Osoby, które doświadczają rwy kulszowej, niejednokrotnie skarżą się na skurcze i drganie mięśni łydki. Często takie objawy są przetrwałe i towarzyszą pacjentowi długo po ustąpieniu dolegliwości bólowych. W dzisiejszym artykule wyjaśnię Wam przyczynę i leczenie takich dolegliwości.
Rwa kulszowa- podstawowe informacje
Aby zrozumieć, jaki związek ma rwa kulszowa z drganiem mięśni łydki, musimy przyjrzeć się anatomii. Nerw kulszowy tworzą gałęzie wychodzące z kręgosłupa, dokładnie z ostatnich poziomów odcinka lędźwiowego: częściowo L4, L5 i krzyżowego S1, S2, S3. Nerw kulszowy wędruje do pośladka, a następnie po tylnej stronie uda, rozdzielając się na różne mniejsze odnogi, podążając aż do stopy.
Najczęściej do podrażnienia nerwu kulszowego dochodzi w kręgosłupie. Oczywiście istnieją różnorodne schorzenia doprowadzające do ucisku. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku osób przed 50 rokiem życia zazwyczaj powodem takiego podrażnienia jest dyskopatia, czyli uszkodzenie dysku międzykręgowego. Przepuklina dysku lub stan zapalny pojawiający się w okolicy uszkodzenia drażni korzenie nerwowe, powodując rwę kulszową. W wyniku ucisku nerwu może pojawić się ból i objawy neurologiczne na całym przebiegu nerwu. Warto także zauważyć, że do ucisku może dojść poza kręgosłupem w okolicy pośladka lub niżej. Takie sytuacje są jednak dużo rzadsze.
Nerw kulszowy zawiera włókna czuciowe, ruchowe i autonomiczne, dlatego w wyniku jego podrażnienia mogą pojawić się różnorodne objawy. Niektórzy pacjenci odczuwają ból, który promieniuje na całym przebiegu nerwu; od kręgosłupa przez pośladek aż do stopy. U innych dolegliwości lokalizują się tylko na określonym obszarze. W wyniku ucisku dodatkowo może wystąpić ograniczenie możliwości przemieszczania się nerwu, a w takiej sytuacji pacjent ma problem z podniesieniem wyprostowanej nogi. Dodatkowo może pojawić się uczucie palenia mięśni, osłabienie czucia skórnego, przeczulica, a także skurcze lub drgania mięśni (fascykulacje).
Drganie mięśni łydki a rwa kulszowa
Tak jak pisałam wcześniej, nerw kulszowy posiada m.in. włókna ruchowe, czyli zapewnia kurczliwość mięśni tylnej strony uda łydki i stopy. Kiedy w wyniku podrażnienia osłonka mielinowa zostaje uciśnięta, w niektórych przypadkach możemy zaobserwować skurcze i drganie mięśni łydki. Biorąc pod uwagę moją praktykę kliniczną, mocne skurcze pojawiają się rzadziej, najczęściej w momencie największego stanu zapalnego. Czasami spotykamy pacjentów, u których skurcze są bardzo silne i wymagają wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Tak silne dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w porze wieczornej lub nocnej, kiedy zazwyczaj dochodzi do zwiększenia stanu zapalnego.
Bardzo wiele osób nie doświadcza typowych skurczów, skarży się jednak na delikatne uczucie drgania mięśni łydki (fascykulacje). W okresie, gdy ból jest bardzo dotkliwy, zazwyczaj pacjent nie zwraca na nie uwagi, zauważając je dopiero w momencie, kiedy silne dolegliwości ustępują. Charakterystyczne drganie mięśni łydki możecie zaobserwować na poniższym filmie.
