Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Ból nocny kręgosłupa – objaw, który zawsze należy skonsultować z lekarzem

W ortopedii funkcjonuje powiedzenie, że każdy z nas ma, miał lub będzie mieć problem z kręgosłupem. Bóle pleców są tak bardzo powszechne, że często bagatelizujemy je. Większość Polaków nie diagnozuje problemu, nawet jeśli trwa wiele lat. Bóle kręgosłupa mogą mieć różne podłoże, także poza ortopedyczne. Jedną z częstszych przyczyn są tu uszkodzeniach w obrębie dysków, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, a w konsekwencji podrażnieniach w obrębie mięśni i więzadeł. Dużo poważniejsze schorzenia tj. guzy, infekcje czy choroby reumatoidalne zdarzają się dużo rzadziej, dotyczą nawet mniej niż 10% pacjentów. Warto wiedzieć, że wczesna diagnoza przyczyny bólu pleców jest niezwykle ważna, a wszelkie dolegliwości należy konsultować ze specjalistą. Często już wywiad z pacjentem wskazuje, jak powinna wyglądać dalsza diagnostyka.

Ból nocny kręgosłupa- przyczyny

Jednym z objawów alarmujących zaliczanych do tzw. czerwonych flag jest ból pojawiający się w nocy. Oczywiście, jeśli zauważycie u siebie tego typu objawy, nie należy od razu wpadać w panikę. Bóle występujące w nocy mogą świadczyć zarówno o niegroźnym schorzeniu struktur kręgosłupa, jak i o poważniejszej chorobie. Dlaczego więc ból pojawia się właśnie w nocy? 

Stan zapalny

Zacznijmy od tego, że objawy pojawiające się w nocy mogą być związane z toczącym się stanem zapalnym. Możemy porównać go z przeziębieniem. Zauważmy, że kiedy jesteśmy chorzy, zazwyczaj rano czujemy się troszkę lepiej, a wzrost temperatury zauważamy głównie w nocy. Tak samo dzieje się w momencie, gdy z jakiegoś powodu rozwija się w naszym kręgosłupie znaczny stan zapalny. Oczywiście zawsze należy postawić sobie pytanie, co jest przyczyną zapalenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki, najczęściej jest to wynik podrażnienia lub mikrouszkodzenia w obrębie struktur kręgosłupa, głównie dysków i stawów międzykręgowych. Osoby zmagające się ze schorzeniami kręgosłupa wiedzą, o czym mówię. Raz na jakiś czas np. po przeciążeniu lub gwałtownym schyleniu rozpoczyna się często trudny do zniesienia ból. Dochodzi do gwałtownego rozwinięcia się stanu zapalnego, które zazwyczaj przechodzi po kilku dniach lub tygodniach, a pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. U wielu osób takie sytuacje powtarzają się co jakiś czas. Potocznie mówimy o wypadaniu dysku międzykręgowego, jednakże z wypadnięciem lub przesunięciem ma to niewiele wspólnego, o czym pisałam w innym artykule. Stan zapalny, który rozwija się w nocy, ma związek także przeciążeniem kręgosłupa w trakcie dnia. Jeśli pacjent pracował w ogrodzie, dźwigał, prowadził przez wiele godzin samochód, ból w nocy może być silniejszy.

Inne schorzenia i choroby układowe

Jeżeli ból nocny pojawia się razem z poniższymi objawami, powinniśmy rozważyć inne pozaortopedyczne czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się objawów w kręgosłupie:

  • Ból występuje tylko w nocy, a w dzień wycofują się całkowicie;
  • Objawy trwają dłuższy czas, nie ustępują po lekach przeciwzapalnych i rehabilitacji;
  • Objawy bólowe kręgosłupa współistnieją z bólami innych stawów, ogólnym osłabieniem i utratą wagi;
  • Występuje gorączka;
  • Występuje osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn i inne objawy neurologiczne;
  • Pacjent ma ponad 50 lat, współistnieją u niego inne choroby np. osteoporoza;
  • Występuje poranna sztywność stawów.

Przyczyną takich objawów może być wiele różnych chorób i schorzeń m.in. choroby reumatoidalne np. RZS czy ZZSK, a także choroby onkologiczne. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykona podstawowe badania i wskaże, do jakiego lekarza należy się udać.

