Kiedy nasze kolano zaczyna wydawać dźwięki, zazwyczaj wpadamy w panikę. Trzeszczenie, strzały, skrzypienie, przeskoki… to najczęstsze określenia odgłosów, które możemy słyszeć w trakcie ruchu. Czy dźwięki wydobywające się z naszych stawów wskazują, że dzieje się coś złego? Strzelanie w kolanach to temat rzeka. Postaram się w skrócie wyjaśnić, skąd biorą się takie odgłosy.
Dlaczego nasze kolana „strzelają”?
Strzelanie w kolanach zazwyczaj nie oznacza nic złego. Jeśli usłyszycie głośny pojedynczy odgłos np. w czasie przysiadu czy innej aktywności fizycznej, nie powinniście się martwić. Nawet jeśli takie strzały zdarzają się dość często, zazwyczaj są oznaką…. młodości. Zdrowy, ruchomy staw od czasu do czasu musi strzelić. Jest to wynik uwolnienia dwutlenku węgla rozpuszczonego w mazi stawowej. Oczywiście istnieje pewien wyjątek. Jeśli w czasie strzyknięcia czujemy ból, w takim przypadku zazwyczaj dzieje się coś niepokojącego. Szczególnie jeśli bolesne przeskakiwanie występuje regularnie, co kilka dni, tygodni czy nawet miesięcy. Niepokojący jest także obrzęk, ograniczony zakres ruchu, a także utrzymywanie się bolesności bezpośrednio po „strzale”. Dla lepszego zobrazowania problemu wyobraźmy sobie sytuacje, gdzie kucamy, ponieważ chcemy coś podnieść z podłogi. Nagle słyszymy głośny „strzał” w kolanie. Z trudem próbujemy wstać, ponieważ staw jest bardzo bolesny i nie możemy go do końca rozprostować. Dodatkowo po chwili zauważmy lekką opuchliznę. Oczywiście wizyta lekarska w takim wypadku jest niezbędna.
Strzelanie a staw rzepkowo-udowy
Trzeszczenie, chrupanie, seria cichych strzałów… to inny rodzaj odgłosów, charakterystyczny dla rzepki. (film poniżej). Jest to zazwyczaj spowodowane zmianami w stawie rzepkowo-udowym, czyli nierównościami i szczelinami w chrząstce stawowej. Fachowo mówimy o chondromalacji chrząstki stawowej. Odgłosy mogą być także spowodowane „zbaczniem” rzepki ze swojego prawidłowego toru ruchu w czasie zgięcia kolana. Przypadłość ta najczęściej dotyczy ludzi młodych przed 50 rokiem życia.
Musimy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę prawie każdy z nas ma mniejsze lub większe zmiany w stawie rzepkowo-udowym. Bardzo często poza trzeszczeniem pacjent nie odczuwa dodatkowych dolegliwości. Oczywiście warto zastanowić się, czy takie objawy należy zgłaszać lekarzowi lub fizjoterapeucie? Zapewne w internecie znajdziecie różne opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, żeby w ogóle nie zwracać na nie uwagi. Inni straszą, mówiąc, że to „cisza przed burzą”, czyli pewna oznaka poważnych patologii. Trudno przyznać kto ma rację. Wielu pacjentów całe życie doświadcza strzelania pochodzącego ze stawu rzepkowo-udowego i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. U innych zmiany w chrząstce pogłębiają się dość szybko. Z pewnością nie powinniście sami oceniać sytuacji i zawsze skonsultować się ze specjalistą.
Bolesne strzelanie w kolanach?
Sprawa staje się bardziej poważna w sytuacji, gdy strzelaniu kolana towarzyszy ból. Bolesny przeskok może być związany z:
- Uszkodzeniem łąkotki, która w niewielkim stopniu przemieszcza się w stawie, blokując tym samym normalny ruch kolana.
- Przeskokiem ścięgna na elemencie kostnym. Niektóre ścięgna położone w okolicy kolana mogą z różnych przyczyn ocierać się o elementy kostne i wręcz przeskakiwać w czasie ruchu. Słyszymy wtedy charakterystyczny przeskok, który często z czasem powoduje podrażnienie i wystąpienie stanu zapalnego. W takiej sytuacji ból i przeskok jest odczuwany po zewnętrznej części stawu.
- Dysfunkcje stawu- rzepkowo udowego. Tak jak pisałam wcześniej, różnorodne problemy z tym stawem są powszechne i większość z nich nie powoduje dolegliwości. Pewien odsetek pacjentów może jednak cierpieć z powodu poważniejszych jego dysfunkcji. W takim przypadku odczuwane trzeszczenie czy strzelanie może łączyć się z bólem.