Zazwyczaj w momencie, gdy pacjent zdrowieje, stan zapalny ulega zmniejszeniu, a objawy rwy kulszowej mijają, drganie mięśni łydki także pojawia się coraz rzadziej, aż w końcu znika. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Jeżeli doszło do znacznego ucisku na nerw, takie drgania mogą towarzyszyć pacjentowi przez dłuższy czas. Ze względu na fakt, że tkanka nerwowa regeneruje się bardzo długo, w niektórych sytuacjach takie objawy wycofują się nawet przez wiele miesięcy.
W przypadku bardzo dużego stanu zapalnego może dojść do sytuacji, gdzie uszkodzenie nerwu będzie na tyle duże, że drganie mięśni łydki pozostają z pacjentem już na zawsze. Na szczęście takie przypadki są bardzo rzadkie i dotyczą pacjentów z dużymi przepuklinami dysku. Jeżeli drganiom towarzyszą inne poważniejsze objawy neurologiczne, lekarz może decydować o zabiegu operacyjnym. Niestety przetrwałe fascykulacje mogą także pojawiać się u osób, które w ciągu życia doświadczały częstych stanów zapalnych kręgosłupa lędźwiowego. Na szczęście u większości pacjentów takie przetrwałe drgania nie są dokuczliwe i pacjent nie zwraca na nie uwagi w tracie codziennego funkcjonowania.
Inne przyczyny drgania mięśni łydki
Drganie mięśni łydki może pojawiać się także w wyniku innych chorób czy dysfunkcji organizmu. Jednym z nich jest tężyczka, czyli nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa. Tężyczka to objaw innych dysfunkcji organizmu, które wywołują niedobory mikroelementów, głównie magnezu lub wapnia. Fascykulacje mogą mieć także podłoże nerwicowe.
Najczęściej drganie mięśni łydki nie są związane z poważnymi chorobami. Warto jednak zwrócić uwagę, że tego typu objawy mogą występować także w przebiegu chorób neurologicznych. Jeżeli zatem drgania są stałe i nie mają związku z objawami rwy kulszowej, warto zgłosić się do neurologa.
Jak pozbyć się drgania mięśni łydki?
Pacjenci często pytają nas, jak pozbyć się drgania mięśni łydki, które pojawia się w wyniku rwy kulszowej. Po pierwsze, należy działać u źródła, czyli pozbyć się ucisku nerwu kulszowego. Najczęściej rwa kulszowa jest wynikiem stanu zapalnego w kręgosłupie lędźwiowym, dlatego leczenie powinno skupić się na tym obszarze. W sytuacji znacznego ucisku warto wspomóc się leczeniem farmakologicznym, które pozwoli na zmniejszenie reakcji zapalnej. Dodatkowo wprowadzamy różnorodne techniki manualne, które pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawiają przesuwalność nerwu kulszowego. Oczywiście kwestie terapii zależą od konkretnego przypadku, dlatego zawsze przeprowadzamy szczegółową diagnostykę.
Jeżeli zmagacie się z przetrwałym drganiem mięśni łydki, obecnym pomimo wycofania się objawów rwy kulszowej, sprawa jest nieco trudniejsza. W takiej sytuacji warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Bardzo często w wyniku rwy kulszowej pojawia się nadmierne napięcie mięśni na przebiegu nerwu, które dodatkowo wywołuje delikatne skurcze. Bezpośrednia praca na mięśniach niejednokrotnie pozwala na zmniejszenie drgań. Pomocne mogą okazać się także prądy TENS oraz neuromobilizacje. W trudniejszych przypadkach warto skontaktować się z neurologiem, który wprowadzi leczenie farmakologiczne. Pomoce mogą okazać się także suplementacja magnezem.