Ból nocny kręgosłupa
Ból nocny kręgosłupa jest objawem alarmującym, który zawsze należy skonsultować z lekarzem

Efekt przewodnienia dysku

Inną przyczyną bólu nocnego jest tzw. przewodnienie dysku międzykręgowego. Dyski występujące między kręgami są zbudowane głównie z wody. Naturalnie w czasie aktywności fizycznej niewielka ilość wody wydostaje się na zewnątrz, w czasie odpoczynku odzyskuje on swoją wysokość. Jeśli dysk jest uszkodzony i uwypukla się bocznie w stronę korzenia, to naturalne nawodnienie może spowodować mocniejszy ucisk korzenia.

Przewodnienie dysku może powodować sztywność i ból kręgosłupa w czasie dłuższego odpoczynku, w nocy lub rano. Zazwyczaj ból bardzo szybko wycofuje się po chwili rozruchu. Problem ten zazwyczaj ma charakter przewlekły. Spotykam pacjentów, którzy latami doświadczają dolegliwości właśnie po spoczynku.

32 odpowiedzi

  1. Dzień dobry. Od wielu miesięcy budzi mnie nocny, bardzo silny (wręcz „przeszywający”), kłójący ból w odcinku lędźwiowy. Gdy się wybudzam nie jestem w stanie się ruszyć. Dopiero po jakimś czasie, baaaardzo powoli jestem w stanie zmienić pozycję z takiej, w której kręgosłup jest wygięty, w pozycję bardziej embrionalną, co zmniejsza ból.
    Na jakiego rodzaju badania zlecane przez lekarza powinnam zwrócić Pani zdaniem uwagę?

  2. Przepraszam, zapomniałam dodać, że głównie w nocy drętwieją mi ręce, zdarza się to także w dzień, np przy rozmowie telefonicznej. W dzień często czuję się zmęczona, boli mnie kręgosłup szyjny i głowa, czasami muszę się położyć.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  3. Dzień dobry, mam problem z bólem kręgosłupa. W nocy często muszę zmieniać pozycję, bolą właściwie wszystkie odcinki kręgosłupa. Po nocy mam dużą sztywność, trudno wstaje mi się z łóżka, a jak stanę na podłodze to czuję jakby wbijanie igieł w podeszwy stóp. Po rozruszaniu się jest dużo lepiej, chociaż wydaje mi się, że ból często mi towarzyszy w dzień, ale jest jakby tępy. Mam wrażenie jakby ciężki worek leżał mi na całym kręgosłupie przez cały dzień. Silny ból lędźwiowy z kłóciem w pośladku zaczyna się przy schylaniu. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    1. Witam,
      Przyczyn takich objawów może być wiele, dlatego powinna być Pani dokładnie przebadana. Proszę udać się do specjalisty, który wykona badanie kliniczne i na tej podstawie wyznaczy dalszą diagnostykę.
      Pozdrawiam

      1. Specjalisty? Tzn kogo? Wypisujà leki przeciwbólowe plus zwiotczające mięśnie po których pada żołądek. I tyle w temacie. Nikt nie szuka przyczyny tylko walczy z objawami. Do tego nie potrzebuję lekarza. Faszerować się przeciwbólowymi mogę na własną rękę. Nie o to chodzi. Pytanie: Kto to jest „ specjalista” ? Neurolog mi powiedziała: Musiałabym Pani wymienić kręgosłup i odjąć 30 lat. Hmmmm…..

  4. Kręgosłup,rwa,przepukliny. I co ?prawda jest taka ,że nasza służba zdrowia jest do dupy i jak Cię nie stać na lekarza …tego samego tylko za kasę to cierpisz latami. A kto będzie pracował? Ja widzę pozytywna stronę tego bólu, budzi mnie codziennie do pracy .czasem tylko szkoda ze za wcześnie. A zastrzyki i inne leki spoko pomoc doraźna. Trzeba się przyzwyczaić do drentwiejacej ręki czy sztywnego karku. Ja już 15 lat wytrzymuje .a leczyć się nie mam czasu .

  5. Kilka razy w nocy obudził mnie ostry bol pleców sciskalacy i promieniujacy do mostka.lekarz zlecił wszystkie badania lacznie z ekg i stwierdzil ze to kręgosłup. Ten ból mija i w dzien nic nie czuję. Lekarz doraznie każe brać pyralgine.Jestem pelna obaw.

    1. Wystarczy ograniczyć pieczywo białe ,zacząć jeść kolagen (wywar z kurzych łapek ) Wit. C ,adek ,siarke ,cynk i skończy się praca większości pseudo lekarzy,bo to celowe działanie żeby leczyć pacjentów całe życie i mafia farmaceutyczna na tym bierze korzyści .

