Nerw błędny to jeden z ciekawszych nerwów czaszkowych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie naszemu ciału odpoczynku i regeneracji. Dysfunkcje nerwu błędnego odpowiadają za pojawienie się wielu objawów związanych ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ze względu na mnogość reakcji, jakie pojawiają się w przypadku jego nieprawidłowego funkcjonowania, wielu pacjentów przez długi czas bezskutecznie poszukuje przyczyn swoich dolegliwości.
Nerw błędny- położenie i unerwienie
Nerw błędny to najdłuższy z nerwów czaszkowych. Biegnie od mózgu poprzez kręgosłup aż do narządów wewnętrznych. Jest to bardzo pokaźna struktura złożona z około 100 tysięcy neuronów, które zapewniają komunikację pomiędzy mózgiem a różnymi strukturami naszego ciała. Pomimo że mówimy o jednym nerwie błędnym, pamiętajmy, że posiadamy dwa takie nerwy podążające po obu stronach naszego ciała.
Nerw błędny ma swój początek w rdzeniu przedłużonym, skąd podąża do niektórych struktur głowy, szyi i ucha. Co ważne w kontekście dysfunkcji tego nerwu, jego zwoje położone są blisko otworu żyły szyjnej, a także przed wyrostkami pierwszych dwóch kręgów szyjnych (C1-C2).
Dalej nerw błędny biegnie do mięśni krtani, większości mięśni gardła i podniebienia miękkiego, przełyku, tchawicy, oskrzeli, płuc, śródpiersia, serca i żołądka. Za pośrednictwem splotu trzewnego unerwia także trzustkę, śledzionę, wątrobę, jelito cienkie, początkowy odcinek jelita grubego, nerki i nadnercza. Jak widzicie, nerw błędny zapewnia połączenie pomiędzy wieloma strukturami naszego ciała, a jego unerwienie jest naprawdę bogate.
Nerw błędny- funkcje
Rola czuciowa, ruchowa i przywspółczulna
Nerw błędny zawiera różne rodzaje włókien. Włókna czuciowe doprowadzane są do opon mózgowo-rdzeniowych, tylnego odcinka zewnętrznej powierzchni błony bębenkowej, część skóry przewodu słuchowego zewnętrznego i przylegającego fragment małżowiny usznej. Dzięki włóknom ruchowym zapewnia skurcze mięśni krtani, gardła i podniebienia, odpowiada tym samym za możliwość przełykania pokarmów i funkcję mówienia.
Nerw błędny należy do autonomicznego układu nerwowego, posiada tzw. włókna przywspółczulne unerwiające narządy wewnętrzne. Dzięki funkcji przywspółczulnej odpowiada za reakcje organizmu zapewniające nam regenerację po wysiłku czy stresie. Jednym z ważniejszych zadań nerwu błędnego jest kontrola skurczów serca (spowalnianie jego pracy) i zmniejszenie ciśnienia krwi. Dodatkowo odpowiada on także za uspokojenie oddechu i zwężenie oskrzeli.
Nerw błędny pełni istotne funkcje w pracy układu pokarmowego. Odbierając sygnały z receptorów ścian żołądka, wysyła do mózgu impuls o konieczności rozluźnienia zwieracza żołądka i przesunięcia pokarmu w stronę dwunastnicy. Nerw błędny stymuluje perystaltykę, umożliwia opróżnianie żołądka i wytwarzanie kwasu solnego. Jest także bardzo istotny w powstawaniu odruchu wymiotnego. Co ciekawe, odgrywa prawdopodobnie dużą rolę w rozwoju nadwagi. Odpowiada za wysyłanie informacji o nasyceniu pokarmem do mózgu.
Ze względu na swoje rozległe położenie nerw błędny jest drogą komunikacyjną pomiędzy jelitami a mózgiem. Możliwe, że spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jelita to nasz drugi mózg, co ma związek właśnie z tym połączeniem. Różnorodne problemy z układem pokarmowym mogą mieć zatem wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny. Nerw błędny bierze także udział w reakcjach obronnych naszego organizmu. Kiedy zauważa aktywność cytokin prozapalnych, daje sygnał, aby uruchomić mechanizmy antyzapalne. Informuje mózg o różnych substancjach, które dostają się do naszego ciała z pokarmem czy powietrzem.
