Polecamy nasz nowy kurs: Kręgosłup "za biurkiem"

Ból nocny kręgosłupa – objaw, który zawsze należy skonsultować z lekarzem

Ból nocny kręgosłupa

W ortopedii funkcjonuje powiedzenie, że każdy z nas ma, miał lub będzie mieć problem z kręgosłupem. Bóle pleców są tak bardzo powszechne, że często bagatelizujemy je. Większość Polaków nie diagnozuje problemu, nawet jeśli trwa wiele lat. Tak naprawdę ponad 90% dolegliwości w obrębie kręgosłupa jest związana ze schorzeniami jego struktur. Mówimy tu głównie o wszelkich uszkodzeniach w obrębie dysków, zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i w konsekwencji podrażnieniach w obrębie mięśni i więzadeł. Dużo poważniejsze schorzenia tj. guzy, infekcje czy choroby reumatoidalne zdarzają się dużo rzadziej, dotyczą nawet mniej niż 10% pacjentów. Problem polega na tym, że w przypadku takich osób niezwykle ważna jest wczesna diagnoza. Z tego powodu każdy ból kręgosłupa należy konsultować ze specjalistą. Często już wywiad z pacjentem wskazuje, że problem może być groźniejszy i wymaga szybkiej reakcji.

Ból nocny kręgosłupa – przyczyny

Jednym z objawów alarmujących zaliczanych do tzw. czerwonych flag jest ból pojawiający się w nocy. Oczywiście, jeśli zauważycie u siebie tego typu objawy, nie należy od razu wpadać w panikę. Bóle występujące w nocy mogą świadczyć zarówno o niegroźnym schorzeniu struktur kręgosłupa, jak i o poważniejszej chorobie. Dlaczego więc ból pojawia się właśnie w nocy? 

Aktywny stan zapalny

Zacznijmy od tego, że objawy pojawiające się w nocy mogą być związane z toczącym się stanem zapalnym. Możemy porównać go z przeziębieniem. Zauważmy, że kiedy jesteśmy chorzy, zazwyczaj rano czujemy się troszkę lepiej, a wzrost temperatury zauważamy głównie w nocy. Tak samo dzieje się w momencie, gdy z jakiegoś powodu rozwija się w naszym kręgosłupie potężny stan zapalny. Oczywiście zawsze należy postawić sobie pytanie, co jest przyczyną stanu zapalnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki, najczęściej jest to wynik podrażnienia lub mikrouszkodzenia w obrębie struktur kręgosłupa, głównie dysków i stawów międzykręgowych. Osoby zmagające się ze schorzeniami kręgosłupa wiedzą, o czym mówię. Raz na jakiś czas, np. po przeciążeniu lub gwałtownym schyleniu, rozpoczyna się często trudny do zniesienia ból. Dochodzi do gwałtownego rozwinięcia się stanu zapalnego, które zazwyczaj przechodzi po kilku dniach lub tygodniach, a pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. U wielu osób takie sytuacje powtarzają się co jakiś czas. Potocznie mówimy o wypadaniu dysku międzykręgowego, jednakże z wypadnięciem lub przesunięciem ma to niewiele wspólnego, o czym pisałam w innym artykule

Stan zapalny, który rozwija się w nocy, może także zależeć od przeciążenia kręgosłupa w dzień. Jeśli mieliśmy dość obciążające zajęcia np. praca w ogrodzie, dźwiganie, długa jazda samochodem, ból w nocy może być większy. Jeśli nasz dzień był spokojniejszy, staraliśmy się nie podnosić za jednym razem dużego ciężaru, czy robiliśmy przerwy w czasie długiej jazdy samochodem lub zastosowaliśmy poduszkę lędźwiową, dolegliwości mogą być mniejsze.

Inne schorzenia i choroby układowe

Ból nocny może być wynikiem innych chorób, nie tylko ortopedycznych. Poza bólem zazwyczaj pacjent będzie zgłaszał także inne niepokojące objawy tj.:

 • ból występuje tylko w nocy, a w dzień wycofują się całkowicie
 • objawy trwają dłuższy czas, nie ustępują się po lekach przeciwzapalnych i rehabilitacji
 • objawy bólowe kręgosłupa współistnieją z bólami innych stawów, ogólnym osłabieniem i utratą wagi
 • występuje gorączka
 • występuje osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn i inne objawy neurologiczne
 • pacjent ma ponad 50 lat, współistnieją u niego inne choroby np. osteoporoza
 • występuje poranna sztywność stawów

Przyczyną takich objawów może być wiele różnych chorób i schorzeń min. choroby reumatoidalne np. RZS czy ZZSK, a także choroby onkologiczne. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykona podstawowe badania i wskaże, do jakiego lekarza należy się udać.

