Konflikt udowo-panewkowy- najważniejsze informacje
Konflikt udowo-panewkowy jest bardzo częstą przyczyną bólu stawu biodrowego głównie u ludzi młodych. Polega na występowaniu pewnych deformacji w budowie struktur stawu, które zaburzają jego prawidłową pracę. Wyróżniamy trzy typy schorzenia. W przypadku konfliktu typu CAM kostna deformacja pojawia się na granicy szyjki i głowy kości udowej. W typie PINCER obserwujemy nadbudowę kostną na krawędzi panewki stawowej. Typ MIESZANY to połączenie CAM i PINCER.
Najczęściej konflikt udowo-panewkowy powoduje ból pachwiny występujący głównie w czasie aktywności sportowej. Dolegliwości mogą pojawiać się podczas nagłych ruchów skrętnych, głębokich przysiadach czy ćwiczeniach rozciągających. Nie zawsze jednak objawy są typowe. U niektórych dolegliwości pojawiają się po długotrwałym chodzeniu lub siedzeniu, szczególnie na niskim krześle. Konflikt udowo-panewkowy powoduje także ograniczenie ruchomości stawu, szczególnie w kierunku rotacji wewnętrznej. Często zmniejszenie ruchomości pojawia się dużo wcześniej niż ból. Jeżeli ograniczony zakres ruchu pojawia się już we wczesnej młodości, często pacjent przyzwyczaja się do ograniczenia i nie zauważa problemu. Tego typu sytuacje spotykamy często u osób prowadzących siedzący tryb życia. Pacjenci aktywni fizycznie dużo częściej dostrzegają problemy z ruchomością, ponieważ uniemożliwiają one wykonywanie pewnych ćwiczeń. Poza bólem konflikt udowo-panewkowy powoduje także uczucie sztywności kończyn dolnych, a także wrażenie przeskakiwania wewnątrz stawu.
Diagnostyka konfliktu udowo-panewkowego bywa problematyczna, ponieważ nie zawsze jest on widoczny na standardowym zdjęciu RTG w projekcji AP. Zazwyczaj do prawidłowego rozpoznania potrzebne jest zdjęcie osiowe stawu biodrowego. Niekiedy lekarz może dodatkowo zlecić badanie MRI lub TK. Oczywiście do postawienia rozpoznania niezbędne jest badanie kliniczne, czyli ocena ruchomości, oraz dodatkowe testy stawu biodrowego. Wszystkie podstawowe informacje na temat konfliktu udowo-panewkowego znajdziecie w moim poprzednim artykule.
Leczenie konfliktu udowo-panewkowego- jaką decyzję podjąć?
Jakie leczenie jest najbardziej skuteczne w przypadku konfliktu udowo-panewkowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i wymaga pewnego wyjaśnienia. Zacznijmy od tego, że pewne cechy konfliktu ma bardzo duża część społeczeństwa. U większości z nas budowa stawu biodrowego jest nieco odmienna. Jeżeli zmiany są niewielkie, narząd ruchu adaptuje się do nich, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektórzy o konflikcie udowo-panewkowym dowiadują się przypadkowo. Takie sytuacje nie są jednak częste, ponieważ zazwyczaj badania obrazowe wykonujemy w związku z pewnymi dolegliwościami stawu. W przypadku niewielkiego konfliktu, który nie powoduje znacznych dolegliwości, lekarz zazwyczaj zleca rehabilitację i okresowe badania kontrolne.
Niestety często pacjenci wprowadzają pewne działania na własną rękę, co wpływa na zwiększenie dolegliwości. Wiele osób szukając ćwiczeń na staw biodrowy w Internecie, wykonuje ćwiczenia rozciągające. Jeżeli tego typu ćwiczenia są wykonywane często i z dużą siłą, pacjent może odczuwać coraz większy ból i napięcie w obrębie biodra. Bardzo często spotykam takie sytuacje w mojej pracy zawodowej. Większość osób odczuwających dolegliwości w obrębie pachwiny, intuicyjnie próbuje rozciągnąć mięśnie. Niestety w przypadku konfliktu udowo-panewkowego jest to działanie błędne, ponieważ wrażenie ciągnięcia pochodzi z wnętrza stawu i jest spowodowane konfliktowaniem, czyli tarciem pewnych struktur.
Podczas rehabilitacji nie wprowadzamy zatem statycznego rozciągania, szczególnie w przypadku, gdy ból jest znaczny lub obserwujemy duże ograniczenie zakresu ruchu. W zamian wykorzystujemy techniki tkanek miękkich i delikatne mobilizacje stawu. Warto pamiętać, że w przypadku konfliktu niezmiernie ważna jest współpraca z rehabilitantem, ponieważ pewnych elementów nie jesteście w stanie wprowadzić sami w domu. Bardzo korzystnie wpływają także ćwiczenia aktywujące mięśnie stabilizujące, a także ćwiczenia przywracające prawidłowy wyprost stawu biodrowego.
U niektórych pacjentów zachowawcze leczenie konfliktu udowo-panewkowego przynosi znaczną poprawę, u innych żadne działania nie pomagają. Niestety większość osób z zaawansowanych konfliktem po pewnym czasie ma nawrót dolegliwości, a zmiany w stawie postępują. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny. Nieleczony konflikt udowo-panewkowy prowadzi do coraz większych uszkodzeń obrąbka i chrząstki stawowej, powoduje więc rozwój wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Jak wiemy, chrząstka stawowa nie ulega regeneracji, dlatego zwyrodnienie jest nieodwracalne i w wielu przypadkach może prowadzić do konieczności wymiany stawu w przyszłości. Niektóre doniesienia podają, że aż 50% pacjentów, u których wykonuje się zabieg endoprotezoplastyki, ma cechy konfliktu.
Konfliktu udowo-panewkowy wpływa także niekorzystnie na inne elementy narządu ruchu. Postępujące ograniczenie ruchomości stawu biodrowego powoduje ustawienie miednicy w przodopochyleniu, co bardzo niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Większość pacjentów na pewnym etapie choroby odczuwa dolegliwości tego rejonu. Pacjenci z konfliktem częściej doznają także częstszych urazów kolana i stawu skokowego.
Jedna odpowiedź
Witam, czy znacie polecanych rehabilitantów na konflikt udowo panewkowy z Krakowa i okolic?
I lekarzy którzy wykonują artroskopie stawu biodrowego?