Rola nerwu błędnego jest także bardzo ważna w kontekście gospodarki węglowodanowej głównie ze względu na kontrolę wydzielania insuliny. Stymuluje także uwalnianie enzymów trzustkowych i żółci. Ma zatem wpływ na kontrolę pracy pęcherzyka żółciowego, trzustki i wątroby, zapewniając wydzielanie gruczołowe.
Nerw błędny a psychologia
Tak jak pisałam wcześniej, nerw błędny zapewnia nam odpowiedni odpoczynek i uspokojenie po wysiłku i stresie. Poprzez acetylocholinę inicjuje stan relaksacji po przebytym urazie (także psychicznym), ma wpływ na reakcje naszego ciała i stan emocjonalny po różnego rodzaju doświadczeniach. Jego rola jest więc szeroko opisywana w psychologii. Co ciekawe, osoby mające aktywny nerw błędny, szybciej dochodzą do siebie po urazach, chorobach oraz stresach emocjonalnych. Warto także wiedzieć, że to właśnie uszkodzenie nerwu błędny wpływa na pojawienie się wielu objawów psychosomatycznych w naszym ciele. Na pewno większość z Was doświadczyła bólu brzucha w czasie sytuacji stresowej. Taka reakcja jest związana z połączeniem pomiędzy żołądkiem a mózgiem. Nerw błędny bierze także udział w tworzeniu pamięci, przekształca pamięć krótkotrwałą w długotrwałą.
Objawy dysfunkcji nerwu błędnego
Dysfunkcje nerwu błędnego mogą wpływać na pojawienie się na prawdę wielu objawów. Często są one tak złożone, że postawienie właściwej diagnozy jest problematyczne. Ze względu na fakt, że nerw błędny poprzez funkcję przywspółczulną uspokaja oddech i pracę serca, jego dysfunkcja może spowodować pobudzenie układu współczulnego. W rezultacie pojawia się przyśpieszenie pulsu i oddechu, a także częste reakcje wazowagalne.
Jedne z częściej opisywanych symptomów dysfunkcji nerwu błędnego to zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Objawy mogą być różnorodne, a każda osoba doświadcza je w nieco odmienny sposób. Bardzo często spotykam sytuacje, gdzie pacjent cierpi z powodu złożonych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, gdzie lekarze nie potrafią znaleźć przyczyny objawów. Zazwyczaj takich pacjentów odsyła się do psychiatrów z diagnozą psychogennych problemów trawiennych.
W kontekście problemów układu pokarmowego warto wspomnieć o tzw. jelicie drażliwym. Dysfunkcja ta objawia się nawracającymi bólami brzucha oraz zmianą częstotliwości i form wypróżniania, które nie są związane z żadną inną chorobą układu pokarmowego. Jelito drażliwe bardzo często kojarzone jest z przewlekłym stresem, który rozregulowuje funkcje nerwu błędnego. Oczywiście psychika jest tu jednym z możliwych powodów. Warto jednak wiedzieć, że dysfunkcja nerwu błędnego i idące za tym problemy trawienne mogą wynikać także z innych czynników. Więcej na ten temat przeczytacie w kolejnym rozdziale.
U wielu osób dysfunkcja nerwu błędnego doprowadza także do zatrzymywania pokarmu w żołądku lub opóźniania jego opróżnienia (tzw. gastropereza). Nerw błędny może wpływać na nieprawidłową perystaltykę jelit, występowanie zaparć lub rozwolnień. U niektórych pojawiają się także niekontrolowane odruchy wymiotne.
W wyniku dysfunkcji nerwu błędnego pacjent może mieć problem z przełykaniem pokarmu, co ma związek z osłabioną funkcję mięśni tego rejonu. Jego uszkodzenia wpływają także na funkcje mówienia. U niektórych pacjentów pojawia się chrypka, zmiana barwy i natężenia głosu, a nawet bezgłos. Charakterystyczne jest także uczucie wody w uszach. Niektórzy zwracają także uwagę na pewnym połączeniu pomiędzy dysfunkcjami nerwu błędnego a szumami usznymi. Temat ten podlega jednak ciągłym badaniom.
