Ruch fizyczny kluczem do rozwoju narządu ruchu dziecka
Lekarze i fizjoterapeuci biją na alarm. Obserwujemy coraz częstsza problemy ortopedyczne u dzieci, które niewątpliwie są związane ze współczesnym stylem życia i brakiem odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna jest naturalnym czynnikiem stymulującym rozwój nie tylko naszych mięśni i stawów, ale także wszystkich narządów wewnętrznych. Co więcej, pozwala na optymalny rozwój układu nerwowego dziecka.
Narząd ruchu rozwija się głównie w okresie dzieciństwa. Wszystko, co w tym czasie zrobimy dla naszych dzieci, będzie owocowało w przyszłości. Zauważcie, że młody człowiek bardzo szybko uczy się nowych umiejętności. Nauka pływania, jazdy na rowerze, gimnastyki zazwyczaj idzie bardzo sprawnie. Jeżeli nabędziemy pewne umiejętności ruchowe w dzieciństwie, w życiu dorosłym nie będziemy mieli z nimi żadnych problemów. Aktywność fizyczna poprawia jakość kolagenu, wpływa na rozwój tkanki mięśniowej, mineralizację kości, odpowiednią budowę ścięgien i więzadeł. Można powiedzieć, że zapewnia młodemu narządowi ruchu wytrzymałość na przyszłe lata.
Ćwiczenia poprzez zabawę
W wielu sportach od najmłodszych lat trening nastawiony jest na wyczyn, dlatego zajęcia przyjmują głównie formę zadaniową. W judo jest inaczej. Pierwsze lata treningu to budowanie ogólnej sprawności, a zajęcia to głównie zabawy i gry sportowe. Zabawowa forma treningu, szczególnie u młodszych dzieci, zachęca do ruchu. Maluchy z przyjemnością uczęszczają na takie zajęcia, nie kojarzą ich z przymusem i ciągłym powtarzaniem tych samych ćwiczeń.
W trakcie takich zabaw trenerzy przemycają wiele elementów charakterystycznych dla treningu judo. Bardzo popularne są tu różnego rodzaju elementy siłowe np. przepychania i wypychania w parach czy ciągnięcie liny. W zabawach znajdziecie także skoki, elementy gimnastyczne, szybkościowe czy koordynacyjne.
Trening grupowy
Zabawa i ćwiczenia w grupie to element bardzo istotny dla rozwoju młodego człowieka, także dla sfery psychicznej. Zauważcie, że dawniej od najmłodszych lat spędzaliśmy dużo czasu na podwórku, co dawało szanse na zabawę grupową i bezpośredni kontakt fizyczny rówieśników. W grupie dzieci dużo chętniej spontanicznie wykonują różnorodne aktywności ruchowe. Wyzwala się także rywalizacja, naśladownictwo i kreatywność. Wszystko to powoduje, że w grupie dzieci chętniej biegają, wspinają się, skaczą i przepychają. Wykonują aktywności, których raczej nie mieliby szansy doświadczyć w czasie samotnej zabawy.
Pomimo że ćwiczenie w grupie powinno być czymś naturalnym dla dziecka, coraz częściej obserwujemy młodych ludzi, którzy mają duże problemy z takimi aktywnościami. Mówimy tutaj o pewnych zaburzeniach lękowych, które powoduję, że dziecko nie może odnaleźć się w przestrzeni, ma problem z bieganiem z rówieśnikami. Niektórzy czują po prostu strach przed ćwiczeniem grupowymi. W wielu przypadkach takie zaburzenia mogą być wywołane siedzącym trybem życia i brakiem kontaktu z rówieśnikami. Zajęcia judo dla takich dzieci mogą być pewnego rodzaju terapią, pod warunkiem, że cały proces adaptacji do ćwiczeń w grupie będzie stopniowy. Warto zaznaczyć, że tego typu zaburzenia lękowe mogą przekładać się na życie dorosłe, funkcjonowaniu z ludźmi, a nawet sylwetkę i przymusowe napięcia w ciele. Zajęcia judo są pod tym względem terapeutyczne, a trenerzy to najczęściej osoby bardzo empatyczne i otwarte. Pomagają dzieciom przełamać lęki i lepiej zaadoptować się w grupie.
Trening judo- jak wpływa na rozwój narządu ruchu?
Urozmaicone zadania ruchowe
Trening judo to jeden z bardziej urozmaiconych treningów dla dzieci, pozwalający na harmoniczny rozwój narządu ruchu. Znajdziemy tu elementy siłowe, wytrzymałościowe, szybkościowe, gimnastyczne, czy techniczne charakterystyczne dla judo. Sport ten zyskuje coraz większą popularność, ponieważ zapewniają dzieciom aktywności, których nie doświadczają na co dzień we współczesnym świecie.
Wielu specjalistów podkreśla, że ćwiczenia ogólnorozwojowe to podstawa w sporcie dzieci. Pierwsze lata treningu powinny budować pewną bazę sprawności, która da potencjał na całe życie. Zauważcie, że narząd ruchu dziecka jest bardzo plastyczny, podatny na bodźce. Z drugiej strony okres wzrostu to czas, gdzie stawy i kości są narażone na szczególne przeciążenia. Dlatego w sportach, które od początku nastawione są na wyczyn, trening siłowy, powtarzanie wciąż tych samych ćwiczeń, dużo częściej dochodzi do kontuzji. Często są one związane z przeciążeniem wzrastających obszarów kości. Jeżeli w treningu dziecka wprowadzamy różnorodne aktywności, ćwiczenia dodatkowe, stretching, stabilizację, gry i zabawy, bieganie, gimnastykę, czyli aktywności, które odmiennie obciążają narząd ruchu, szansa kontuzji przeciążeniowej maleje.