  6. Dzień dobry. Od tygodnia pobolewa mnie w krzyżu. Jestem osobą bardzo aktywną, ćwiczę i cardio i siłowo, pływam – kilka dni temu wstałam rano z silnym bólem w krzyżu. Ból zdawał się powoli ustępować ale budził mnie nad ranem i nie mogłam znaleźć sobie pozycji do „dospania”. W ciągu dnia było nawet ok, wróciłam do ćwiczeń bez większych trudności, ale dziś znów mnie połamało. Paracetamol póki co działa ale NFZ nie. Nie wiem czy czekać aż się rozchodzi czy szukać fachowej pomocy..?

    1. Witam,
      Myślę, że jeżeli ból powraca, zawsze warto go skonsultować ze specjalistą.

      Pozdrawiam
      Ewelina Prekiel

    2. Witam! Szukałam podpowiedzi co robić z moimi dolegliwościami i to jest najlepszy artykuł jaki znalazłam. Dziękuję. Moje objawy przypominają najbardziej ostatni przypadek czyli efekt przewodnieniem dysku. Ból występuje tylko w nocy, nie ma znaczenia w jakiej pozycji i raczej nie ma znaczenia co robiłam w ciągu dnia czy była jakaś mocna aktywność czy nie. Właściwie jak wstanę to przechodzi. Ciekawe jest też to że spokojnie mogę iść dalej spać ale w pozycji siedzącej. Jak pozycja wpływa na dolegliwości z przewodnieniem dysku? Pozdrawiam

    1. Tak. Decyzja o dalszych badaniach musi zostać podjęta na podstawie badania klinicznego. Może Pan się także zgłosić do internisty na podstawową ocenę.
      Pozdrawiam
      Ewelina Prekiel

  7. Od kilku dni mam ból nocny kręgosłupa unemożliwiający spanie. Zbiegło się to w czasie z 3 dniową głodóką, i treningami również kręgosłupa w tym czasie. W dzień nie boli w ogóle. Jestem zdrowy, leżę na kanapie jest ok. Idę spać i masakra. Nie mogę leżeć

      1. Witam
        Od kilki tygodni mam ból w krzyżu podczas schylania jak również podczas schylania głowy. Ból był do wytrzymania ale od 3 dni się nasila, nie jestem w stanie pochylić się nawet kilka centymetrów bez bólu. Może przyczyną pogorszenia są ćwiczenia które robiłam. Powodowały one większy ból, myślałam, że muszę się tylko porozciągać. Twraz czuje sztywność nawet podczas siedzenia.

      2. Trudno mi dokładnie ocenić, czy ćwiczenia mogły zaostrzyć dolegliwości bez analizy przypadku. W praktyce tak dzieje się dość często.

  8. Nieważne jakie to dolegliwości, jeśli w okolicach kręgosłupa, to należy udać się do lekarza specjalisty. Plecy mamy tylko jedne i nie należy lekceważyć nieprawidłowości. Diagnozę postawiono mi w Kręg Clinic w Poznaniu i tam też wyleczono. Serdecznie polecam.

  9. Witam.
    Od kilku dni około 4 rano budzi mnie potężny ból pleców w odcinku lędźwiowym, aż czasem mnie „zatyka”.

    Ból pojawił się podczas antybiotykoterapii z powodu anginy (Amoksiklav 1g). Brałem też osłonowo MULTILAC.

    W dzień ból całkowicie ustępuje. Nie obciążam pleców w dzień i nigdy nie miałem większych problemów. Teraz gdy to piszę usiadłem i ból się osłabił.

    1. Witam. Z pewnością zalecałabym kontakt z lekarzem. Jeżeli ból pojawił się podczas infekcji, niezbędna jest diagnosyka obrazowa. Niestety czasami bóle mogą mieć związek z infekcją, na szczęście są to sytuacje rzadkie i możliwe, że to przypadek. Problem może być związany z dysfunkcjami kręgosłupa, a w takim wypadku niezbędne jest badanie manualne. Zalecam konsultacje z lekarze.

      Pozdrawiam
      Eweina Prekiel

      1. Witam Pani Ewelino. Od 6 dni towarzyszy mi rwacy bol plecow po lewej stronie na granicy lędźwi i odcinka piersiowego. Mam 2 przepukliny kręgosłupa (ledzwiowa i piersiowa). Bol nie ustępuje po zastrzykach. W ciągu dnia jest ok, natomiast w nocy bol jest nie do wytrzymania. Co to może być?dodatkowo w obrębie brzucha od miesiąca mam odczyn, którego nie czuję ale utrzymuje się.

      2. Witam,
        Żeby ocenić źródło bólu, niezbędne jest badanie kliniczne. Tego typu dolegliwości mogą wynikać ze stanu zapalnego w obrębie przepuklin. Takie stany zapalne potrafią utrzymywać się bardzo długo. Zalecam kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu szczegółowej diagnostyki. Bol nocny jest objawem alarmowym i może wynikać także z innych dysfunkcji nie tylko kręgosłupa.