Jak mogliście przeczytać wcześniej, nerw błędny ma za zadanie uspokojenie organizm. Jego dysfunkcja wprowadza więc mózg w stan ciągłego zagrożenia i stresu, co przekłada się na nasze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Kiedy pojawia się stres, nasz organizm produkuje dużo kortyzolu, co wpływa na występowanie stanów lękowych i rozdrażnienia. Dodatkowo mogą wystąpić chroniczne napięcia i bóle narządu ruchu, ogólne osłabienie i zaburzenia snu. U niektórych obserwuje się także zaburzenia w odczuwaniu temperatury, pacjent skarży się na ciągłe wrażenie ochłodzenie ciała.
W literaturze możecie znaleźć także wiele informacji na temat funkcji odpornościowych nerwu błędnego. Ze względu na fakt, że jednym z jego zadań jest informowanie mózgu o wszelkich zagrożeniach, które pojawiają się w naszym żołądku, w przypadku uszkodzenia nerwu pewne substancje przedostają się do naszego ciała w sposób niekontrolowany. Mamy zatem do czynienia z zaburzeniami funkcji obronnych organizmu i pojawienia się różnorodnych stanów zapalnych i infekcji. Niektórzy podejrzewają, że zaburzenia funkcjonowania nerwu błędnego mogą doprowadzać do różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych tj. RZS, choroba Crona czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
W związku z funkcją wyciszającą nasz organizm dysfunkcja nerwu błędnego wpływa na pojawienie się nadwrażliwości na pewne bodźce. W takich sytuacjach pacjent nieprawidłowo reaguje na dotyk drugiej osoby, a z pozoru delikatne bodźce mogą być odczuwane jako drażniące. Nieprzyjemne wrażeniami mogą pojawiać się także podczas noszenia niektórych ubrań np. wełnianego swetra. To samo dotyczy innych bodźców; światła czy hałasu. U niektórych w wyniku pobudzenia współczulnego pojawia się zespół niespokojnych nóg- objawiający się niekontrolowanymi ruchami nóg, któremu towarzyszy nieprzyjemne uczucie w kończynach. Nieprawidłowe funkcjonowanie nerwu błędnego przytacza się coraz częściej w kontekście zespołu aktywacji komórek tucznych.
Przyczyny dysfunkcji
Niestabilność górnych segmentów szyjnych
Ze względu na położenie zwoju nerwu błędnego w okolicy górnych kręgów szyjnych, dysfunkcje tego rejonu mogą wpływać na jego uszkodzenie. Najczęstszą przyczyną jest tu niestabilność górnych segmentów szyjnych. W związku z nadmiernym przemieszczeniem jednego z kręgów dochodzi do ucisku na nerw, co powoduje różnorodne objawy nie tylko obszaru szyi, ale także gardła, krtani, serca i narządów wewnętrznych. Więcej na temat niestabilności górnych segmentów szyjnych przeczytacie w moim poprzednim artykule.
Niestabilność górnych segmentów szyjnych najczęściej ma związek z urazami, szczególnie wypadkami komunikacyjnymi. Lekarze zwracają jednak coraz większą uwagę na niekorzystny wpływie obecnego stylu życia, a przede wszystkim używania telefonów komórkowych. Długotrwałe patrzenie w dół może mieć wpływ na dysfunkcje szyi i podrażnienie nerwu błędnego. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedne ciekawy aspekt. Jeżeli w przypadku niestabilności górnych segmentów szyjnych dochodzi do uszkodzenia nerwu błędnego, możemy zauważyć niesymetryczne ustawienie języczka podniebiennego. Jego położenie możecie zaobserwować, otwierając szeroko usta. Zachęcam do obejrzenia poniższego filmu, w którym dr Hauser, specjalista w diagnostyce i leczeniu niestabilności górnych segmentów szyjnych, tłumaczy to zjawisko.
Nieprawidłowa praca nerwu błędnego może być spowodowana przewlekłym stresem i urazami psychicznymi, co w konsekwencji doprowadza do pojawienia się wielu objawów psychosomatycznych. Kiedy przez dłuższy okres działamy w trybie walki, czyli dochodzi do aktywacji układu współczulnego, funkcja nerwu błędnego jest uśpiona. Niestety, gdy stres mija, nerw ten nadal może działać nieprawidłowo. Pamiętajmy jednak, że niejednokrotnie sytuacja jest odwrotna. Pierwotne uszkodzenie ma związek z innymi czynnikami, a wtórnie pojawiają się zaburzenia nastroju.
