Zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy
Ciało tłuszczowe Hoffy to struktura stawu kolanowego pełniąca wiele istotnych funkcji. Jedną z głównych jest zapewnienie amortyzacji. Możemy wymienić dwa mechanizmy, w wyniku których dochodzi do jej podrażnienia i przerostu. Pierwszy jest związany z bezpośrednim uderzeniem w kolano, które może mieć miejsce nawet wiele lat przed pojawieniem się pierwszych objawów bólowych. Drugi ma podłoże mechaniczne, gdzie w wyniku nieprawidłowego ruchu rzepki dochodzi do zakleszczania i blokowania ciała tłuszczowego.
W przypadku podrażnienia ciała tłuszczowego Hoffy dolegliwości bólowe lokalizują się najczęściej pod rzepką, często możemy zauważyć także charakterystyczny obrzęk tej okolicy. Ból nie zawsze jest jedynym problemem. Niektórzy pacjenci mają ograniczenie wyprostu stawu kolanowego, a nawet odczuwają blokowanie i przeskakiwanie. W poważniejszych sytuacjach może pojawić się obrzęk nawet całego kolana. Więcej informacji na temat charakterystyki i diagnostyki tego schorzenia znajdziecie TUTAJ.
Ciało tłuszczowe Hoffy LECZENIE
Ciało tłuszczowe Hoffy może powodować różne dolegliwości o zmiennym nasileniu. Niektórzy pacjenci cierpią z powodu okresowego dużego stanu zapalnego tej struktury. Inni zmagają się z mniejszymi, ale chronicznymi dolegliwościami. Decyzja o leczeniu wymaga dokładnej analizy sytuacji danego pacjenta. W większości przypadków staramy się pomóc poprzez działania rehabilitacyjne. Zabieg operacyjny to ostateczność.
Warto zaznaczyć, że zapalenie ciała tłuszczowego Hoffy to rzadko jedyny problem pacjenta. Często schorzenie te towarzyszy innym zaburzeniom w obrębie stawu kolanowego, dlatego decydując o leczeniu, musimy ocenić wszelkie dysfunkcje. Najczęściej przyczyną stanu zapalnego ciała tłuszczowego Hoffy jest: przebyty zabieg operacyjny, zaburzenia biomechaniki stawu rzepkowo-udowego lub zmiany zwyrodnieniowe. Warto wiedzieć, że każdy z tych przypadków wymaga innego podejścia. Nasze działania różnią się także w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze stanem ostrym, czy przewlekłym.
Zacznijmy od pacjentów, którzy odczuwają bardzo silny ból wynikający ze znacznego stanu zapalnego i obrzęku ciała tłuszczowego Hoffy. W takiej sytuacji nasze początkowe działania będą miały na celu ograniczenie reakcji zapalnej i zmniejszenie obrzęku. Zanim opowiem o sposobach walki ze stanem zapalnym, warto zaznaczyć, czego unikać. Tak jak pisałam wcześniej, stan zapalny w obrębie ciała tłuszczowego Hoffy może powodować problemy z wyprostem kolana. Często spotykam się z sytuacją, gdzie pacjenci próbują na siłę przeprostować kolano, mając nadzieje na powrót pełnego zakresu ruchu. Niestety takie działanie może nasilić dolegliwości. Ograniczenie ruchomości jest wynikiem blokowania ciała tłuszczowego pomiędzy struktury kostne. Jeśli pacjent na siłę prostuje kolano, obrzęknięta struktura ulega coraz większemu podrażnianiu. Dlatego w początkowym etapie leczenia staramy się odciążyć kolano, układając je w pozycji przeciwbólowej w lekkim zgięciu. Czasem niezbędne jest położenie zwiniętego ręcznika pod kolano. Oczywiście długotrwałe utrzymywanie stawu w zgięciu nie jest wskazane, dlatego staramy się jak najszybciej zmniejszyć stan zapalny i przywrócić wyprost.
Jak zmniejszyć obrzęk w okolicy ciała tłuszczowego Hoffy? Bardzo skuteczny w takim przypadku okazuje się taping, który pozwala na korekcję ustawienia rzepki. Dzięki plastrom ustawiamy rzepkę w pozycji ku górze i w razie potrzeby korygujemy także boczne przyparcie, które jest jedną z częstszych przyczyn dysfunkcji. Zazwyczaj technika ta daje pacjentowi natychmiastową ulgę. Przykładowy sposób tapingu został zaprezentowany na poniższym filmie.