23 odpowiedzi
Jestem 3,5 roku po bardzo silnym ataku rwy kulszowej. Skończyłam w szpitalu na sorze na kilka kroplówkach przeciwbólowych. Neurolog zalecił operacje- dyskopatia l5/s1. Wyrehabilitowalam się jednak przy pomocy świetnego fizjoterapeuty i na operacje nie poszłam bo ból i niedowład nogi minął. Po mniej więcej roku od ataku pojawiły się fascykulacje i baaaardzo częste skurcze lydki prawej. Rozluźniam łydke chodząc regularnie do fizjo. Mniej więcej raz na 2 tyg od kiedy skurcze się pojawiły. Minęło 3,5 roku od ataku rwy a to dalej się za mną ciągnie. Są miesiące lepsze i gorsze ale nie trafił mi się choćby miesiąc, żeby wszystko było ok. Lydka żyje własnym życiem a ja nie wiem czy dalej kontynuować rehabilitację czy są jakieś inne pomysły. Pozdrawiam wszystkich co znają ten ból. Trzymajcie się. A dobry fizjo to zbawienie
Mam dokładnie taki sam problem. Przepuklina na odcinku L5S1, ból promieniujący do nogi (w moim przypadku lewej). Ucisk wywołał niedowład nogi i tak samo jak w twoim przypadku, nie zdecydowałam się na operację. Rehabilitacja pomogła, ból ustąpił. Po jakimś roku, może półtora, pojawiły się fascykulacje. Na początku bardzo małe drgania, teraz są jednak odczuwalne, czasem zdarza się też skurcz łydki, szczególnie przy dużym zmęczeniu lub po wysiłku. Pracuję nad tym z osteopatą i fizjoterapeutą, zaczęłam też bardziej skupiać się na wzmacnianiu mięśni pleców i pośladków. Na tę chwilę, od jakiś 6 miesięcy nie widzę poprawy. Zaczęłam też odczuwać bardzo delikatne fascykulacje na drugiej nodze… Martwię się oczywiście, źle sypiam z powodu stresu, co nie pomaga. Ostatnio miałam badanie EMG na rozpoznanie SLA, ale nie wyszły żadne nieprawidłowości.
Myślę, że rehabilitacja może pomóc. Tak samo jak dobra dieta wyciszająca stany zapalne, suplementacja magnezem. Mój rehabilitant zasugerował próby tężyczkowe. Wierzę, że można z tego wyjść lub znacznie wyciszyć, niemniej też na tę chwilę próbuję różnych metod. Jeśli ktoś ma jakieś dodatkowe rekomendacje, piszcie.
Witam,
Rwa kulszowa dokuczała mi około 3 lat temu, przez około 1 roku. Bardzo bardzo bolesne promieniowanie od dołu pleców po same palce u nóg .
Przeszło samo, natomiast drgania ludki zaczęły się około 3 miesięcy temu czyli mniej więcej 2 lata po tym jak objawy rwy kulszowej przeszły .
Jak sobie z tym poradzić?
Objawy występuje z reguły w nocy kiedy wszystkie mięśnie są wyluzowane i występuje tylko w lewej łydce, uniemożliwiając mi zaśnięcie ..
Witam jestem po operacji l4/l5 38mm dyskopatia (syndrom ogona konskiego) od czasu operacji pozatym ze moja noga jesy slaba I w sumie Tylko tyle bo wiem ze Moglo byc gorzej wystepuja czeste skurvze wlasnie tej nogi w lydce , Lydka jest Napięta cały czas i do tego występują drgania jej i bolesność po zewnętrznej stronie stopy . Badanie przewodzenia nerowow nie wykazało ich uszkodzenia . Czy może ro być objaw ponowienia dyskopatii ? Proszę o odpowiedz dziękuje .
To może być wynik podrażnienia lub uszkodzenia nerwów przed operacją, a regeneracja wymaga czasu. Warto wspomóc się także rehabilitacją. Oczywiście warto Panią zbadać i w razie niejasności wykonać rezonans magnetyczny.
