Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Strzelanie w kolanach? Czy powinniśmy się martwić?

Odgłosy pochodzące ze stawów zazwyczaj wzbudzają niepokój wśród pacjentów. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze są one oznaką choroby. Trzeszczenie, strzały, skrzypienie, przeskoki, strzelanie- tak najczęściej określamy te charakterystyczne dźwięki. Postaram się wyjaśnić, kiedy odgłosy z naszych kolan powinny nas niepokoić.

Dlaczego nasze kolana „strzelają”?

Strzelanie w kolanach nie zawsze jest oznaką choroby czy dysfunkcji. Jeśli usłyszycie głośny, pojedynczy odgłos np. w czasie przysiadu czy innej aktywności fizycznej, nie powinniście się martwić. Nawet jeśli takie strzały zdarzają się co jakiś czas, zazwyczaj są oznaką…. młodości. Jest to wynik uwolnienia dwutlenku węgla rozpuszczonego w mazi stawowej. Oczywiście istnieje pewien wyjątek. Jeśli w czasie strzyknięcia czujemy ból, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, szczególnie jeśli takie sytuacje są częste i pojawiają się co kilka dni lub tygodni. Niepokojący jest także obrzęk, ograniczony zakres ruchu, a także utrzymująca się bolesność bezpośrednio po „strzale”.

Dla lepszego zobrazowania problemu wyobraźmy sobie sytuacje, gdzie kucamy, ponieważ chcemy coś podnieść z podłogi. Nagle słyszymy głośny „strzał” w kolanie. Z trudem próbujemy wstać, ponieważ staw jest bardzo bolesny i nie możemy go do końca rozprostować. Dodatkowo po chwili zauważmy lekką opuchliznę. Oczywiście wizyta lekarska w takim wypadku jest niezbędna. Jeśli jednak przy takim samym przysiadzie pojawia się przeskok, jednakże po nim nie odczuwamy bólu, dyskomfortu, mrowienia, czy ograniczenia ruchomości, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego. Niestety jak to w medycynie bywa, jest jeden wyjątek. Niepokojące powinny być sytuacje, gdzie odgłosy wydobywające się ze stawu są bardzo częste, zdarzają się np. przy każdym przysiadzie lub zawsze, jak wchodzimy po schodach. W takim przypadku także radziłabym zgłosić się do specjalisty, nawet jeśli nie czujemy bólu.

Strzelanie w kolanach a staw rzepkowo-udowy

Niektórzy pacjenci zgłaszają, że podczas ruchu kolana zauważają inny rodzaj dźwięków np. trzeszczenie. Takie odgłosy u osób starszych mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, u młodszych zaś z dysfunkcji stawu rzepkowo-udowego: nierówności i szczeliny w chrząstce stawowej. Fachowo mówimy o chondromalacji chrząstki stawowej. Odgłosy mogą być także spowodowane „zbaczaniem” rzepki ze swojego prawidłowego toru ruchu w czasie zgięcia kolana.

Musimy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę prawie każdy z nas ma mniejsze lub większe zmiany w stawie rzepkowo-udowym. Bardzo często poza trzeszczeniem pacjent nie odczuwa dodatkowych dolegliwości. Oczywiście warto zastanowić się, czy takie objawy należy zgłaszać lekarzowi lub fizjoterapeucie. Zapewne w Internecie znajdziecie różne opinie na ten temat. Niektórzy uważają, że nie warto zwracać na nie uwagi. Inni straszą, mówiąc, że to „cisza przed burzą”, czyli pewna oznaka dysfunkcji. Trudno przyznać, kto ma rację. Wielu pacjentów całe życie doświadcza strzelania pochodzącego ze stawu rzepkowo-udowego, które nie ma związku z pojawieniem się bólu w późniejszym etapie życia. U innych zmiany w chrząstce pogłębiają się dość szybko. Z pewnością nie powinniście sami oceniać sytuacji i zawsze skonsultować się ze specjalistą.

Bolesne strzelanie w kolanach?