Istotne w walce ze stanem zapalny i obrzękiem ciała tłuszczowego Hoffy są techniki wykonywane przez fizjoterapeutę. Pomocna może okazać się np. metoda manipulacji powięziowych. W sytuacji dużego bólu nie pracujemy bezpośrednio w okolicy ciała tłuszczowego, staramy się zmniejszyć napięcie w obrębie okolicznych tkanek. Zbyt mocne uciskanie okolicy podrzepkowej może spowodować zaostrzenie dolegliwości. Jeśli ból jest mniejszy, bezpośrednia praca w obszarze ciała tłuszczowego Hoffy jest już możliwa.
Dodatkowo przydatna może okazać się maść przeciwzapalna, która aplikujemy na obszary bólowe. U niektórych pacjentów z silnymi dolegliwościami bólowymi zalecamy także zabiegi fizykoterapeutyczne np. z krótkotrwałe wykorzystanie zimna. Pomocna jest także metoda zaczerpnięta z medycyny ludowej, czyli okłady z liści kapusty 🙂
Faza przewlekła
Kiedy silne dolegliwości bólowe zmniejszą się lub w przypadku pacjentów, którzy odczuwają przewlekłe dolegliwości bólowe tej struktury, nasze działania rehabilitacyjne są nieco odmienne. W takich sytuacjach oceniamy biomechanikę stawu kolanowego, szukając elementów, które mogą powodować ciągłe podrażnienie ciała tłuszczowego Hoffy. U pacjentów zawsze oceniamy biomechanikę stawu rzepkowo-udowego. Jest to szczególnie istotny element u osób po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych. Dlaczego? Pomimo że zabieg ma na celu naprawienie pewnych struktur kolana, jest to trauma dla stawu. Dochodzenie do pełnej sprawności trwa zazwyczaj co najmniej kilka miesięcy. W tym czasie wielu pacjentów ma zalecenie okresowego odciążenia kończyny oraz zastosowania stabilizatorów. Dodatkowo niektóre osoby jeszcze długo po zabiegu zmagają się z obrzękiem i ograniczeniem ruchomości. W konsekwencji dochodzi do osłabienia siły mięśniowej; głównie mięśnia czworogłowego uda. Wszystkie powyższe elementy doprowadzają do zaburzenia pracy stawu rzepkowo-udowego i możliwego podrażnienia ciała tłuszczowego Hoffy. Właściwa rehabilitacja jest zatem niezwykle ważnym elementem po każdym zabiegu operacyjnym. W czasie zabiegów wprowadzamy m.in mobilizacje ciała tłuszczowego Hoffy, która pozwala na przywrócenie jego elastyczności.
W czasie rehabilitacji zwracamy uwagę także na pewne zachowania codzienne pacjenta. Niektóre osoby mają nawyk stawania na „przeprostowanych kolanach”, co może dodatkowo utrudniać leczenie. W przypadku osób hipermobilnych wprowadzamy wielomiesięczny program ćwiczeń wzmacniających, nastawionych na prawidłową kontrolę stawów kolanowych. W sytuacji, gdy podrażnienie jest wynikiem choroby zwyrodnieniowej, naszym głównym celem jest przywrócenie możliwie jak najlepszej ruchomości stawu.
18 odpowiedzi
Dzień dobry, dziękuję za artykuł – jedyny w którym znalazłem tak dobry opis ciała Hoffy i rysunek gdzie jest ono umiejscowione!
Poroszę o radę dotyczącą postępowania w przypadku „niewielkiego pęknięcia ciała tłuszczowego Hoffy” – z opisu USG. W opisie odnośnie Hoffy mam jeszcze: „Ciało Hoffy z cechami stłuczenia i zwiększonego ukrwienia przyśrodkowo od więzadła rzepki”.
To skutek upadku na kolana na chodnik tydzień temu. Po schładzaniu po 1 dobie została niewielka bolesność, żyłem aktywnie: 10-14 km wycieczki, także w terenie podgórskim. Dzisiaj wykonałem usg i wg zaleceń biorę przez kilka dni Nimesil i pryskam Ketonaf sprayem.
Za 5 dni planowałem wyjazd w Beskidy, czy nie zaszkodzę sobie?
Nic nie znalazłem o pęknięciu ciała Hoffy i zalecanym postępowaniu.
