Obrzęk kolana najczęściej ma związek z urazem czy przeciążeniem. Może pojawić się po nagłym i niekontrolowanym skręcie stawu lub po aktywności fizycznej. Niekiedy jednak sytuacja jest dość zaskakująca, a pacjent nie kojarzy sytuacji, która mogłaby wywołać objawy. Jeżeli znaczy obrzęk i ból kolana pojawia się nagle, nie jest związany z urazem czy przeciążeniem, warto brać pod uwagę różnorodne inne przyczyny związane z ogólnym zdrowiem pacjenta.
Ból i obrzęk kolana niezwiązany z urazem- co zrobić?
Jeżeli ból i obrzęk kolana pojawia się nagle bez uchwytnej przyczyny, warto udać się do lekarza, który na podstawie wnikliwego wywiadu i badania klinicznego ustali dalszy plan działania. Wywiad jest tu szczególnie istotny. Warto zwrócić uwagę na wszelkie wcześniejsze urazy stawu oraz choroby dodatkowe występujące u pacjenta. Wiele różnorodnych dysfunkcji organizmu, chorób zakaźnych, jak i reumatycznych może mieć wpływ na pojawienie się objawów.
Pacjenci zazwyczaj w pierwszej kolejności starają się pozbyć obrzęku na własną rękę. W tym celu stosują maści na stawy, chłodzenie, odciążają kończynę. Takie działania są oczywiście bardzo istotne, pozwalają ograniczyć stan zapalny. Warto jednak znaleźć przyczynę dolegliwości, ponieważ dzięki właściwej diagnozie możemy wprowadzić odpowiednie leczenie. W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub jeśli mamy taką możliwość do ortopedy. Przed wizytą warto przygotować informacje na temat wszelkich chorób dodatkowych pacjenta. Pamiętajmy, aby zgłosić lekarzowi nie tylko objawy związane z kolanem, ale także wszelkie inne objawy zdrowotne, które nas niepokoją. Jest to bardzo ważne, ponieważ może pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu.
Ból i obrzęk kolana niezwiązany z urazem- przyczyny
Uszkodzenia struktur stawu kolanowego
Obrzęk i ból kolana może być związany z pewnymi uszkodzeniami stawu, które do tej pory nie powodowały objawów, lub z chorobami dodatkowymi. Rozróżnienie tych dwóch czynników jest niezmiernie istotne już na wstępie leczenia. Możemy mieć do czynienia z różnorodnymi zmianami w stawie, które pojawiły się w wyniku sumowania mikrouszkodzeń. Nie bez znaczenia są także urazy stawu, do których doszło nawet wiele lat wcześniej np. uraz łąkotek, więzadeł, czy zwichnięcie rzepki. W wyniku pewnych czynników, czasem trudnych do ustalenia, po latach dochodzi do reakcji zapalnej w obrębie uszkodzonych wcześniej struktur.
Ból i obrzęk kolana pojawiający się nagle bez uchwytnej przyczyny może mieć związek ze zmianami zwyrodnieniowymi, które najczęściej obserwujemy u osób starszych. W wyniku naturalnych procesów starzenia organizmu dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej, co wywołuje reakcję zapalną, ból i obrzęk. Zmiany zwyrodnieniowe nie zawsze dają znać już we wczesnych etapach uszkodzenia chrząstki. U części pacjentów dopiero zaawansowana choroba powoduje dolegliwości. W takich przypadkach objawy niekiedy pojawiają się nagle po nawet z pozoru niewielkim przeciążeniu. Dłuższy spacer, wejście po schodach czy inne tego typu codzienne czynności mogą wywołać dolegliwości.
Jeżeli obrzęk i ból kolana ma związek z uszkodzeniem struktur stawu, lekarz jest w stanie określić źródło dolegliwości na podstawie badań obrazowych. W sytuacji, gdy badania nie pokazują żadnych nieprawidłowości, a pomimo to utrzymuje się znaczny obrzęk, należy rozważyć także inne choroby ogólnoustrojowe.
Choroby dodatkowe
U wielu pacjentów objawy w narządzie ruchu mogą wynikać z pewnych chorób dodatkowych, które wpływają na reakcje zapalne stawu. W przypadku bólu i obrzęku kolana niezwiązanego z urazem powinniśmy wykluczyć choroby reumatyczne. Bardzo często pierwszym objawem jest tu obrzęk dużego stawu, niejednokrotnie właśnie stawu kolanowego. W przypadku chorób reumatycznych objawy pacjenta są wynikiem reakcji autoimmunologicznych, gdzie dochodzi do stanu zapalnego w zajętych tkankach. Choroby reumatyczne mogą pojawić się u pacjentów w każdej grupie wiekowej, a ich przyczyny nie są znane. Wczesna diagnoza jest tu szczególnie ważna, ponieważ szybka reakcja pozwala na wprowadzenie leczenia, co zapobiega rozwojowi choroby.
Przyczyną nagłego obrzęku kolana może być także borelioza. Postać stawowa choroby niejednokrotnie objawia się nawracającymi epizodami bólu i obrzęku jednego lub kilku stawów. Zwykle dolegliwości utrzymują się przez kilka tygodni, po czym ustępują. Zazwyczaj borelioza nie doprowadza do trwałych uszkodzeń struktur stawowych, dlatego badania obrazowe mogą nie wykazywać żadnych nieprawidłowości.
W przypadku obrzęku kolana, który nie jest związany z konkretnym urazem struktur stawu, warto także wykluczyć inne choroby układowe. Jedną z nich jest dna moczanowa spowodowana odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu. Najczęściej zajmuje stawy, co zazwyczaj objawia się atakami bardzo silnego bólu, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości zajętego obszaru. W przypadku nagłego obrzęku kolana możemy mieć także do czynienia z wirusowym lub bakteryjnym zapaleniem stawu. W takich sytuacjach niejednokrotnie u pacjenta pojawia się gorączka i dreszcze. Jeżeli obrzękowi kolana towarzyszą zatem objawy przypominające klasyczne przeziębienie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Przyczyną obrzęków, które wpływają na zaburzenie funkcji stawu kolanowego, mogą być także problemy natury naczyniowej.
Jedna odpowiedź
U mnie obrzęk kolana pojawił się po zakażeniu boreliozą, po tygodniu. Czy ktoś tak miał?