Blokada kręgosłupa, czyli inaczej ostrzykiwanie jego struktur lekiem przeciwzapalnym, to niewątpliwie jedno z bardziej kontrowersyjnych działań medycznych, mające zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy jest to działanie bezpieczne? Czym właściwie jest blokada kręgosłupa? Czy powinniśmy unikać tego typu zastrzyków? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule
Blokada kręgosłupa- co oznacza?
Blokada kręgosłupa to stwierdzenie nie do końca formalne. W języku medycznym mówimy o iniekcji lub blokadzie epiduralnej, polegającej na ostrzyknięciu struktur kręgosłupa lekiem przeciwzapalnym. Słowo epiduralna oznacza, że lek podawany jest zewnątrzoponowo. Można podać go także w okolicę korzenia nerwowego lub stawu krzyżowo-biodrowego. Wszystko zależy oczywiście od tego, skąd pochodzą dolegliwości bólowe.
W trakcie zastrzyku podawany jest lek przeciwzapalny zawierający najczęściej kortykosteroidy, inaczej zwane sterydami. Niektórzy lekarze w trakcie zabiegu wykorzystują promienie rentgenowskie lub USG, co pomaga w precyzyjnym wprowadzenie igły. Zazwyczaj po zabiegu lekarz prosi pacjenta o pozostanie w przychodni przez pewien czas, czasem w pozycji leżącej. Następnie można wrócić do domu. Lek rzadko działa od razu, na pierwsze efekty musimy poczekać od kilkunastu godzin do kilku dni.
Blokada kręgosłupa- działanie
Osobiście nie lubię określenia blokada kręgosłupa, ponieważ wprowadza w błąd wielu pacjentów. Oczywiście sterydy ograniczają dolegliwości bólowe, ale słowo „blokada” jest tu zbyt mocne. Często spotykam się z pacjentami, którzy obawiają się iniekcji, mówiąc: „Przecież jeśli zastrzyk zablokuje ból i będę normalnie się poruszać, mogę sobie zaszkodzić!”. Nic bardziej mylnego.
Żeby wyjaśnić zagadnienie, zacznijmy od tego, skąd bierze się ból pleców. Oczywiście przyczyn jest bardzo wiele, od tych niegroźnych, po naprawdę poważne choroby układowe. Tak naprawdę większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadcza ostrego bólu kręgosłupa i zazwyczaj ma on związek z reakcją zapalną w obrębie dysku lub stawów międzykręgowych. Pomimo że nasz kręgosłup to konstrukcja naprawdę mocna, z wielu przyczyn może dojść do przeciążenia jego struktur. Mamy wtedy do czynienia z reakcją zapalną, która powoduje obrzęk, wydzielanie substancji zapalnych i oczywiście pojawienie się bólu. Powinniśmy być szczególnie czujni, jeśli ból pojawia się w nocy i towarzyszą mu inne objawy nazywane czerwonymi flagami. W takiej sytuacji wizyta u lekarza powinna odbyć się jak najszybciej!
Ostry ból pleców może różnić się zarówno objawami, jak i intensywnością. Co ciekawe, poziom odczuwanych dolegliwości nie zawsze jest wprost proporcjonalny do uszkodzeń, jakie są widoczne w badaniach obrazowych, o czym pisałam w poprzednim artykule. Ból, jaki odczuwamy, jest zależny od wielu czynników. Po pierwsze, reakcje zapalne u każdego z nas przebiegają inaczej. Ma to związek z wieloma aspektami m.in. hormonami czy współistniejącymi chorobami tj. cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Po drugie, każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu. Jest to wynik m.in. odmiennej budowy struktur naszego mózgu.
