamy około 8 godzin w pozycji leżącej, dyski odzyskują wodę, a nasz wzrost wraca do normy. 🙂
Niestety u osób, które zmagają się z pewnymi schorzeniami kręgosłupa, takie naturalne odwodnienie dysku może powodować pojawienie się objawów w porze popołudniowej. Dlaczego? Niestety uszkodzony dysk zazwyczaj szybciej traci wodę, co powoduje zmniejszenie przestrzeni między kręgami i może wpływać na kompresję struktur nerwowych. Odpowiednia dawka snu w takich przypadkach jest zatem kluczowa i często pozwala na ograniczenie dolegliwości.
Osoby, które zmagają się z bólem, który pojawia się w porze popołudniowej, mogą także przyjmować pozycje ułożeniowe w ciągu dnia. Okazuje się, że nawet 5-10 minut leżenia pozwoli na nawodnienie dysków. Może mieć zatem wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych w porze wieczornej. Ważna jest także pozycja, w jakiej odpoczywamy. Aby nawodnić dyski, warto położyć się na boku lub na plecach z nogami na piłce lub krześle.

Spędzanie około 8 godzin w pozycji leżącej w nocy jest bardzo ważne, nie tylko dla pacjentów zmagających się z dolegliwościami odcinka lędźwiowego. Jest także istotne jako profilaktyka schorzeń kręgosłupa. Okazuje się, że osoby które śpią mniejszą liczbę godzin, dużo częściej doświadczają bólu. To samo dotyczy pacjentów pracujących w nocy, u których sen jest przerywany. W kontekście bólów kręgosłupa coraz więcej mówi się także o bezsenności. Tutaj zwraca się uwagę na dodatkowy element niezwiązany z pozycją leżącą. W wyniku wielu skomplikowanych mechanizmów brak snu może wpłynąć na pojawienie się częstszych stanów zapalnych w naszym organizmie, które mogą mieć wpływ na zaostrzenie dolegliwości bólowych związanych ze schorzeniami kręgosłupa. Co więcej, bezsenność wpływa na rozregulowanie mechanizmów związanych z aktywnością układu nerwowego. Może mieć zatem wpływ na pojawienie się zwiększonego napięcia mięśniowego oraz pojawiania się bólu w wielu obszarach narządu ruchu.
Niestety jak to w medycynie bywa, u niektórych osób długie spanie paradoksalnie powoduje pojawienie się większych dolegliwości. W takich sytuacjach pacjent po wstaniu z łóżka odczuwa ból i sztywność kręgosłupa. Ma to związek z dyskopatią i zwiększonym uciskiem na struktury nerwowe w wyniku nawodnienia dysku.
Jedna odpowiedź
Sen to podstawa 🙂