- Przerośnięty fałd błony maziowej, który może wsuwać się pomiędzy rzepkę a kość udową.
- Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Pierwszym objawem zazwyczaj nie jest strzelanie w kolanach a ograniczenie ruchomości stawu. W przypadku kolana charakterystyczne jest zmniejszenie zakresu zarówno wyprostu jak i zgięcia. Ból może pojawić się w początkowym etapie choroby, ale w wielu przypadkach występuje dopiero w momencie, gdy zmiany są już zaawansowane. Trzaski związane z chorobą zwyrodnieniową przypominają skrzypiące drzwi i zazwyczaj z powodu bólu i dysfunkcji stawu jest to najmniejszy problem.
- Uszkodzenie więzadeł. Jeśli doznaliśmy urazu stawu kolanowego np. podczas jazdy na nartach i w następstwie odczuwamy przeskok w stawie połączony najczęściej z dyskomfortem, możemy mieć problem niestabilnością kolana. Zazwyczaj odczuwany przeskok jest bardzo nieprzyjemny. Mamy wrażenie, że część kolana „wyskakuje na zewnątrz”.
Strzelanie w kolanach może być całkowicie fizjologiczne, może także wynikać z pewnych dysfunkcji stawu. Jeśli martwią Was odgłosy, które wydają wasze kolana, porozmawiajcie z fizjoterapeutą. To najlepszy sposób, żeby ocenić charakter naszych objawów i zdecydować, czy problem wymaga dalszej diagnostyki. Pamiętajcie jednak, że zdrowy staw co jakiś czas może wydawać odgłosy. Jest to jak najbardziej fizjologiczne i świadczy o zdrowiu naszych kolan.
Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go proszę na Facebooku!
[fblike]
Dzień dobry.
Ostatnio zaczęłam dosyć intensywnie ćwiczyć na całe partie ciała i kiedy robiłam ćwiczenie o nazwie „krokodylki” to przy którymś wyskoku nogami w tył, poczułam chwilowy ostry ból, tak jakby takie ukłucie, dlatego przestałam wykonywać ćwiczenie i gdy było następne do wykonania, to ćwiczyłam dalej bez żadnego bólu. Ale od 3 dni około, zauważyłam, że przy zginaniu i prostowaniu kolana w powietrzu jakby tak skrzypie/chrupie, dlatego też zaczęłam obwiązywać kolano bandażem elastycznym, żeby nie narażać go podczas ćwiczeń. Kolano nie bolało ani nic tym podobne, tylko chrupało/skrzypiało czasem częściej, czasem rzadziej przy prostowaniu czy zginaniu kolana w powietrzu. Niestety nie wiem czy to od bandażu czy nie, ale zaczęło mnie nie mogę powiedzieć, że pobolewać, ale pojawiło się nieprzyjemne uczucie, gdy trzymam zgięte kolano na siedzeniu, dlatego teraz trzymam je spuszczone do ziemi i przestałam nosić bandaż oraz ćwiczyć. Do tego zaczęłam od wczoraj odczuwać jakby dziwne napięcie mięśni pod kolanem i dziwne wrażenie na stopie.
Nie ćwiczę od 2 dni. Plus jak trzymam dłoń na kolanie to kiedy ruszam nic w prawo, w lewo czy prostuje itp, to odczuwam w środku kolana skrzypienie.
Czy to coś poważnego? Powinnam dalej nie ćwiczyć? A jeśli tak, to kiedy mogę na nowo zacząć ćwiczyć.
Dodatkowo za tydzień mam trening z piłki nożnej.
Witam,
Żeby coś więcej powiedzieć, należy zbadać kolano. Niestety na podstawie powyższego opisu ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takich dolegliwości.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Mam 40 lat. Kolana strzykają mi przy wyproscie nóg już od jakiegoś roku. Przestałam biegać na bieżni, gdyż wydawało mi sie iż to tylko nasila objawy. Niestety nawet po kilku miesiącach przerwy nie przeszło. Trzeszczy bardzo głośno. Najbardziej słychać przy wchodzeniu po schodach. Trzeszczenie słychać nawet gdy prostuję nogę leżąc czy siedząc. Czuć też drgania z przodu kolana.