Jeśli dojdzie do bolesnego stanu zapalnego, mamy wiele różnych możliwości leczenia. Praktycznie każdy lekarz czy fizjoterapeuta może zaproponować Wam zupełnie odmienne terapie. Grunt to znaleźć sposób odpowiedni dla danego pacjenta. Pomocne w ograniczeniu stanu zapalnego mogą okazać się: odpoczynek (w niektórych przypadkach zupełnie odwrotnie, ruch), stosowanie ciepła, leki przeciwzapalne, zabiegi manualne. Czasem jednak stan zapalny jest tak duży, że powszechnie stosowane sposoby nie działają, a ból ogranicza podstawowe codzienne czynności. W takim przypadku pomocne może okazać się ostrzyknięcie struktur kręgosłupa lekiem przeciwzapalnym, sterydem. Dlatego steryd nie jest tak naprawdę blokadą, a elementem, który zatrzymuje stan zapalny. Jeśli reakcja zapalna minie, możemy wrócić do naszych codziennych aktywności. Oczywiście cały czas mówimy o bólu wynikającym z podrażnienia struktur kręgosłupa tj. dysk czy staw międzykręgowy. Warto także skonsultować się z fizjoterapeutą, który po wnikliwym badaniu podpowie, co dodatkowo możemy zrobić, żeby zabezpieczyć nasz kręgosłup przed powrotem bólu.
Blokada kręgosłupa- obawy pacjenta
Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o techniczną stronę zabiegu, powikłania są bardzo rzadkie. Mogą dotyczyć chwilowego zwiększenia dolegliwości bólowych np. uczucia rozpierania bezpośrednio po iniekcji. Poważniejsze dolegliwości zdarzają się dużo rzadziej. Literatura wymienia możliwe powikłania, niemniej jednak osobiście nigdy nie spotkałam takiego przypadku.
Największe kontrowersje są związane z działaniem sterydów na tkankę. Reakcja zapalna jest przecież naturalnym mechanizmem zapoczątkowującym gojenie, a poprzez podawanie sterydu w pewien sposób walczymy z naturą. Czasem reakcja zapalna jest tak duża, że organizm sam nie potrafi sobie z nią poradzić. W takim wypadku podanie sterydu wydaje się słuszne. Jeśli jednak lek stosowany jest wielokrotnie, co kilka miesięcy, a nawet tygodni, musimy liczyć się z konsekwencjami. Niestety są lekarze, którzy nadużywają podawania sterydów, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań. Nadużywanie sterydów osłabia jakość tkanki, która staje się mniej wartościowa i podatna na uszkodzenia. Dochodzi do zaburzenia procesu regeneracji i leczenia danego miejsca.
Pamiętajcie, że jeśli dolegliwości bólowe powracają, pomimo jedno lub kilkurazowego podania sterydu, trzeba szukać innych sposobów na walkę z bólem. Leczenie przewlekłego lub nawracającego bólu pleców to przede wszystkim rehabilitacja. W rzadszych przypadkach niezbędny jest zabieg operacyjny.
12 odpowiedzi
Witajcie.
Mam 41 lat i zajechany kregoslup jakbym miał 70 wiec boję się co będzie za 20 lat o ile dożyje.
W ledzwiach dysk na poziomie L5-S1 praktycznie znikł a kręgi siedza na sobie w porównaniu do poziomu wyzej szczelina na opisywanym poziomie ma 1/4 wysokości z tej wyzej do tego osteohondroza 2 typu wszystko zaczęło się dość niewinnie wróciłem z pracy po 2 zmienie i poszedłem spać rano nie potrafiłem wstać o wlasnych siłach i to był początek kwietnia.
W międzyczasie dostałem 6 zastrzyków (z prawej lewej strony i od kości ogonowej) z kortyzolu w przeciągu 3 miesiecy i szczerze piszac po ostrzykiwaniu kortyzolem pod rentgenem kilka dni bol byl inny lżejszy co było raczej wynikiem ucisku spowodowanego przez zastrzyk zaliczyłem 3 razy szpital bo bol był nie do zniesienia. 7 grudnia po 4 miesiącach znow podadzą mi kortyzol domiejscowo (facettengelenk infiltracion) w staw miedzykregowy. Ostateczna ocena ortopedów i neurochirurgów z jakimi miałem do czynienia sugerują stabilizację opisywanego miejsca + ewentualny implant dysku.