Dysfunkcje nerwów bardzo często występują także u pacjentów z cukrzycą. Nadmiar glukozy, a także wyrzuty insuliny, które pojawiają się w różnego rodzaju zaburzeniach gospodarki węglowodanowej, mają niekorzystny wpływ na tkankę nerwową. Nie bez znaczenia jest także nadmierne spożywanie alkoholu lub kapsaicyny.
W rzadszych sytuacjach do uszkodzenia nerwu błędnego dochodzi podczas zabiegów operacyjnych. Istotnym czynnikiem mogą być także choroby zakaźne np. borelioza. Choroba ta uszkadza tkankę nerwową, a u pacjentów bardzo często zauważamy pobudzenie układu współczulnego. W kontekście przyczyn dysfunkcji nerwu błędnego warto także wspomnieć o tężyczce, czyli nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, która rozregulowuje pracę nerwów.
30 odpowiedzi
Witam, co jakiś czas mam okropne zawroty głowy, świat dosłownie wiruje. Po wielu badaniach stwierdzono uszkodzenie lewego błędnika i nie ma na to leku. Czy tak jest rzeczywiście? Może jest jakakolwiek metoda, żeby sobie pomóc?
prawdopodobnie przewlekły stan zapalny zatok i ucha
Syn po operacji tętniaka mózgu ma wzjg i zaburzenia smaku Czy to może być uszkodzony nerw błędny?
Czasami, kiedy się przeciagam lub cos podnoszę w brzuchu mniej więcejw miejscu żołądka z lewej strony coś mi dziwnie strzela/przeskakuje. To jest uczucie jak przeskakiwaniw nerwu w szyi przy gwałtownym przekręcaniu głową. Czy to może byc nerw błędny?
Dodam, że mam podejrzenie refluksu i problemy z kręgosłupem. To dziwne uczucie towarzyszy mi od paru miesiecy. Jestem przed wizyta u gastrologa.
Jesli to istotne 11 miesiecy temu urodzilam czwarte dziecko, a trzy miesiace temu przechodzilam covid. Moze ma to jakis zwiazek?
Czy ktoś z potkał sie z tak sytuacją. Przikład:w czasie snu zaksztusiłem sie śliną albo wczasie picia napoju też się zaksztuszam i wtym momeńcie zatyka sie mój układ oddechowy i nie mogę złapać oddechu przez 3 do 5 minut.Jest to bardzo niebezpieczne. Neurolog i laryngolog do dzisiaj nie wiedzą co ze mną mają zrobić. Konkretnej pomocy do dzisiaj nie otrzymałem muszę radzić sobie , czyli od 3 do 5 min walcze o życie. Proszę o wiadomość na mój Email.
Mam coś podobnego
Osteopatia, terapia czaszkowo krzyzowa ułozy kosc jarzmową w danej płaszczyżnie, TRE, EMDR, klawiterapia, lub pinoterapia, BSM Lewandowskiego, sa jego ksiazki z mapami punktow, powodzenia!
Dzień dobry mój synek ma 3,5 roku chodzimy z nim od lekarzy do lekarzy. Mieszkamy w czechach. Nie wuedza co mu jest mało mówi nie może mówić. Teraz będą kierować go na badanie genetyczne i tomograf głowki. Czy orientuje się Pani i go może być przyczyną dka czego nie może mówić. Miał szczepionkę po 13 miesiącach i nagle zaczol zle sue rizwijac zamknol sue w sobie, zaczol buczeć jak dzueci z autyzmem, miał swój swuat. Jest już lepiej. Troszje wyszedł z tego.Lejarze wykluczyli autyzm, adhd. Mówią że może być to po szczepionce reakcje że wszystko się okaże po badaniu gebetycznym
Niestety ja zajmuje się rehabilitacją i nie mam wiedzy na ten temat.
Pozdrawiam
Proszę spróbować metody detoksykacja joalis .jest w Ostrawie Pradze i daje niesamowite rezultaty
Dzień dobry czy krzywy zgryz może być przyczyną dysfunkcji nerwu błędnego?
Tak! Trzeba tez znalezc przyczyne tej wady. Ale to wszystko jest polaczone I ma tez zwiazek z niestabilnoscia kregoslupa,dysfunkcyjnoscia TMJ etc.