Sprawa staje się bardziej poważna w sytuacji, gdy strzelaniu kolana towarzyszy ból. Bolesny przeskok może być związany z:

 • Uszkodzeniem łąkotki, która blokuje staw podczas ruchu kolana.
 • Przeskokiem ścięgna na elemencie kostnym. Niektóre ścięgna położone w okolicy kolana mogą z różnych przyczyn ocierać się o elementy kostne i wręcz przeskakiwać w czasie ruchu. Słyszymy wtedy charakterystyczny przeskok, który często z czasem powoduje podrażnienie i wystąpienie stanu zapalnego. W takiej sytuacji ból i przeskok jest odczuwany po zewnętrznej części stawu.
 • Dysfunkcje stawu- rzepkowo udowego. Tak jak pisałam wcześniej, różnorodne problemy z tym stawem są powszechne i większość z nich nie powoduje dolegliwości. Pewien odsetek pacjentów może jednak cierpieć z powodu poważniejszych dysfunkcji. W takim przypadku odczuwane trzeszczenie czy strzelanie może łączyć się z bólem.
 • Przerośnięty fałd błony maziowej, który może wsuwać się pomiędzy rzepkę a kość udową.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Pierwszym objawem zazwyczaj nie jest strzelanie w kolanach a ograniczenie ruchomości stawu. W przypadku kolana charakterystyczne jest zmniejszenie zakresu zarówno wyprostu, jak i zgięcia. Ból może pojawić się w początkowym etapie choroby, ale w wielu przypadkach występuje dopiero w momencie, gdy zmiany są już zaawansowane.
 • Uszkodzenie więzadeł. Uraz stawu kolanowego może powodować niestabilność stawu kolanowego, która także może mieć wpływ na pojawianie się charakterystycznego przeskoku w kolanie najczęściej równocześnie z bólem.

Strzelanie w kolanach może być całkowicie fizjologiczne, może także wynikać z pewnych dysfunkcji stawu. Jeśli martwią Was odgłosy, które wydają Wasze kolana, porozmawiajcie z fizjoterapeutą. To najlepszy sposób, żeby ocenić charakter naszych objawów i zdecydować, czy problem wymaga dalszej diagnostyki. Pamiętajcie jednak, że zdrowy staw co jakiś czas może wydawać odgłosy. Jest to jak najbardziej fizjologiczne i świadczy o zdrowiu naszych kolan.

22 odpowiedzi

 1. Witam, a czym może być spowodowane strzelanie w kolanach u 9-letniego dziecka? Strzelanie w stawach kolanowych jest słyszalne praktycznie przy każdym przysiadzie. Dziecko aktywne fizycznie, trenuje piłkę nożną, chodzi na basen, tańczy… Strzelaniu nie towarzyszy ból, jednak skarży się, że czasami na lekcji w-f aż jest mu wstyd z tego powodu, koledzy się śmieją, że jest jak „stary dziadek”.. Pozdrawiam.

 2. Witam. Mam problem z kolanem. Od jakiegoś czasu zaczęło mnie boleć. Parę dni temu przeskoczyło mi coś i gdy chodziłam miałam uczucie jakby coś mi w nim przeszkadzało. Od tego momentu boli mnie codziennie, przy zginaniu i prostowaniu nogi, coś mi strzela, przy chodzeniu też się to zdarza. Dodam, że nie miałam żadnego urazu.

  1. Witam,
   Taki objaw może pojawić się także na tle zmian degeneracyjnych. Może wynikać z uszkodzenia łąkotki, przerostu fałdów maziowych i kilku innych czynników. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, który zbada staw i zaleci badania dodatkowe.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 3. Witam
  Mam 41 lat. Od dwóch miesięcy odczuwam ból w obu kolanach. Ból pojawia się tylko gdy siedzę albo gdy kolano jest zgięte, gdy wyprstuję kolano ból znika. Nie boli gdy chodzę biegam czy uprawiam sport. Boli tylko w stanie spoczynku również w nocy. Stosuję kolagen ale nic nie pomaga. Dodam że całe życie byłem aktywny fizycznie a od 3 misięcy zmieniłem pracę na siedzącą za biurkiem. Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić. POZDRAWIAM

  1. Witam,
   Niestety na podstawie tak krótkiej informacji ciężko cokolwiek powiedzieć. Bardzo często bóle kolana w czasie siedzenia u ludzi młodych są spowodowane dysfunkcją stawu rzepkowo-udowego.