ból nocny kręgosłupa 300x200 - Ból nocny kręgosłupa - objaw, który zawsze należy skonsultować z lekarzem
Ból nocny kręgosłupa jest objawem alarmującym, który zawsze należy skonsultować z lekarzem

Efekt przewodnienia dysku

Inną przyczyną bólu nocnego jest tzw. przewodnienie dysku międzykręgowego. Dyski występujące między kręgami są zbudowane głównie z wody. Naturalnie w czasie aktywności fizycznej niewielka ilość wody wydostaje się na zewnątrz, w czasie odpoczynku odzyskuje on swoją wysokość. Jeśli dysk jest uszkodzony i uwypukla się bocznie w stronę korzenia, te naturalne nawodnienie może spowodować mocniejszy ucisk korzenia.

Przewodnienie dysku może powodować sztywność i ból kręgosłupa w czasie dłuższego odpoczynku, w nocy lub rano. Zazwyczaj ból bardzo szybko wycofuje się po chwili rozruchu. Problem ten zazwyczaj ma charakter przewlekły. Spotykam pacjentów, którzy latami doświadczają tego typu bólu. Leczenie takich pacjentów nie jest łatwe, zazwyczaj wymaga pracy z fizjoterapeutą.

Pamiętajmy, że ból nocny kręgosłupa jest objawem alarmującym i zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem, który skieruje pacjenta na odpowiednie badania.

[kkstarratings]

19 odpowiedzi

 1. Kilka razy w nocy obudził mnie ostry bol pleców sciskalacy i promieniujacy do mostka.lekarz zlecił wszystkie badania lacznie z ekg i stwierdzil ze to kręgosłup. Ten ból mija i w dzien nic nie czuję. Lekarz doraznie każe brać pyralgine.Jestem pelna obaw.

 2. Dzień dobry. Od tygodnia pobolewa mnie w krzyżu. Jestem osobą bardzo aktywną, ćwiczę i cardio i siłowo, pływam – kilka dni temu wstałam rano z silnym bólem w krzyżu. Ból zdawał się powoli ustępować ale budził mnie nad ranem i nie mogłam znaleźć sobie pozycji do “dospania”. W ciągu dnia było nawet ok, wróciłam do ćwiczeń bez większych trudności, ale dziś znów mnie połamało. Paracetamol póki co działa ale NFZ nie. Nie wiem czy czekać aż się rozchodzi czy szukać fachowej pomocy..?

  1. Witam,
   Myślę, że jeżeli ból powraca, zawsze warto go skonsultować ze specjalistą.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

  1. Tak. Decyzja o dalszych badaniach musi zostać podjęta na podstawie badania klinicznego. Może Pan się także zgłosić do internisty na podstawową ocenę.
   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 3. Od kilku dni mam ból nocny kręgosłupa unemożliwiający spanie. Zbiegło się to w czasie z 3 dniową głodóką, i treningami również kręgosłupa w tym czasie. W dzień nie boli w ogóle. Jestem zdrowy, leżę na kanapie jest ok. Idę spać i masakra. Nie mogę leżeć

 4. Nieważne jakie to dolegliwości, jeśli w okolicach kręgosłupa, to należy udać się do lekarza specjalisty. Plecy mamy tylko jedne i nie należy lekceważyć nieprawidłowości. Diagnozę postawiono mi w Kręg Clinic w Poznaniu i tam też wyleczono. Serdecznie polecam.

 5. Witam.
  Od kilku dni około 4 rano budzi mnie potężny ból pleców w odcinku lędźwiowym, aż czasem mnie “zatyka”.

  Ból pojawił się podczas antybiotykoterapii z powodu anginy (Amoksiklav 1g). Brałem też osłonowo MULTILAC.

  W dzień ból całkowicie ustępuje. Nie obciążam pleców w dzień i nigdy nie miałem większych problemów. Teraz gdy to piszę usiadłem i ból się osłabił.

  1. Witam. Z pewnością zalecałabym kontakt z lekarzem. Jeżeli ból pojawił się podczas infekcji, niezbędna jest diagnosyka obrazowa. Niestety czasami bóle mogą mieć związek z infekcją, na szczęście są to sytuacje rzadkie i możliwe, że to przypadek. Problem może być związany z dysfunkcjami kręgosłupa, a w takim wypadku niezbędne jest badanie manualne. Zalecam konsultacje z lekarze.

   Pozdrawiam
   Eweina Prekiel

   1. Witam Pani Ewelino. Od 6 dni towarzyszy mi rwacy bol plecow po lewej stronie na granicy lędźwi i odcinka piersiowego. Mam 2 przepukliny kręgosłupa (ledzwiowa i piersiowa). Bol nie ustępuje po zastrzykach. W ciągu dnia jest ok, natomiast w nocy bol jest nie do wytrzymania. Co to może być?dodatkowo w obrębie brzucha od miesiąca mam odczyn, którego nie czuję ale utrzymuje się.