Bardzo dziękuję
Zbigniew
Witam serdecznie. Bardzo treściwy artykuł, napisany w taki sposób by każdy mógł go zrozumieć. Osobiście mam również problem z kolanem.Mam 25 lat. Jestem już 3 lata po artroskopii ( chondromalacja 2 stopnia, rekonstrukcja ACL po wypadku sportowym). Od prawie 2 lat zmagam się z ponownym problemem z kolanem. Najpierw były podawane sterydy w okolice ciała hoffy, później kwas hialuronowy oraz osocze. Od ponad pół roku mam duże zaostrzenie się problemu tzn.: problem ze stabilnością kolana, blokujące się kolano, ciągły ból oraz dość spore opuchlizny. Taping stosowany systematycznie, stabilizatora staram się w miarę możliwości w ogóle nie używać, żeby bardziej nie osłabić mięśni. Chodzę o kuli ortopedycznej bądź powłócząc bądź kulejąc (w zależności od dnia). Każdy z opisów rezonansu pokazuje co innego. Nagle wg lekarzy opisujący nie mam chondromalacji (na 2 opisach jest, na 2 nie ma), wyspy kostne w LFC i LTC ze zmianami ogniskowymi (na 2 są, na 2 nie ma), niewielkie zrosty i zmiany włókniste w obrębie ciała Hoffy ( w 1 są, w 3 nie ma). Wg rtg mam delikatne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego i kolanowego, jednakże większość ortopedów stwierdziła, że nie ma opcji żeby w moim wieku były takie zmiany i że kolano mnie nie może tak boleć, bo na wynikach nich nie ma – nie chcą patrzeć na obraz na płytach opierają się tylko na opisach. W połowie kwietnia miałam podany lek przeciwzapalny i przeciwbólowy do ciała hoffy, który zaczął działać dopiero w okolicach tygodnia, a po dwóch pokazała się opuchlizna dość spora na kolanie (chodziłam wtedy w taśmach) – ówczesna lekarka mi nie wierzyła,dopiero po zrobieniu zdjęcia mi uwierzyła, że mam opuchliznę. Czy może Pani coś doradzić w tej sytuacji? Czekam na powtórną artroskopię, która ma być robiona na moją prośbę, bo psychicznie już nie daję rady. Chcę wrócić do pełnej sprawności i aktywności sprzed problemu z kolanem, a żaden z lekarzy do tej pory nie dał mi tej możliwości – chcę wrócić do tańca i jazdy na rolkach, a na ten moment nie jestem w stanie bez bólu nawet wejść do własnego auta (nie mówiąc o jeździe. bo przez ból nie jestem w stanie tego robić, czy zejść po schodach). Bardzo proszę o jakąś pomoc/opinię bo mam coraz bardziej dość bezradności.
Pozdrawiam
Witam Pani Patrycjo,
Niestety ciężki mi coś powiedzieć, bez zbadania kolana. Taki przypadek wymaga dokładnego zbadania kolana. W badaniu klinicznym oceniamy, które struktury mogą odpowiadać za blokowanie kolana. Problemy ze stawem rzepkowo-udowym i ciałem tłuszczowym Hoffy zdarzają się dość często po zabiegach operacyjnych. W badaniu klinicznym należy ocenić funkcje stawu rzepkowo-udowego. Nie zawsze ciało Hoffy jest dostatecznie dobrze opisane w badaniach obrazowych, dlatego badanie musi obejrzeć dobry lekarz. Szczególnie jeśli opisy różnią się od siebie. Czasami dobrze jest także zrobić badanie USG. Polecam dr Lubolińskiego, dr Koniarskiego. Pozdrawiam
A co w sytuacji, gdy kolejny lekarz u którego jestem nie wykonuje tak podstawowych badań (w ogóle albo sprawdza tylko chorą nogę bez porównania do zdrowej) albo nie chce zapoznać się z dokumentacją? Nie mówiąc już, że stwierdzają, że opierają się tylko na opisać obrazowców oraz zaprzeczają sobie nawzajem, że artroskopia przyczynia się do zwyrodnienia stawów ( 2 na 5 ortopedów mi tak stwierdziło ). Udało mi się namówić jednego z moich lekarzy na artroskopię, jednak teraz się tego trochę obawiam bo jest to lekarz który uważa, że zabieg ten przyczynia się do zwyrodnienia i nie wierzył mi , że mam taki problem z nogą (dopiero jak wysłałam zdjęcie jak mi spuchło kolano mimo podanego 2 tygodnie wcześniej leku przeciwzapalnym)? Czy ma Pani radę co w takiej sytuacji robić? Bo proszenie lekarza żeby chociaż zerknął na obraz z płyty nic nie daje i mają to gdzieś.