 4. Dzień dobry,

  Jestem trzy miesiące po operacji kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Przez ten czas w ogóle się nie schylałam, jeżeli potrzebowałam coś podnieść z ziemi, po prostu kucałam. Od dwóch tygodni czuję, że teraz kucanie jest bardzo niekomfortowe, czuję lekki ból w kolanach i ciężko mi się podnieść. Czy to jest znak przeciążenia kolan? Czy mogę je jakoś odciążyć, ćwiczyć?

  Z góry dziękuje za odpowiedź!

  1. Witam,
   Ból kolan po kilku miesiącach od operacji odcinka lędźwiowego zdarza się bardzo często. Pacjenci nie schylają się, dlatego obciążają stawy kolanowe. Przeciążenie bardzo często dotyczy stawów rzepkowo-udowych, ale żeby ocenić Pani kolana i dobrać odpowiednie działania, należy udać się do specjalisty. Ból może wynikać także z przeciążenia innych struktur stawu.

 5. Dzień dobry.
  Ostatnio zaczęłam dosyć intensywnie ćwiczyć na całe partie ciała i kiedy robiłam ćwiczenie o nazwie „krokodylki” to przy którymś wyskoku nogami w tył, poczułam chwilowy ostry ból, tak jakby takie ukłucie, dlatego przestałam wykonywać ćwiczenie i gdy było następne do wykonania, to ćwiczyłam dalej bez żadnego bólu. Ale od 3 dni około, zauważyłam, że przy zginaniu i prostowaniu kolana w powietrzu jakby tak skrzypie/chrupie, dlatego też zaczęłam obwiązywać kolano bandażem elastycznym, żeby nie narażać go podczas ćwiczeń. Kolano nie bolało ani nic tym podobne, tylko chrupało/skrzypiało czasem częściej, czasem rzadziej przy prostowaniu czy zginaniu kolana w powietrzu. Niestety nie wiem czy to od bandażu czy nie, ale zaczęło mnie nie mogę powiedzieć, że pobolewać, ale pojawiło się nieprzyjemne uczucie, gdy trzymam zgięte kolano na siedzeniu, dlatego teraz trzymam je spuszczone do ziemi i przestałam nosić bandaż oraz ćwiczyć. Do tego zaczęłam od wczoraj odczuwać jakby dziwne napięcie mięśni pod kolanem i dziwne wrażenie na stopie.
  Nie ćwiczę od 2 dni. Plus jak trzymam dłoń na kolanie to kiedy ruszam nic w prawo, w lewo czy prostuje itp, to odczuwam w środku kolana skrzypienie.
  Czy to coś poważnego? Powinnam dalej nie ćwiczyć? A jeśli tak, to kiedy mogę na nowo zacząć ćwiczyć.
  Dodatkowo za tydzień mam trening z piłki nożnej.

  1. Witam,
   Żeby coś więcej powiedzieć, należy zbadać kolano. Niestety na podstawie powyższego opisu ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takich dolegliwości.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

   1. Witam. Wczoraj kucnęlam, aby podnieść zabawki córki. W momencie, gdy wstawałam kolano tak mi strzeliło, że mąż aż się wyprostował i szukał po pokoju co to był za dźwięk. Gdy mu powiedziałam, że to moje kolano to oboje się przeraziliśmy. Było tak głośne, że w życiu bym nie powiedziała, że to kolano, gdyby nie to że było to moje kolano… Zrobiło mi się aż słabo. Później przez chwilę odczuwałam ból, ale nic poza tym. Z tym, że dzisiaj sytuacja się powtórzyła, również podczas wstawania i od tamtej pory kolano mnie lekko boli. Ograniczam jego pracę, bo obawiam się, że sytuacja się powtórzy. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza? Co to takiego może być?
    Pozdrawiam ?