   2. Witam,
    Żeby ocenić źródło bólu, niezbędne jest badanie kliniczne. Tego typu dolegliwości mogą wynikać ze stanu zapalnego w obrębie przepuklin. Takie stany zapalne potrafią utrzymywać się bardzo długo. Zalecam kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu szczegółowej diagnostyki. Bol nocny jest objawem alarmowym i może wynikać także z innych dysfunkcji nie tylko kręgosłupa.

    Pozdrawiam
    Ewelina Prekiel

 6. A na czym polega leczenie pacjenta z bólem nocnym i porannymi sztywnościami, trwającym wieeeele miesięcy ? W moim przypadku farmakologia nie działa wcale, a fizjoterapia załatwiała sprawę (i to też nie zawsze) tylko na jakiś czas. Pozdrawiam

  1. Witam,
   Niestety odpowiedź na te pytanie wymaga wnikliwej analizy przypadku. Po pierwsze, należy określić przyczynę bólu. Jeśli jest to problem ze strukturami kręgosłupa. mamy do dyspozycji wiele technik manualnych, a także ćwiczeń domowych.

   Pozdrawiam
   Ewelina Prekiel

 7. Dzień dobry,
  Pani Ewelino taki ból w nocy i sztywność kończyn rano towarzyszy także jamistość rdzenia. Bardzo proszę o wpis jak można rehabilitować się w tej chorobie by nie pogorszyć sytuacji. Jest nas w Polsce trochę i napotykamy na dużą niewiedzę.

  1. Witam,
   Rzeczywiście pisze do mnie coraz więcej osób z jamistością rdzenia. Postaram się w przyszłości napisać taki artykuł.

   Pozdrawiam

 8. Witam
  Odnośnie artykułu o przewodnionych dyskach w nocy chciałam zapytać czy jest to powòd do nie pokoju? I czy to świadczy o tym że na każdym kręgu wystąpi przepuklina ?

  1. Jeśli ból nocny jest wynikiem patologii dysku, jest to jak najbardziej objaw wymagający rehabilitacji. W większości przypadków możemy z nim skutecznie walczyć. Nie jest to objaw, który ma wpływ na wystąpienie przepuklin na innych poziomach.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Może Cię zainteresować

Ciało tłuszczowe Hoffy- ważna struktura stawu kolanowego Ciało tłuszczowe podrzepkowe, inaczej zwane ciałem tłuszczowym Hoffy, to ważna struktura stawu kolanowego. Pomimo że pełni istotne funkcje, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Co więcej, często nie jest brana pod uwagę w czasie diagnostyki bólu przedniego przedziału kolana. Ciało tłuszczowe Hoffy znajduje się na przedniej…
Praca przed komputerem, siedzenie, częste rozmowy telefoniczne… tak wygląda praca statystycznego Polaka. Brak codziennej aktywności fizycznej sprawia, że większość z nas cierpi z powodu schorzeń narządu ruchu np. tj. bóle pleców czy zespół cieśni nadgarstka. Łokieć to obszar, który równie często przysparza problemu. Z pewnością słyszeliście o tzw. łokciu tenisisty, czyli zmianach degeneracyjne w obrębie mięśni bocznego przedziału tego stawu. W tym…
Ból żuchwy- skąd może pochodzić? Kiedy odczuwamy ból żuchwy, zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy to wizyta u dentysty. Dolegliwości tego obszaru zazwyczaj kojarzymy z problemami stomatologicznymi, podczas gdy ich przyczyną mogą być także inne choroby lub dysfunkcje. Ból żuchwy może być spowodowany schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, a nawet kariologicznymi. Jest to przecież obszar bogato unerwiony,…

Nazywam się Ewelina Prekiel i jestem fizjoterapeutką. Moja pasją jest ortopedia i wszystko, co związane z narządem ruchu. Inspiracją do pisania artykułów są moi pacjenci, ich codzienne problemy i pytania. Staram się w przystępny sposób wyjaśnić zagadnienia medyczne, zawsze w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe i własne doświadczenia. Moją pracę zawodową rozpoczęłam 9 lat temu. Od tego czasu specjalizuje się w ortopedii. Zajmuję się rehabilitacją po urazach i zabiegach operacyjnych, w bólach ostrych i przewlekłych narządu ruchu a także w wadach postawy. Wspólpracuję z młodymi sportowcami w zakresie prewencji i leczenia urazów.

© 2021 Fizjomind E. Prekiel. Wszystkie prawa zastrzeżone

Privacy Preference Center

Wykorzystujemy ciasteczka na tej stronie. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.