Witam. Bardzo chciałabym coś poradzić, ale bez badania klinicznego jest to bardzo trudne. Polecam takżę dr Lubolińskiego z Warszawy.
Proszę umówić się na konsultację z dr Michałem Drwięgą z Mirai Clinic. Jestem prawie pewna, że będzie w stanie Pani pomoc.
Pozdrawiam
Witam , Pani Ewelino mam w 100 % takie same objawy jak Pan Bartosz i też jestem po osteotomi , proszę też o poradę co dalej z tym ciałem hoffy , ból mam okropny .
Dzień dobry wieczór,
Miałam artroskopię z szyciem łąkotki 7 tygodni temu. Kolano boli prawie codziennie i jest opuchnięte w okolicy ciała Hoffa właśnie. Lekarz kazał mi ćwiczyć i zacząć chodzić mimo wszystko, ale od ćwiczeń i chodzenia, kolano puchnie i boli bardziej. Dostałam skierowanie na rehabilitację, ale fizjoterapeuta akurat szedł na urlop. Jedyne co mi zdążył poradzić to nie chodzić, chłodzić maściami i dał zestaw innych ćwiczeń. Wczoraj w nocy coś nie tak zrobiłam z nogą (mogłam ją wyciągnąć, mam takie parzące bóle w łydce, tam gdzie było zdrętwienie po zabiegu- podrażniony nerw), walcze z opuchlizną i bólem. Nie wiem co dalej. Czy to kiedyś przejdzie? Kiedy będę mogła zacząć chodzić? Itp. Przyznam że jestem tym wszystkim załamana. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź
Witam,
U części pacjentów pierwsze 2-3 miesiące po operacji są dość trudne, pojawia się obrzęk i ból. Ciężko mi jednak powiedzieć coś więcej bez zbadania kolana. Na pewno powinna mieć Pani stały kontakt z rehabilitantem, a jeżeli objawy utrzymują się, koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Mialem operacje lewego kolana 1 mc. temu, teraz cialo Hoffy utrudnia mi zycie (puchnie, blokuje staw i przeplyw krwi, boli) przy zwyczajnym staniu o kulach (bez obciazenia lewej konczyny), bo niestety znajduje się w 80-90% po lewej stronie kolana – wygląda jak siniak na ciele Hoffy tuż przy rzepce, wręcz delikatnie nachodzi na rzepkę, a po prawej stronie kolana wyraźnie czuć brak ciała Hoffy, jest wręcz zapadnięte. Ortopeda nie skomentował, ale był zdziwiony i wysłał do Fizjoterapety – niestety, ten ma urlop 3 tyg. i jestem nieco zmartwiony tym stanem. Czy to normalne że Hoffy przeskoczyło w znacznej części na lewą stronę kolana? jak mogłaby przebiegać rechabilitacja takiego przypadku?
Ciekawy art. pozdrawiam
Witam,
Panie Bartoszu. W Pana przypadku nasuwa się wiele pytań, dlatego niezbędny jest kontakt z fizjoterapeutą. Nie jestem w stanie ocenić kolana, jeżeli go nie widzę i nie mogę zbadać. Może mieć Pan bardzo duży obrzęk w okolicy ciała Hoffy, co czasami zdarza się po zabiegu. Kwestie rehabilitacyjne zależą także od rodzaju zabiegu, jaki miał Pan przeprowadzony. W czasie pierwszych 6 tygodni staramy się zmniejszyć stan zapalny w jego okolicy, oraz stosujemy taping rzepki (jeżeli nie wyklucza tego rodzaj zabiegu operacyjnego). Wprowadzamy także różnorodne ćwiczenia, które mają zwiększyć drenaż kolana i zmniejszenie stawu zapalnego.