 6. Mam 40 lat. Kolana strzykają mi przy wyproscie nóg już od jakiegoś roku. Przestałam biegać na bieżni, gdyż wydawało mi sie iż to tylko nasila objawy. Niestety nawet po kilku miesiącach przerwy nie przeszło. Trzeszczy bardzo głośno. Najbardziej słychać przy wchodzeniu po schodach. Trzeszczenie słychać nawet gdy prostuję nogę leżąc czy siedząc. Czuć też drgania z przodu kolana.
  W dzieciństwie przechodziłam jałową martwicę kości tzw. Osgood Schlatter disease. Czy to może teraz skutkowac jakimś zwyrodnieniem? Czasem pobolewaja mnie kolana na zmianę pogody czy od przeciążenia np. po dzwiganiu czegoś lub klęczeniu przy grządkach…
  Mam lekką nadwagę i chciałabym wrócić do biegania lecz nie wiem czy mogę…

  1. Witam,
   Żeby odpowiedzieć na Pani pytanie odnośnie biegania, trzeba ustalić przyczynę strzałów. Tak jak pisałam w artykule, ich przyczyną mogą być różne schorzenia.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 7. Dzień dobry,
  Mam 32 lata i nadwagę koło 7 kg. Cały czas uprawiam sporty równego rodzaju. Od 3 miesięcy zacząłem regularnie biegać żeby zrzucić te kilka kilogramów nadwagi ale zaobserwowałem że zaczęły mi strzykać kolana. Nie tak strasznie jak na filmiku, pomijając mikrofony, ale podobnie. Bardzo zależy mi na bieganiu i innych treningach (w planach mam starty w zawodach) jak mogę się przygotować lepiej do treningu? Czy jedyną opcją jest konsultacja z lekarzem?
  Z góry dziękuje za radę
  Pozdrawiam

  1. Witam,
   Niestety żeby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy zbadać kolano. Pojawia się wiele pytań. Kiedy strzela? Jak mocne są strzały? Skąd pochodzą? Czy pojawia się ból? Tylko na podstawie dokładnej analizy przypadku można podjąć dalsze działania.
   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 8. Jestem młodą osobą, towarzyszy mi głośne chrupanie w kolanie do tego dochodzi dziwny bol, chrupie caly czas hak zginam kolano, oraz strzelanie . Co moge zrobić zeby skutki ustapily ?

  1. Witam,
   Chrupanie może być związane z różnymi dysfunkcjami. Po pierwsze, należy ustalić przyczynę. Na tej podstawie decydujemy o leczeniu.

   Pozdrawiam

 9. Witam
  Cieszę się ze znalazłam takie miejsce gdzie ludzie zadają pytania a co za tym idzie zr ktos to czyta i udziela porad
  Moj problem jest tego rodzaju ze byłam na wycieczkę i chodziłam więcej niż za zwyczaj postawiłam nogę i coś mi chruplo Po wewnętrznej stronie kolana odczuwam ból muszę zsnim uruchomię nogę trochę nią poruszyć aż mi strzeli
  Odnoszę wrażenie ze coś tam s tym kolanie mysi wskoczyć na właściwe miejsce wtedy mniej boli
  Proszę udzielić mi porady jeżeli ktos to czyta co z tym zrobić
  Kupiłam opaska żeby unieruchomić kolano trochę pomaga
  … dziękuje i czekam na odpowiedz