W dzieciństwie przechodziłam jałową martwicę kości tzw. Osgood Schlatter disease. Czy to może teraz skutkowac jakimś zwyrodnieniem? Czasem pobolewaja mnie kolana na zmianę pogody czy od przeciążenia np. po dzwiganiu czegoś lub klęczeniu przy grządkach…
Mam lekką nadwagę i chciałabym wrócić do biegania lecz nie wiem czy mogę…
Witam,
Żeby odpowiedzieć na Pani pytanie odnośnie biegania, trzeba ustalić przyczynę strzałów. Tak jak pisałam w artykule, ich przyczyną mogą być różne schorzenia.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Dzień dobry,
Mam 32 lata i nadwagę koło 7 kg. Cały czas uprawiam sporty równego rodzaju. Od 3 miesięcy zacząłem regularnie biegać żeby zrzucić te kilka kilogramów nadwagi ale zaobserwowałem że zaczęły mi strzykać kolana. Nie tak strasznie jak na filmiku, pomijając mikrofony, ale podobnie. Bardzo zależy mi na bieganiu i innych treningach (w planach mam starty w zawodach) jak mogę się przygotować lepiej do treningu? Czy jedyną opcją jest konsultacja z lekarzem?
Z góry dziękuje za radę
Pozdrawiam
Witam,
Niestety żeby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy zbadać kolano. Pojawia się wiele pytań. Kiedy strzela? Jak mocne są strzały? Skąd pochodzą? Czy pojawia się ból? Tylko na podstawie dokładnej analizy przypadku można podjąć dalsze działania.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Jestem młodą osobą, towarzyszy mi głośne chrupanie w kolanie do tego dochodzi dziwny bol, chrupie caly czas hak zginam kolano, oraz strzelanie . Co moge zrobić zeby skutki ustapily ?
Witam,
Chrupanie może być związane z różnymi dysfunkcjami. Po pierwsze, należy ustalić przyczynę. Na tej podstawie decydujemy o leczeniu.
Pozdrawiam
Witam
Cieszę się ze znalazłam takie miejsce gdzie ludzie zadają pytania a co za tym idzie zr ktos to czyta i udziela porad
Moj problem jest tego rodzaju ze byłam na wycieczkę i chodziłam więcej niż za zwyczaj postawiłam nogę i coś mi chruplo Po wewnętrznej stronie kolana odczuwam ból muszę zsnim uruchomię nogę trochę nią poruszyć aż mi strzeli
Odnoszę wrażenie ze coś tam s tym kolanie mysi wskoczyć na właściwe miejsce wtedy mniej boli
Proszę udzielić mi porady jeżeli ktos to czyta co z tym zrobić
Kupiłam opaska żeby unieruchomić kolano trochę pomaga
… dziękuje i czekam na odpowiedz
Witam,
Niestety trudno bez badania stwierdzić, skąd wynika uczucie „przeskoku”. Możliwe, że ma Pan problem związany z uszkodzeniem więzadeł lub łąkotki. Czasami zdarza się sytuacja, gdzie mikrouszkodzenia łąkotki sumują się latami, a w konsekwencji niewielki uraz powoduje zblokowanie kolana. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie badania funkcjonalnego.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Witam ja się zastanawiam nad moim kolanem. Jakies 3 tygodnie temu upadlem na nie. Nie bylo to mocne uderzenie. Jednak kilka dni pozniej lekko obciazylem je i po tym ponad dwa tygodnie lekko mnie bolalo. Dzisiaj bol prawie calkiem minal, ale denerwuje mnie strzelanie w tym kolanie jest bardziej obecne. Oczywiscie jak mam wiecej ruchu to jakby mniej strzela. Zastanawiam sie czy strzelanie minie. Bo jest mega irytujace. Za kazdym prawie razem kiedy schodze z wysokiego krzesla czuje lekkie strzelanie. Poki co czekam az moje przeciazenie kolana calkowicie minie, ale juz zastanawiam sie czy nie odwiedzic specjalisty.
no tak, u mnie nie strzela, za to mam oba kolana różne, po wypadku w lesie podczas biegania.
Różne? Co dokładnie ma Pan na myśli?
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Moja mama takie strzykanie miała to najpierw poszła na rentgen na Piwną w Krakowie (tel. 698115115) i z tym do lekarza. I faktycznie wyszło jej w jednym kolanie niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Lekarz też był zadowolony, bo tak to musiałby ją wysłać na zdjęcie, a tak to już coś więcej mógł powiedzieć po dodatkowym zrobieniu jeszcze usg tego kolana.
Ma jakieś zastrzyki z kwasem hialuronowym i teraz chodzi na rehabilitację i czuje się lepiej.