Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak położony jest nasz język w jamie ustnej. Okazuje się, że jego niewłaściwa pozycja może prowadzić do wielu zaburzeń, także tych związanych z narządem ruchu. W dzisiejszym artykule wyjaśnię Wam, dlaczego nieprawidłowe położenie języka może przyczyniać się do bólu odcinka szyjnego kręgosłupa.
Właściwe położenie języka- dlaczego jest tak ważne?
Kiedy nasze usta są zamknięte, język znajduje się w tzw. pozycji spoczynkowej. W prawidłowych warunkach jego środkowy i przedni obszar dotyka podniebienia twardego (czyli miejsca tuż za górnymi siekaczami). Ustawiony jest zatem w górnej części jamy ustnej. Warto także wiedzieć, że język powinien dotykać do podniebienia twardego w czasie przełykania. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas każdego przełknięcia generuje on duże siły 1kg/cm. Niestety u wielu osób pozycja spoczynkowa języka jest nieprawidłowa. W takiej sytuacji język spoczywa na dolnej części jamy ustnej, co może mieć wpływ na pojawienie się wielu zaburzeń.
Dlaczego właściwe położenie języka jest tak ważne? W momencie, gdy język znajduje się na podniebieniu twardym w górnej części jamy ustnej, napięcie mięśni jest optymalne. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nasz język i staw skroniowo-żuchwowy w ciągu dnia wykonują ciężką pracę. Jedzenie, mówienie, mimika twarzy- wszystkie te czynności wymagają nieustannego napięcia różnych grup mięśniowych.
Co więcej, nieprawidłowa pozycja języka prowokuje pacjenta do częstszego oddychania przez usta. Jeżeli macie problem z długotrwałym oddychaniem przez nos i po jakimś czasie czujecie przymus otworzenia ust lub śpicie z otwartymi ustami, warto skonsultować się ze specjalistą. Oczywiście przyczyny takich zaburzeń są różnorodne, niemniej jednak nieprawidłowa spoczynkowa pozycja języka jest jedną z nich. Częstsze oddychanie przez usta mieć wpływ na wiele różnorodnych chorób m.in laryngologicznych, pulmonologicznych czy metabolicznych. Może także wpływać na nieprawidłowe napięcia w obrębie głowy, twarzy i szyi.
Pozycja języka a ból szyi
Jak widzicie, pozycja języka wpływa na szereg zaburzeń, które dotyczą wielu układów w naszym ciele. Co zapewne wyda Wam się zaskakujące, może także powodować ból i napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Po pierwsze, kiedy język spoczywa na dnie jamy ustnej, a pacjent ma tendencje do uchylania ust, szyja wysuwa się lekko do przodu. Takie ustawienie odcinka szyjnego fachowo nazywamy protrakcją. Kiedy głowa przesuwa się do przodu, dochodzi do nieprawidłowego napięcia mięśni, a także zwiększenia obciążenia dysków i stawów międzykręgowych. Nieprawidłowa pozycja języka może zatem doprowadzić do pojawienia się bólu szyi.
Niewłaściwa praca języka wpływa także na nieprawidłowy rozkład sił działających na staw skroniowo-żuchwowy. Idąc dalej, jeśli weźmiemy pod uwagę położenie mięśni, nerwów, a także biomechanikę, odcinek szyjny jest bezpośrednio związany ze stawem skroniowo-żuchwowym. Jego dysfunkcje mogą zatem mieć wpływ na pojawienie się bólu szyi. W przypadku tego typu zaburzeń pacjent najczęściej skarży się także na różnorodne inne dolegliwości tj. bóle czy zawroty głowy, bóle twarzy, szumy uszne, uczucie klikania lub blokowania żuchwy.
Nieprawidłowa pozycja języka- co zrobić?
Jeżeli wydaje Wam się, że pozycja Waszego języka jest nieprawidłowa, warto zgłosić się do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w rehabilitacji stomatologicznej. Szczególnie jeżeli dodatkowo zaobserwowaliście u siebie bóle odcinka szyjnego, głowy i twarzy, a także zaburzenia pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Terapia języka jest także istotna w przypadku dzieci z wadami zgryzu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w wielu przypadkach leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatu przynosi tylko krótkotrwałe rezultaty. Jeżeli język nie pracuje właściwie, wywiera nacisk na zęby i doprowadza do pogłębiania wady.
W trakcie pierwszej wizyty rehabilitant dokona wnikliwej oceny pracy języka. Na podstawie specjalistycznych testów jesteśmy w stanie ocenić jego położenie. Dodatkowo sprawdzamy pracę stawu skroniowo-żuchwowego, a także odcinka szyjny kręgosłupa. Podchodzimy do pacjenta kompleksowo, starając się znaleźć wszelkie zaburzenia.
Aby skorygować pozycje języka, pacjent wykonuje codzienne ćwiczenia w domu. W czasie pierwszych wizyt uczymy, jak prawidłowo ustawiać język do ćwiczeń. Już po kilku dniach może zauważyć pewne minimalne zmiany w jego ustawieniu. Ćwiczenia warto wykonywać przez dłuższy okres, nawet wiele miesięcy, ponieważ tylko wtedy możemy utrwalić właściwą pozycję.
Jedna odpowiedź
To dosc ciekawe