  1. Witam,
   Niestety trudno bez badania stwierdzić, skąd wynika uczucie „przeskoku”. Możliwe, że ma Pan problem związany z uszkodzeniem więzadeł lub łąkotki. Czasami zdarza się sytuacja, gdzie mikrouszkodzenia łąkotki sumują się latami, a w konsekwencji niewielki uraz powoduje zblokowanie kolana. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie badania funkcjonalnego.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 10. Witam ja się zastanawiam nad moim kolanem. Jakies 3 tygodnie temu upadlem na nie. Nie bylo to mocne uderzenie. Jednak kilka dni pozniej lekko obciazylem je i po tym ponad dwa tygodnie lekko mnie bolalo. Dzisiaj bol prawie calkiem minal, ale denerwuje mnie strzelanie w tym kolanie jest bardziej obecne. Oczywiscie jak mam wiecej ruchu to jakby mniej strzela. Zastanawiam sie czy strzelanie minie. Bo jest mega irytujace. Za kazdym prawie razem kiedy schodze z wysokiego krzesla czuje lekkie strzelanie. Poki co czekam az moje przeciazenie kolana calkowicie minie, ale juz zastanawiam sie czy nie odwiedzic specjalisty.

 11. Moja mama takie strzykanie miała to najpierw poszła na rentgen na Piwną w Krakowie (tel. 698115115) i z tym do lekarza. I faktycznie wyszło jej w jednym kolanie niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Lekarz też był zadowolony, bo tak to musiałby ją wysłać na zdjęcie, a tak to już coś więcej mógł powiedzieć po dodatkowym zrobieniu jeszcze usg tego kolana.
  Ma jakieś zastrzyki z kwasem hialuronowym i teraz chodzi na rehabilitację i czuje się lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Może Cię zainteresować

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)- charakterystyka Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS) to dysfunkcja powodująca ucisk struktur nerwowych i naczyniowych w obszarze górnego otworu klatki piersiowej. Schorzenie powoduje wiele bardzo niespecyficznych objawów głównie w rejonie kończyny górnej, ale także klatki piersiowej, odcinka szyjnego i głowy. Bywa mylone zatem z różnymi innymi schorzeniami, a pacjenci często przychodzą…
Choroba Scheuermanna najczęściej występuje w odcinku piersiowym. Najprawdopodobniej związana jest z zaburzeniem ukrwienia kręgów, które doprowadza do nieprawidłowego ich kształtu. Trzon kręgu przyjmuje postać klina, co powoduje charakterystyczne zwiększenie kifozy piersiowej. Takie zaburzenie rozwija się w okresie wzrostu młodego człowieka i tak naprawdę nie mamy możliwości zatrzymania tego procesu. Nie jesteśmy pewni w 100%, dlaczego dochodzi do niedokrwienia kręgu. Z pewnością…
Pacjenci często zgłaszają się do rehabilitantów z diagnozą kręgozmyku w odcinku lędźwiowym. Widząc na obrazie RTG przesunięcie jednego z kręgów, są zaniepokojeni. Na szczęście nawet w przypadku dużych zmian, leczenie zachowawcze przynosi pozytywne rezultaty. Oczywiście działania rehabilitacyjne nie spowodują cofnięcia kręgozmyku, możemy jednak zmniejszyć dolegliwości bólowe. Kiedy zatem powinniśmy się niepokoić? Jakie objawy wymagają konsultacji u neurochirurga i rozważenia zabiegu…

Nazywam się Ewelina Prekiel i jestem fizjoterapeutką. Moja pasją jest ortopedia i wszystko, co związane z narządem ruchu. Inspiracją do pisania artykułów są moi pacjenci, ich codzienne problemy i pytania. Staram się w przystępny sposób wyjaśnić zagadnienia medyczne, zawsze w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe i własne doświadczenia. Moją pracę zawodową rozpoczęłam 9 lat temu. Od tego czasu specjalizuje się w ortopedii. Zajmuję się rehabilitacją po urazach i zabiegach operacyjnych, w bólach ostrych i przewlekłych narządu ruchu a także w wadach postawy. Wspólpracuję z młodymi sportowcami w zakresie prewencji i leczenia urazów.

© 2021 Fizjomind E. Prekiel. Wszystkie prawa zastrzeżone

Wykorzystujemy ciasteczka na tej stronie. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.