Od początku kwietnia zaliczyłem 2 rezonansy magnetyczne kregoslupa i jeden bioder (by wykluczyć że bol pochodzi ze stawów biodrowych) neurologa 3 dyskografię 2 rechabilitacje 6 ostrzykiwan kortyzolem co najmniej 4 różnych neurochirurgów 3 ortopedów ,terapeute od bólu (schmerzterapeute) i od maja jadę na pregabalinie tramalu i ibuprofenie a bol nawet po lekach czasami odbiera mi chec do czegokolwiek nawet po toalecie mam ogromy problem by dokladnie wytrzeć miejsce intymne siedzenie i leżenie to katorga a stanie przy kuchennym blacie po 5 minutach zmienia się w walke o przetrwanie 8 zeby to tylko był bol kregoslupa to było by miło do tego najgorszym jest bop posladka pachwiny czasami promieniującego az do jądra + ból przedniej części uda najczęściej w górnej części,szarpanie łydki i całej stopy jakby była zmiazdrzona a mrowienie w stopie uznaje już jako przyjemnosc. Szczeze mam już dość i chce tej operacji a pandemia tylko wydłuża ten czas cieszy mnie tylko to zej jestem w Niemczech w stolicy Bawarii bo w Polsce trwało by to kilka razy dluzej zwracając uwagę na fakt jakim jest podejscie służby zdrowia. Piszę tutaj tylko dlatego by uswiadomic was zeby nie lekceważyć nawet najmniejszego bólu w kręgosłupie i bardzo dobrze leczyć i regenerować najwazniejsza część naszego ciała.pozdrawiam i życzę dużo dużo zdrowia.
Widzi Pan, może gdyby Pan w Polsce mieszkał i się diagnozował to już dawno by chodził, biegał i cieszył się życiem. To co jest w komentarzu na dzień dobry kwalifikuje do zabiegu operacyjnego. Dawanie tzw blokad sterydowych nie zadziała na taki stopień regeneracji kręgosłupa. I tu już nic nie da jak operacja. Zmagam się z bólem rwy kulszowej. 1.5 roku temu miałam blokadę gdyż mój dysk potocznie nazywany wysunął się z i powstała przepuklina L5 L4 która uciskala korzeń nerwowy. Zastrzyki tabletki nie dały rady, rehabilitacja także nie, blokada nic więc wciągu 3 miesięcy miałam blokadę po miesiącu byłam już po zabiegu. Na następny dzień już chodziłam bez bólu, odbarczono, poszerzono mi także kanał kręgowy. 1.5 roku minęło i wróciło. Jestem już po blokadzie w ciągu trzech dni gdyż znowu ucisk był na korzeń. Na tą chwilę nie mogę nic powiedzieć gdyż znieczulenie działa jeszcze. Mam także w razie czego już skierowanie na operację powtórną. Zobaczymy czy dysk wchlonie się w miejsce gdzie powinien siedzieć. Są różne metody blokada, zamrażanie korzenia nerwy i coś z ciepłem. Zobaczę. Życzę zdrówka, sprawności i zero bólu.
Prosze sprobowac acompunkture z podlaczeniem igielek do Pradu cos jak tens stymulation jestem po kilku zabiegach na kregoslup i biodro az do stopy mam przeciazenia i podrazniony nerw po zabiegu z komorkami macierzystymi
Póki jest Pan młody to trzeba robić operacje i wstawić implant. Piszę tak dlatego, że mam w rodzinie taki przypadek. Niestety na operacje jest już za późno dlatego, że nastąpił zrost kosci medycyna na takim etapie jest już bezradna. Wstawienie implanta odmieni pana życie. Życzę powodzenia.
Czy odrazu po wykonanej blokadzie można normalnie funkcjonować? Jestem mamą niemowlaka i zastanawiam się czy po zabiegu mogę normalnie podnosić dziecko, ćwiczyć, sprzàtać. Czy raczej powinnam przez jakoś czas zachowywać ostrożność w takich działaniach?