        Pozdrawiam
        Ewelina Prekiel

  10. A na czym polega leczenie pacjenta z bólem nocnym i porannymi sztywnościami, trwającym wieeeele miesięcy ? W moim przypadku farmakologia nie działa wcale, a fizjoterapia załatwiała sprawę (i to też nie zawsze) tylko na jakiś czas. Pozdrawiam

    1. Witam,
      Niestety odpowiedź na te pytanie wymaga wnikliwej analizy przypadku. Po pierwsze, należy określić przyczynę bólu. Jeśli jest to problem ze strukturami kręgosłupa. mamy do dyspozycji wiele technik manualnych, a także ćwiczeń domowych.

      Pozdrawiam
      Ewelina Prekiel

  11. Dzień dobry,
    Pani Ewelino taki ból w nocy i sztywność kończyn rano towarzyszy także jamistość rdzenia. Bardzo proszę o wpis jak można rehabilitować się w tej chorobie by nie pogorszyć sytuacji. Jest nas w Polsce trochę i napotykamy na dużą niewiedzę.

    1. Witam,
      Rzeczywiście pisze do mnie coraz więcej osób z jamistością rdzenia. Postaram się w przyszłości napisać taki artykuł.

      Pozdrawiam

  12. Witam
    Odnośnie artykułu o przewodnionych dyskach w nocy chciałam zapytać czy jest to powòd do nie pokoju? I czy to świadczy o tym że na każdym kręgu wystąpi przepuklina ?

    1. Jeśli ból nocny jest wynikiem patologii dysku, jest to jak najbardziej objaw wymagający rehabilitacji. W większości przypadków możemy z nim skutecznie walczyć. Nie jest to objaw, który ma wpływ na wystąpienie przepuklin na innych poziomach.

      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Może Cię zainteresować

Kilka słów o hipermobilności Z pewnością nie raz widzieliście dzieci, które potrafią „wygiąć” swoje ciało w taki sposób, że ciężko na to patrzeć. Pamiętam jedną dziewczynkę, która brała udział w talent show, ustawiając ciało w bardzo skrajnych pozycjach. Wszyscy byli zachwyceni jej sprawnością. Wszyscy, poza mną. Dla mnie był to obraz dziecka z poważnymi dysfunkcjami, ze znaczną hipermobilnością stawów. Niestety takie dzieci…
Pozycje ułożeniowe- kiedy są pomocne? Pozycje ułożeniowe, czyli pewne ustawienie naszego kręgosłupa w czasie leżenia, to bardzo ważny element leczenia wielu pacjentów z bólem kręgosłupa. Zauważmy, że w przypadku, gdy dolegliwości odcinka lędźwiowego wynikają ze schorzenia struktur samego kręgosłupa, zazwyczaj pewne pozycje powodują zaostrzenie bólu, a inne przynoszą ulgę. Znalezienie odpowiedniego ułożenia jest kluczowe, ponieważ pozwala na zmniejszenie ucisku…
Rehabilitacja w spondylolizie – wstęp Spondyloliza (inaczej zwana kręgoszczeliną) to jedna najczęstszych przyczyn bólu pleców u dzieci. W poprzednim artykule wyjaśniłam, na czym polega, a także jakie są jej przyczyny. Teraz skupimy się na leczeniu zachowawczym, czyli rehabilitacji. O ile zdiagnozowanie spondylolizy w przypadku doświadczonego lekarza nie jest trudne, rehabilitacja to sprawa dużo bardziej skomplikowana. Jak już wiemy z poprzedniego artykułu, spondyloliza…

Nazywam się Ewelina Prekiel i jestem fizjoterapeutką. Moja pasją jest ortopedia i wszystko, co związane z narządem ruchu. Inspiracją do pisania artykułów są moi pacjenci, ich codzienne problemy i pytania. Staram się w przystępny sposób wyjaśnić zagadnienia medyczne, zawsze w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe i własne doświadczenia. Moją pracę zawodową rozpoczęłam 9 lat temu. Od tego czasu specjalizuje się w ortopedii. Zajmuję się rehabilitacją po urazach i zabiegach operacyjnych, w bólach ostrych i przewlekłych narządu ruchu a także w wadach postawy. Wspólpracuję z młodymi sportowcami w zakresie prewencji i leczenia urazów.

© 2021 Fizjomind E. Prekiel. Wszystkie prawa zastrzeżone

Wykorzystujemy ciasteczka na tej stronie. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.