W UK Dr Peter Bishop o tym uczy:
https://youtu.be/YjYrHF_2Cpw?feature=shared
Dla mnie zrobil nakladke na zeby
Witam p.Ewelino dziś przypadkiem natrafiłam na pani artykół o nerwie błędnym czy to możliwe że moją przypadłość morzna podpiąć pod uszkodzenie nerwu błędnegona m cukrzyce typu 2 insulinooporność od 3lat…a od dwóch miesięcy borykam się z ciągłym a wręcz nagminnym pustym odbijaniem bez różnicy czy cokolwiek zjem czy nie lub wypije czasami przy tym odbijaniu jest takie odbicie powietrza z głębi żołondka mam wrażenie jakbym była ciągle zapowietrzona jestem już bardzo zmęczona dodam że od jakiegoś czasu budzi mnie to również w nocy i trwa ok.1 lub 2 godziny
Lekarz gastrolog nie może nic poradzić dotychczasowe leki nie działają…czy to możliwe że mam uszkodzony netw błędny..gdzie szukać pomocy?
Czy udało sie Pani coś ustalić z tym odbijaniem? Mam dokładnie to samo, do tego czasem wrażenie, że to wydostające się powietrze jakny uciska na serce i serce się na chwile zatrzymuje.
Witam. Trafiłam tu poszukując pomocy dla mojej mamy. Mama była niedawno leczona na helicobacter pylori. Wcześniej miała od dawna problemy z odpornością, wzdęciami. Częsty katar, chrypka. Przed diagnoza i leczeniem wspomnianej bakterii, zaczęła mieć problemy z jedzeniem. Uaktywniły się one, gdy lekarka przepisała mamie potas w tabletkach. Choć nie wiem czy miał on wpływ na te dolegliwości. Problem polega na tym, że większość pokarmów ( nawet malutkie ilości), wywołują u mamy ogromny dyskomfort ,,w głowie”. Skarży się ona na ,,ucisk”, ,,mrowienie” w głowie i osłabienie. Robi się też jakby senna, słaba. Jednocześnie pojawia się wydzielina w nosie. Jest to bardzo nieprzyjemne. Mama już mało co je i nikt nie wie co to za przyczyna. Ona bardzo boi się cokolwiek zjeść, bo zaraz ma te objawy i naprawdę źle się czuje. Robiła też badania na cukrzycę i tarczycę. Oba badania w porządku. Miała USG kręgów szyjnych. Też wyszło dobrze. Mama przeszła w życiu dużo stresów i jest bardzo nerwowa, lękliwa. Od dawna ma różne alergie, niski poziom białych ciałek ( też zbadane), często chrząka i wypluwa taką wydzielinę. Jest też uczulona na laktozę. Ma problemy z zapamiętaniem słów, zapomina je, przekręca. Czy przyczyną może być jakaś dysfunkcja nerwu błędnego? Jak jej pomóc?
Witam,
Proszę o maila na eprekiel@gmail.com
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Może powinna zrobić badania pod kątem boreliozy? Sama jestem na to chora od 13lqt i objawy mam podobne
Proszę sprawdzić mamie poziom oksydazy dwuaminowej (DAO), ewentualnie dodatkowo poziom histaminy we krwi. Ważne tylko, żeby przez ok. 2 tygodnie nie stosować leków p/histaminowych ani nie zażywać DAO w suplementacji. Objawy wskazują na nietolerancję histaminy. Może ona wynikać z wieku (u kobiet po menopauzie spada fizjologiczny poziom DAO) albo z chorób jelit, a najczęściej – z powodu łączenia leków i leków lub leków i diety z jednej strony powodujących podnoszenie poziomu histaminy w organizmie, z drugiej zaś – blokujących naturalną produkcję DAO.
Czy nieprawidlowe funkcjonowanie nerwu błędnego może objawiać się wymiarami u dziecka podczas próbowania nowych smakow. Mój syn ma 4 lata i ograniczona liczbę rzeczy które zjada.wymiotuje gdy próbuje nowych rzeczy.
Witam , czy istnieje badanie na słuchawkach które reguluje pracę nerwu błędnego i jak ono się nazywa ?
Czy porażenie struny głosowej w chorego na cukrzycę może być nieodwracalne? Nie nastąpiły urazy mechaniczne, a porażenie jest skutkiem infekcji? Dotychczasowe ok. 2 miesięczne leczenie nie przynosi efektów.
