W dzisiejszym wpisie chciałabym wyjaśnić pojęcie szerokopodstawnej przepukliny krążka międzykręgowego, ponieważ bardzo często takie stwierdzenie widzimy w opisach badań obrazowych, głównie w opisie obrazu rezonansu magnetycznego kręgosłupa. Zacznijmy jednak od podstaw. Krążek międzykręgowy (inaczej zwany dyskiem międzykręgowym) składa się z wewnętrznej części, czyli jądra miażdżystego i zewnętrznej- pierścienia włóknistego.
Wszelkie uszkodzenia w krążkach (dyskach międzykręgowych) nazywamy dyskopatią. Kiedy dochodzi do uszkodzenia krążka, a część wewnętrzna jądra miażdżystego zostaje wyciśnięta przez pierścień włóknisty, mówimy o przepuklinie. W badaniach obrazowych widzimy wtedy uwypuklony dysk. Warto wiedzieć, że wielkość przepukliny nie zawsze koreluje z poziomem objawów. Rodzaj symptomów bólowych i neurologicznych, jakie mogą pojawić się w wyniku uszkodzenia krążka, zależy od wielu czynników m.in. także tego, w którym kierunku przemieścił się krążek i jak bardzo uciska na struktury nerwowe. Na poniższym zdjęciu mamy przykład przepukliny centralnej, idącej dokładnie w stronę kanału kręgowego.
Szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego
Istnieją różne podziały przepuklin. Jednym z nich jest podział na przepuklinę lokalną i szerokopodstawną, która odnosi się do części obwodu krążka, która została uwypuklona. Jeżeli uwypukleniu uległo poniżej 25% dysku, mówimy o przepuklinie ogniskowej. Jeżeli przepuklina dotyczy większej części obwodu (25-50%), mówimy o przepuklinie szerokopodstawnej i takie właśnie stwierdzenie możecie zobaczyć dość często w opisach badań obrazowych.
Zapewne zadacie pytanie, czy przepuklina szerokopodstawna jest groźna? Czy powinienem się niepokoić? Warto wiedzieć, że to jaki procent dysku uwypukla się, nie jest tożsame z objawami pacjenta. Objawy bólowe pojawiające się w przebiegu dyskopatii nie są do końca zależne od wielkości przepukliny. Wpływa na nie ogólny stan dysku i innych segmentów kręgosłupa, ucisk struktur nerwowych, oraz dokładana lokalizacja przepukliny. Nie bez znaczenia są także inne elementy związane z ogólnym zdrowiem pacjenta. Przepuklina szerokopodstawna może zatem nie dawać żadnych dolegliwości bólowych lub wręcz przeciwnie, może być wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Pamiętajcie, że opis badania rezonansu magnetycznego jest ogólny. Niezbędne jest zatem, aby obraz badania zobaczył lekarz. Dopiero na podstawie dokładnej oceny rozmieszczenia przepukliny, a także porównania obrazu z objawami pacjenta, można podjąć decyzję o dalszym leczeniu.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przepukliną szerokopodstawną, która nie wychodzi znacznie poza obwód krążka, szansa uciśnięcia struktur nerwowych jest mniejsza. Jeżeli jednak przemieszczenie jest większe, może dojść do ucisku korzeni nerwowych, a nawet do pojawienia się stenozy kanału kręgowego. Wszystko zależy oczywiście od stopnia uszkodzenia krążka oraz kierunku przemieszczenia.
Jedna odpowiedź
dzieki