Ja mam drgania lydek od roku. Pojawiło się to przed wyznaczonym terminem operacji, na którą czekałem rok. Przed zabiegiem okazało się że 14mm przepuklina się wchłania do 4mm i że nie ma sensu tego operować bo nie ma gwarancji że się polepszy. Neurolog szuka SLA, zleca różne badania mięśni itp, ponoć chce wykluczyć najgorsze. Wg mnie to jest od kręgosłupa, musi być tam ucisk na nerw, al o gdzieś uciska w rejonie pośladka lewego, bo jak postoje w miejscu to zaczyna boleć że muszę się oprzeć. Nie wiem sam, czy dobrze zrobiłem że nie naciskałem na operację.
Dzień dobry,
od 7 miesięcy mam dziwne pulsowania w łydkach i czasami w udach na początku mi to nie przeszkadzało ALE TERAZ TO JUŻ MNIE NIEPOKOI , choruje od 30 lat na łuszczycowe zapalenie stawów mam dyskopatię kregosłupa ledzwiowego i szyjnego . Czy to może być przez jakiś ucisk na kregosłup?? Lekarz rodzinny kazał brać magnez i przepisał Neurovit . Biorę już miesiąc ale nie pomaga .Co robić ?? może do neurologa?
Ból nad pośladkiem i drganie łydki
Witam,mam przepuchline l5s1 ktora powoduje bolsne rwy kulszowe,jak nie mam ataku to mam ciagle dretwienie uda przy siedzeniu spaniu czy staniu w jednym miejscu ,mialam mri oraz tomograf mam tak zwany vacuum disc phenomen malo jestem w stanie znalesc co to oznacza,moze pani ma wiedze jak sie wyleczyć i zyc normalnie. Jest mama 3 latka sama w domu maz jest na misji wojskowej jeszcze przez rok czasu bardzo ciezko mi funkcjonowac. Jestem na naproxenie 500 mg plastry z lidocaina oraz lek na zwiodczenie miesni. Mieszkam poza polska lekarze uzywaja czesto takiego jezyka ze ich nie rozumiem. Nie wiem co mam robic.
Witam,
Żeby coś więcej powiedzieć, musiałabym Panią zbadać i zobaczyć MRI> Vacuum disc phenomen jest dość rzadki. Może powodować objawy, ale bardzo często jest asymptomatyczny. Pytanie jak wygląda ogólnie dysk? Trzba Panią bardzo dobrze ocenić. Jeżeli rzeczywiście problemem jest vacuum, a leczenie zachowawcze nie pomaga, można wykpnać zabieg. Wklejam link do artykułu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25803262/
Hej umnie stwierdzono przepukline miedzy krazkowa i kilka inny na odcinku ledziowym l5 s1 zrobilem tomograf i poszedlem do lekarza, lecz od poczatku objawy byly takie dretwienie nogi o posladka do piety (łydki) na poczatku dawalem rade z biegiem czasu bylo coraz gorzej (trwalo to okolo roku czasu), i foszlo do tego ze przejscie 100 metrow bylo straszne po czym koniecznie musialem kucnac i wtedy puszczalo znow 100m i tak dalej, stanie w kolejce w sklepie przez deie minuty w jednym miejscu nie realne taki bol wtedy kucanie i spojrzenia tych ludzi ehhhh ale coz wogole mialem wtedy 32 lata, jezeli masz podobne objawy napisz wtedy napisze ci co mi pomoglo i jak sprawa ma sie dalej bo jest ze mna caly czas pod okiem neurochirurga pozdrawiam i mam nadzieje ze nie masz tego samego
Cześć ja to mam teraz masakra i do tego skurcze w lewej nodze i dzisiaj doszedl ból w klatce piersiowej to jest horror jestem zdruzgotany
Z bólami kregoslupa, przesunięciami dysku, rwa kulszowa zmagam się już 50 lat. W 2016 roku operowano mi kręgosłup bol znikł na 2 lata ale pojawiły się zawroty glowy i skurcze stop przy chodzeniu do rozgrzania nog. .w nocy gdy nogi rozgrzeją się pod okryciem też budzą mnie potwornie bolesne skurcze. Pomaga zimny prysznic nog albo na ulicy wychodzenie z butów na chłodny chodnik.Jestem już potwornie zmęczona. Nie mogę chodzić siedzieć też nie bo kręgosłup boli.Moze mi Pani doradzi co robic? Czy to juz czas odejsc
Witam Pani Elżbieto,
Mogłabym Pani coś dopradzić po okładnym zbadaniu Pani i obejrzeniu badań obrazowych. Pani objawy są dość niespecyficzne. Bez bezpośredniej wizyty niestety ciężko coś Pani powiedzieć.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Witam czy mogę poprosić kontakt. Opiszę problem i dołączę zdjęcie rezonansu.