Trening judo poprawia czucie głębokie, równowagę i koordynację
Czucie głębokie, czyli tzw. propriorecepcja to zmysł poczucia ułożenia własnego ciała w przestrzeni. Jest to element, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Dawniej codzienne życie dawało możliwość kształtowania propriorecepcji. Dzieci chodziły po nierównych podłożach, płotach, drzewach, biegały po nierównym terenie. Co więcej, wykonywały bardzo wiele prac domowych, przemieszczały się samodzielnie do szkoły, co uczyło ich planowania ruchu. Takie aktywności stymulują także układ przedsionkowy, poprawiają równowagę.
Większość młodych pacjentów, którzy zgłaszają się do mnie z wadami postawy, ma problem zarówno z równowagą jak i czuciem głębokim, co powoduje problem w czasie stania jednonóż, chodzeniem po nierównych podłożach, a także naśladowaniem ćwiczeń. Zajęcia judo pozwalają pracować nad powyższymi zaburzeniami. Dzieci uczą się rzutów i trzymań, co wymaga poczucia zachowania ciała w przestrzeni i kontroli ruchu. Każdy trening pełen różnorodnych ćwiczeń to ogromna stymulacja dla receptorów czucia głębokiego, a także dla móżdżku i błędnika.
Trening judo dla dzieci z wadami postawy
Wady postawy to problem, który dotyczy obecnie większości dzieci. Wiele przyczyn może być dla nas nieuchwytna, ponieważ wiąże się ze stereotypami ruchowymi dziecka, czy przymusowymi pozycjami, w których znajduje się młody człowiek już od pierwszych miesięcy życia. Czynników jest tak wiele, że my dorośli często nie jesteśmy w stanie ocenić wszelkich zagrożeń. Asymetrie mogą wynikać nawet z ułożenia w brzuchu matki, czy noszenia dziecka zawsze na tym samym boku. Oczywiście mogłabym długo pisać o przyczynach wad postawy, warto zdać sobie jednak sprawę, że bardzo ważnym czynnikiem jest tu także brak ruchu.
Pomimo że judo wydaje się sportem asymetrycznym, ponieważ rzuty częściej wykonuje się na dominującą stronę, tak naprawdę może okazać się pomocne w walce z asymetriami. Trenerzy starają się uczyć wykonywania pewnych technik na dwie strony, szczególnie w przypadku dzieci, u których jedna strona jest wyraźnie słabsza. Co więcej, w czasie zajęć wprowadza się wiele ćwiczeń rozciągających, które są przydatne u większości dzieci z wadami postawy. Stretching mięśniowy wprowadzany jest nie tylko w statyce, ale także w dynamice, co wg badań jest dużo lepszym sposobem pracy nad zakresem ruchu stawów i elastycznością mięśni.
Dzieci z wadami postawy niejednokrotnie prezentują ogólne zmniejszone napięcie mięśniowe. Często pewne obszary ciała są dużo słabsze niż inne, co może wpływać np. na pogłębienie skrzywienia kręgosłupa. Trening judo zawiera wiele dodatkowych ćwiczeń symetrycznych, które wymagają równomiernej aktywacji mięśni obu stron ciała. Takie elementy pozwalają słabszym ogniwom na wzmocnienie. Judo jest dobrym rozwiązaniem także dla dzieci z hipermobilnością stawów.
Zajęcia odbywają się na dość miękkiej macie, co stwarza bardzo dobre warunki dla pracy stóp. Jest to ważny aspekt, ponieważ ich wady to obecnie prawdziwa plaga. Nasze stopy kształtują się głównie do okresu dojrzewania. W tym czasie dziecko powinno spędzać dużo czasu boso, chodząc po miękkich i nierównych podłożach. Niestety w dzisiejszym świecie dzieci cały dzień spędzają w sztywnych butach w twardej miejskiej przestrzeni. Trening judo z pewnością daje możliwość aktywacji mięśni stopy, ponieważ młodzi zawodnicy ćwiczą bez butów.
Dzieci z wadami postawy niejednokrotnie prezentują nieprawidłowe stereotypy ruchowe. Dla przykładu zwróćmy uwagę na kolano. Bardzo często w wyniku osłabienia mięśni pośladkowych i stopy płasko-koślawej w czasie wykonywania przysiadu kolano podąża do środka. Treningi judo są niezwykle pomocne w nauce kontroli takich nieprawidłowych stereotypów. Trenerzy zwracają uwagę na wszelkie tego typu zaburzenia, uczą dzieci jak prawidłowo wykonywać przysiad. Takie działanie pozwala aktywować osłabione ogniwa, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie symetrii ustawienia miednicy.
Jak widzicie, zajęcia judo mają bardzo korzystny wpływ na narząd ruchu dziecka, oczywiście jeśli prowadzone są przez doświadczonych trenerów.
Jedna odpowiedź
Mój syn trenuje judo od kilku lat. Na prawdę polecam wszystkim, zajęcia są bardzo urozmaicone. Syn jest bardzo sprawny. Polecam