Dlaczego jazda samochodem powoduje bóle pleców?
Bóle odcinka lędźwiowego to zmora kierowców, w szczególności zawodowych. Przejeżdżając 25000 km rocznie, spędzasz niemal 500 godzin w pozycji siedzącej. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak zabezpieczyć plecy przed wielogodzinną jazdą? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Nasz kręgosłup uwielbia ruch. Dzięki aktywności jego dyski są odpowiednie nawadniane, stawy mięśnie i więzadła odżywione. Jesteśmy stworzeni do ciągłej zmiany pozycji. Przebywanie wiele godzin za kierownicą powoduje zaburzenie pracy stawów, wzrost napięcia mięśniowego, a także niewłaściwe nawodnienie i odżywienie dysków.
Pozycja w samochodzie różni się od tej, jaką przyjmujemy w czasie siedzenia za biurkiem. Podczas podróży kręgosłup zmaga się z drganiami związanymi z nierównościami nawierzchni i zmianami kierunku jazdy. Dodatkowo nie możemy odciążyć kręgosłupa poprzez właściwe podparcie stóp do podłoża. Dużym problemem jest także brak możliwości zmiany pozycji. Zauważcie, że podczas siedzenia za biurkiem możemy poruszyć się. W samochodzie jest inaczej. Musimy być skupieni na drodze, co uniemożliwia jakąkolwiek aktywność. Co więcej, wiele osób siedzi dość daleko od kierownicy, co powoduje, że nasze ciało przyjmuje kształt litery C. W takiej sytuacji dochodzi do naprężenia struktur układu nerwowego, co jest szczególnie niebezpieczne u pacjentów, którzy mają dość duże dyskopatie, czy wcześniej doświadczali rwy kulszowej.
Jak sobie pomóc w czasie jazdy samochodem?
Z pewnością nic nie zastąpi przerw w trakcie jazdy. Nie zawsze możemy jednak robić je wystarczająco często. Żeby odciążyć plecy, wiele osób umieszcza zwinięty ręcznik lub poduszkę pod plecy w okolicy lędźwi. Jest to dobry pomysł, niemniej jednak ręcznik ciężko utrzymać w tym samym miejscu. Alternatywą jest zastosowanie specjalnie stworzonych dla kierowców anatomicznych poduszek na oparcie samochodu.

Dlaczego poduszka na oparcie pomaga? Teorii jest wiele. Moim zdaniem podstawową kwestią jest zmiana pozycji. Zauważcie, że każdy z nas ma pewne nawyki ruchowe, przyzwyczajenia. Zazwyczaj jeździmy w tej samej pozycji, z tak samo ustawionym fotelem. Co więcej, statystyczny Polak jeździ tym samym samochodem kilka lat. Wszystko to powoduje, że nasz kręgosłup codziennie przyjmuje tę samą pozycję. Kiedy zastosujemy poduszkę, zmienimy pozycję naszych pleców. Kręgosłup będzie bardziej wyprostowany, lordoza lędźwiowa podparta, dzięki czemu nie dochodzi do naprężeń struktur nerwowych. Poduszki na oparcie fotela wypełnia przestrzeń za naszymi plecami, co także może zwiększyć komfort jazdy.
Poduszka na oparcie fotela samochodwego- jaką wybrać?
Na rynku dostępne są różne poduszki. Wiele z nich nie ma możliwości zmiany ustawienia, czy dostosowania do warunków anatomicznych danej osoby.

Szukając poduszki na oparcie fotela, musicie kierować się kilkoma aspektami. Ważne, aby można było przymocować ją do fotela. W innym razie poduszka może przemieszczać się w trakcie jazdy, co wpływa na bezpieczeństwo podróży. Po drugie, każdy z nas ma inną budowę, dlatego ważne jest także możliwość dostosowania poduszki do wzrostu. Istotne jest także jej wyprofilowanie, czyli właściwe wypełnienie przestrzeni za plecami.
Poduszka anatomiczna ma jeszcze kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest wsparcie boczne, czyli doczepiane dwa dodatkowe elementy montowane po stronie bocznej, co pozwala na lepsze trzymanie ciała na zakrętach. Co więcej, poduszka zapewnia wsparcie także dla odcinka piersiowego. Podpierając górne partie kręgosłupa, „otwierasz” klatkę piersiową, a Twoje łopatki zyskują przestrzeń na swobodniejsze wykonywanie manewrów. Łatwy w czyszczeniu materiał i kanały wentylacyjne pozwalają pozbyć się dyskomfortu, który odczuwamy w przypadku śliskich, skórzanych foteli.
Jedna odpowiedź
Mam i ja 🙂