A czy może Pani, Pani Ewelino wie, jak osoby z nadreaktywnością układu współczulnego, zaburzenia pracy nerwu błędnego, niestabilnością górnych kręgów reagują na szczepionkę przeciw Covid?
Przy tych schorzeniach, również u mnie, występują dziwne reakcje na leki, światło, dźwięk, zbyt mała ilość snu, każdą zmianę pogody, różne bodźce potrafią nasilić objawy. Również gorzej przechodzi się nawet zwykłe przeziębienie.
Nie ma lekarza, którego można byłoby się poradzić w tej sprawie.
Witam Pani Aniu,
Niestety nie mam informacji na ten temat.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Dziękuję Pani Ewelino za kolejny świetny artykuł. Takich informacji nie znajduje się w polskim internecie i jak na razie, w moim przypadku, w większości gabinetów lekarskich. U mnie po urazie biczowym (whiplash) doszło właśnie m.in. do takich objawów i do rozregulowania pracy nerwu błędnego i nadreaktywnosci układ współczulnego. Męczę się z tym od 25 lat. Kilka lat temu sama doszłam do tych wniosków intuicyjnie i dzięki literaturze zagranicznej. Ale to w wielkich trudach i po latach poszukiwań. Później z podpowiedziami przyszli osteopaci. Chociaż o samym nerwie błędnym, czytam, w Polsce dziś pierwszy raz, u Pani na blogu. Rzetelna informacja, wiedza, że jest ktoś, kto to rozumie problem i go zna też jest terapią. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuje Pani Aniu za miłe słowa 🙂
Witam serdecznie własnie przeczytałem artykuł , trafiłem tu przez przypadek i… mam pytanie, bo od wielu lat borykam sie z przypadłością powracających spięć mięśni pleców , łopatka prawa strona , i dalej idąc kark itd.. co za tym idzie powstał u mnie odruch wymiotny na wszelkie bodźce w obrębie szyi , zbyt ciasna koszulka, szalik , od wielu lat nie nosze czapki , ucisk delikatny w obrębie skroni powoduje wymioty , tak samo jak ciężar zimowej kurtki na ramionach , słuchawki w uszach, zegarek na ręku , jakikolwiek wysiłek fizyczny w obrębie górnej części oraz drętwienie 2 palców prawej dłoni , ok 6 lat temu był tomograf głowy , bez zmian , MRI odcinaka szyjnego drobne zmiany C3C4 C5C6, lekka przepuklina z nieznaczną stymulacją na rdzeń kręgowy , Jednak po wizytach u wielu lekarzy zwątpiłem , jeden każe jeść aviomarin , drugi luźniejsze koszulki ubierać , trzeci ze takie objawy to nie jego specjalizacja…. itd .Rano wstaję , wymiotuję , chodzę sobie na masaże i jakoś żyję , podświadomie jednak czuje że przyczyna gdzieś jest tylko nie potrafi jej nikt znaleźć, a po artykule jakoś mnie tchnęło, że może to być to,. będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź co robić , do kogo zgłosić się na diagnostykę, może w małym ułamku mi pomoże , pzdr Piotr
Witam,
Zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutą-terapeutą manualnym lub osteopatą. Pana objawy mogą wynikać z różnorodnych dysfunkcji, dlatego badanie kliniczne jest niezwykle ważne.
Pozdrawiam
Ewelina Prekiel
Proszę zrobić Vega Test. Polecam Veganatura Wrocław u Pani Katarzyna Skaza
Slyszal Pan o zespole ucisku pnia trzewnego, diagnostyka niestety w Niemczech. Przyczyna wymiotow moze byc tez dysfunkcja nerwu blednego, niestabilnosc CCI, dysautonomia, etc.
niech pan sprawdzi u dobrego laryngologa z naciskiem na dobrego czy przyczyną zaburzeń nerwu błędnego i tego o czym pan wspomina nie jest wydłużony wyrostek rylcowaty kości skroniowej pod uchem uciskający m.in. nerw błędny. schorzenie nazywa się wtedy zespół Eagle’a. Większość lekarzy i radiologów nie zuwaza tego na TK choć często widać to doskonałe a pacjenci męczą się latami. jeden z takich przypadków operowanych ostatnio https://www.instagram.com/p/CVOC8YxAigb/ Sam na to choruję więc doskonale znam objawy które pan wymienia i zaburzenia nerwu błędnego, pozdrawiam