Witam,
Kilka dni po blokadzie należy prowadzić oszczędny tryb życia. Warto pamiętać, że bezpośrednio po zastrzyku objawy mogą chwilo się zaostrzyć.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Jestem mężczyzną, mam 72 lata. Problemy z kręgosłupem zaczęły się u mnie wiele lat temu,
najpierw z odcinkiem lędźwiowym, następnie z odcinkiem szyjnym.
Mój przypadek jest chyba trochę nietypowy ponieważ nie mam ostrych bólów chociaż badanie
MR pokazało stan zaawansowanej choroby: przepukliny na wielu poziomach, zwyrodnienia
kręgów, ucisk na rdzeń kręgowy. Dolegliwości pojawiają się głównie w nocy jako bóle rąk
o średnim natężeniu połączone z mrowieniem. O spaniu nie ma mowy. Jak uda się zasnąć to
na krótko, bo objawy się nasilają i się budzę, to się powtarza wielokrotnie w ciągu nocy.
Przez pewien czas brałem lek przeciwbólowy Tramal i się uzależniłem. Obecnie staram się
wyjść z tego uzależnienia postępując wg. wskazówek mojego neurologa, zmniejszając stopniowo
dawkę Tramalu i wspierając się lekami takimi jak Pregabalin i Hydroxyzinum.
Gdy brałem Tramal to owszem mogłem spać, ale branie dużych dawek środka takiego jak Tramal
codziennie przez długi czas to droga do nikąd.
Przed 4 dniami wróciłem ze szpitala. Zrobili mi ostrzykiwanie kręgosłupa szyjneg steroidem.
1-szą noc po zabiegu przespałem bez problemów, ale w następne noce dolegliwości powróciły,
a z nimi bezsenne noce.
Byłbym bardzo wdzięczny jeśli zechciałaby Pani napisać co Pani sądzi o moim przypadku.
Czy w swojej pracy spotkała się Pani z podobnym.
Niewątpliwie mam zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, badanie rezonansem pokazuje to, ale objawy są
jednak nietypowe. A jeśli przyczyna moich dolegliwości jest jednak inna?
Będę wdzięczny za Pani uwagi czy sugestie gdzie powinienem szukać pomocy.
Edward Bartnik
Witam,
Niestety żeby ocenić Pana przypadek, musiałabym Pana zbadań, a badanie kliniczne porównać z wynikami badań obrazowych. Bóle nocne kończyn górnych mogą być spowodowane uciskiem w kręgosłupie, szczególnie jeśli po sterydzie byłą ulga. Nie zawsze jednak ostrzykiwanie pomaga. Zazwyczaj niezbędna jest praca manualna i ćwiczenia. Oczywiście w mojej pracy spotkałam tego typu przypadki, ale tak jak pisałam wcześniej, niezbędna jest dokładna ocena Pana przypadku.
Pozdrawiam
Pozdrw
Jestem zrozpaczona. Nie potrafię pomóc tacie poradzić sobie z paraliżującym bólem kręgosłupa. Tzw. blokadę kręgosłupa miał podaną w piątek ale jakiejś super poprawy nie ma. Tata ma 73 lata, niedawno stwierdzono u niego dyskopatię. Od 5 lat leczy się na chorobę Parkinsona. 13 lat temu miał zawał serca. Plastry z morfiną dają poważne skutki uboczne ;(
Nie wiem już gdzie szukać ratunku
Masaże?
Rehabilitacja?
Seria blokad?
Witam Pani Kamilo.
Zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy. Proszę opisać dokładne przypadek, będę mogła coś więcej podpowiedzieć.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Bardzo dobry artykuł. Niestety nie wszyscy tak piszą. Mówią że to panaceum. Wystarczy popatrzeć na wielu stronach lekarzy którzy podają iniekcje.I co drugie zdanie że to popularna (co za słowo 🙂 metoda w USA.
W USA to ona nie ma opinii _wśród obiektywnych lekarzy-że to” jest bułka z masłem, Ostrzykujmy sie bo to jak ibuprom podany w miejsce bólu. .
Czy przy zwyrodnieniu kręgosłupa lędźwiowego,
można korzystać z rowerka stacjonarnego i wioślarza.