Dziekuje za odpowiedz. Mialem operacje MPFL + Osteotomia i aktualnie kolano nadal jest delikatnie opuchniete. Wczoraj odwiedzilem doswiadczonego Fizjoterapeute, ktory ogolem stwierdzil ze stan powrotu mojej nogi do zdrowia jest troche opozniony wzgledem innych pacjentow. Stwierdzil takze ze chwilowo zignoruje „guza” po lewej stronie ciala Hoffy – jego zdaniem to moze byc woda, a jesli jest w bledzie to bedzie trzeba isc do lekarza… ja jestem w 100% przekonany ze jest w bledzie, bo ten „guz” utrzymuje sie od dwoch tygodni w niezmienionej formie (na ciele Hoffy i konsystencji ciala Hoffy), dlatego staram sie znalezc dodatkowe informacje w internecie na ten temat. Niestety wiele art. w internecie sie powtarza/nie wnosi nic nowego konkretnie o ciele Hoffy, a widac golym okiem ze Pani blog jest tworzony z pelnym zaangazowaniem co generalnie swiadczy o doswiadczeniu i stad moj komentarz. Bede bardzo wdzieczny za naprowadzenie na teoretyczne rozwiazanie, prosze jednynie zasugerowac potencjalna mozliwosc, a reszte sam wygugluje.
Opis:
– kolano nadal miewa goraczke (kilka razy dziennie lub co kilka dni na krotki okres – nie regularnie)
– po lewej strona kolana w miejscu ciala Hoffy wystepuje guz/zwiekszona objetosc, a po prawej stronie kolana jest zapadniecie skory w ktorym czuc plyn i kosci, nie czuc ciala Hoffy
– guz/zwiekszona objetosc na ciele Hoffy jest umieszczone centralnie w miejscu bicia pulsu (tu podejrzewam ucisk na glowna zyle)
– na siedzaco lub lezaco z wyprostowana noga nie czuje zadnego bolu, jednak czesto (nie zawsze) gdy stane o kulach (bez obciazenia) to od polowy piszczela do konca stopy, skora w 3min. robi sie czerwona tj. problem z odprowadzeniem krwi + delikatnie zwieksza mi sie opuchlizna calego kolana. Odprowadzenie krwi/kolor wraca do normy dopiero po polozeniu sie lub rozchodzeniu (zwiekszenie cisnienia krwi)
– przy probie zgiecia kolana czuc blokade zgiecia powyzej ~50 stopni, towarzyszy temu bol, pieczenie, brak komfortu i szybko pojawiajaca sie opuchlizna gl. w miejscu „guza” ciala Hoffy
Ogolem uwazam ze proces gojenia sie przebiega prawidlowo za wyjatkiem ciala Hoffy, ktore wszystko komplikuje. Lekarz zignorowal wysylajac do Fizjo., a Fizjo. biernie obserwuje… Bede wdzieczny za jakiekolwiek info. Pozdrawiam
Proszę mi wysłać zdjęcie kolana, możliwie jak najwyraźniejsze na adres eprekiel@gmail.com
Pozdrawiam
Pani Ewelino, uważam, że Pani artykuły są bardzo celne i dokładne. Fajnie, że Pani uwzględniła tutaj przypadek osoby hipermobilnej. Niektórzy lekarze w ogóle nie mają tej świadomości.
Już kiedyś zostawiłam komentarz pod Pani artykułem dotyczącym hipermobilności kręgów szyjnych. Pisałam o problemie jaki mam z niestabilnym stawem mostkowo obojczykowym i pytałam czy proloterapia pomogła pacjentowi z artykułu. Mi pomogła na niestanilny staw SMO. Nie jest jeszcze zupełnie zdrowy ale jest dużo lepiej.
Serdecznie pozdrawiam
Witam serdecznie,
Jeżeli mówimy o artykule o niestabilności górnych segmentów szyjnych, wyniki nie są jednoznaczne. Znam jednak przypadki, gdzie proloterapia dała poprawę, szczególnie w przypadku niestabilności niższych segmentów odcinka szyjnego.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Witam, chciałabym żeby każdy lekarz z taka dokładnością podchodził do swojej pracy. Właśnie wróciłam od ortopedy, który w ciągu 5minutowej wizyty stwierdził u mnie to schorzenie (ciało tłuszczowe Hoffy) wyłącznie na podstawie zgiecia i wyprostowania nogi. Zalecenia : smarować mascia Traumon, nosić stabilizator + skierowanie na ultradźwięki. Czy to pomoże? Się okaże. Szczerze, wybierając się na tą wizytę, liczyłam na skierowanie na usg.
Pozdrawiam serdecznie.
Jakie schorzenie?
Ciało tłuszczowe Hoffy ma każdy, Pani ma je albo podrażnione,albo jego przerost.