eprekiel@gmail.com
Witam wszystkich.
3 lata temu maly ból w posladku skończył sie ostatecznie ollbrzymim atakiem bólu i prawa noga odmowila posłuszeństwa. Dostalam skierowanie na operacje. Nie poszłam. Zaczelam cwiczyc core (mięśnie okalajace kręgosłup) posladki, nogi. Potem z czasem cala resztę. Dzisiaj oprocz drgania w łydce (chyba mialam bardzo uszkodzony nerw) czuje sie swietnie. Nikt ci tak nie pomoze jak ty sam (pod czujnym okiem mądrej osoby). Polecam stronkę dds.fit.pl.
Witam ,zmagam się z potwornym bólem prawej nogi?boli od pośladka aż do stopy.Dzisiaj zauważyłam ze mój mięsień na łydce bardzo się zmnielszyl.Chodzenie i siedzenie sprawia mi okropny ból.Byłam w szpitalu pobrali mi krew i stwierdzili ze wszystko Ok.Wizytę do lekarza mam dobiera we wtorek nie wiem czy wytrzymam ten ból.Leki przeciwbólowe nic nie pomagają.Może jakaś wstępna diagnoza od Pani?Z góry dziekuje i pozdrawiam z Irlandii.Cecylia
Witam Pani Cecylio,
Oczywiście stawianie diagnozy na podstawie tak krótkiego opisu nie jest łatwe, niemniej jednak pytanie, czy miała Pani wykonany rezonans odcinka lędźwiowego?
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Witam.serdecznie!!!u mnie rwa kulszowa zaczeła.się tym.ze zaczela.mi drętwieć prawa.stopa poźniej przyszedł ból.kręgosłupa i od poniedziałku niesamowity ból lewej nogi ale.dziś zauważyłam.że.ból również przechodzi na prawą nogę ból jest okropny niedoopisania najgorzej podczas chodzenia dolna część łydki z przodu drętwienie i pulsowanie mięśni dostałam OLFEN 100 SR MYDOCLORM Ale.to pomaga na chwile 🙁
Dzień dobry,
21 grudnia rwa miałem problem z podniesieniem lewej nogi a 22 już nie mogłem wstać. Po tomografie okazało się ze mam przepuklinę L5/S1 6,5 mm. Przez trzy tygodnie byłem dosłownie przykuty do łóżka, aż z dnia na dzień było lepiej. Z lewą nogą mam do tej pory problem, ale już mogę chodzić. Czasami jak kucnę łapie mnie skurcz lewej łydki. Nie mam siły w ogóle stanąć na palcach lewej stopy. Jak długo to jeszcze może trwać? Jakie Pani poleca ćwiczenia na odbudowę mięśni lewej nogi i zmocnienie mięśni pleców?
Witam czytam Twoje wszystkie artykuly i przyzam jedne jedne z lepszych?
Jestem po operacji usunięcia przepukliny L4L5 prawa strona . Miały być usunięte 2 bo druga jest po lewej L5 S1 ale lekarz usunął tylko jedna …czy byłaby możliwość kontaktu przez E mail ? Za dużo pisania a mam kilka pytań
Z góry dziękuje i pozdrawiam …
TAK. Proszę napisać przez formularz kontaktowy na blogu.
Pozdrawiam