Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Strzelanie w kręgosłupie- czy powinniśmy się niepokoić?

Czy Twój kręgosłup „wydaje” dziwne dźwięki? Kiedy wykonujesz gwałtowny ruch, słyszysz charakterystyczny odgłos strzelania? Większość pacjentów jest zaniepokojona takimi dźwiękami. Na szczęście, jeśli pojawiają się sporadycznie i nie towarzyszy im ból, nie ma powodu do niepokoju. Temat wymaga jednak pewnego wyjaśnienia, dlatego w dzisiejszym artykule opiszę, kiedy strzelanie w kręgosłupie powinno skłonić nas do kontaktu ze specjalistą.

bóle kręgosłupa podczas siedzenia kurs

Strzelanie w kręgosłupie- skąd się bierze?

Po pierwsze, musimy zmierzyć się z pewnym mitem. W momencie, gdy w czasie ruchu słyszymy nagły strzał w kręgosłupie, NIE DOCHODZI DO PRZESTAWIENIA KRĘGÓW. Struktury te są bardzo ściśle połączone ze sobą za pomocą stawów, więzadeł, mięśni i dysków. Kręgi nie mają możliwości łatwego przemieszczania się, nie wyskakują i nie wskakują na swoje miejsce. Warto walczyć z tym mitem, ponieważ wciąż wielu pacjentów używa określenia WYPADANIE DYSKU.

Co w takim razie dzieje się w trakcie charakterystycznego strzału kręgosłupa? Teorii jest wiele. Jedna z najbardziej prawdopodobnych mówi, że odgłos jest spowodowany uwalnianiem pęcherzyków gazu znajdujących się w płynie stawowym w stawach międzykręgowych. Zjawisko te możemy porównać do otwierania gazowanego napoju. Strzelanie w kręgosłupie możemy słyszeć w trakcie wykonywania codziennych czynności np. podczas nagłego zgięcia i rotacji kręgosłupa. Zjawisko te wykorzystują w swojej pracy także rehabilitanci czy kręgarze, wykonując tzw. manipulacje kręgosłupa. Pamiętajcie, jeśli słyszycie takie odgłosy sporadycznie i nie towarzyszą im żadne nieprzyjemne dolegliwości, jest to objaw fizjologiczny. Normą jest, że zdrowy, ruchomy staw od czasu do czasu może strzelić.

strzelanie w kręgosłupie

Kiedy strzelanie w kręgosłupie powinno nas martwić?

Z pewnością spotkaliście osoby, które z łatwością „strzelają” stawami. Jest to najczęściej wynik pewnych predyspozycji genetycznych związanych z budową kolagenu, gdzie stawy mają zwiększoną ruchomość. Dzieje się tak np. u osób hipermobilnych czy w zespole Ehlersa-Danlosa. Jeśli strzał nie występuje przy każdym ruchu i nie powoduje bólu, nie powinien nas niepokoić. Czasem może jednak dojść do sytuacji, gdy strzelanie pojawia się regularnie, występuje np. w trakcie każdego skłonu, co jest już pewnym objawem alarmującym. Niektórzy pacjenci mają potrzebę wywołania takiego strzału, ponieważ odczuwają pewne zblokowanie w odcinku lędźwiowym, piersiowym, czy szyjnym. Wykonują w tym celu gwałtowne ruchy aż do pojawienia się charakterystycznego odgłosu, co daje im ulgę. Uczucie rozluźnienia to wynik naciągnięcia torebki stawowej i zmniejszenia napięcia w okolicznych tkankach. Niestety, jeśli pacjent często wykonuje takie manewry, może dojść do podrażnienia stawów międzykręgowych i stanu zapalnego. Z czasem niektórzy pacjenci mają potrzebę coraz częstszego prowokowania strzału. Niektórzy wprowadzają tego typu manewr nawet kilak razy dziennie, ponieważ bez niego odczuwają nieprzyjemną blokadę lub ciągnięcie w kręgosłupie. Jest to objaw niestabilności kręgosłupa lędźwiowego. Takie sytuacje nie są już normą i wymagają konsultacji ze specjalistą, terapii oraz wprowadzenia odpowiednich ćwiczeń.

Podsumowując, strzał kręgosłupa nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszy mu ból. Problem pojawia się w momencie, gdy w trakcie występują pewne dolegliwości. Możecie spotkać się z różnymi sytuacjami. Po pierwsze, ból może pojawić się tylko w trakcie strzału i momentalnie zniknąć. Po drugie, po takim odgłosie niektórzy odczuwają zblokowania w kręgosłupie, a dolegliwości bólowe utrzymują się kilka dni, tygodni, czy nawet miesięcy. Dodatkowo może pojawić się także ból promieniujący do kończyny. Jest to wynik stanu zapalnego, który pojawia się w momencie podrażnienia struktur kręgosłupa. Wszystkie powyższe sytuacje świadczą o pewnej dysfunkcji kręgosłupa i wymagają konsultacji ze specjalistą.

Poza strzelaniem możecie spotkać się także z innymi odgłosami pochodzącymi z kręgosłupa. Niektórzy pacjenci zgłaszają się do nas z objawem trzeszczenia pojawiającym się przy każdym ruchu. Często tego typu objawy spotykamy w odcinku szyjnym. Pacjent skarży się na uczucie sztywności i napięcia połączone z charakterystycznym trzeszczeniem. Charakterystyczny odgłos może być wynikiem zaburzanej pracy stawów międzykręgowych, co ma związek ze zmianami zwyrodnieniowymi, dyskopatią i wtórnym zwiększonym napięciem mięśniowym.

6 odpowiedzi

  1. Znam wszystkie opisywane przez Was objawy. Dołożę jeszcze problem z podniesieniem lewej ręki ponad linię barku. I ze swojego doświadczenia polecam jogę (na zwiększenie elastyczności i porozciąganie przykurczonych mięśni) i ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy (ang. core strength). 15 miesięcy temu nie uwierzyłabym gdyby ktoś mi powiedział, że mogę jeszcze funkcjonować bez bólu. Bolały mnie okolice bioder przy chodzeniu, bolał mnie kręgosłup, nie potrafiłam podnieść lewej ręki, jak kładłam się na plecach to przez kilka minut zaciskałam zęby z bólu, bolała mnie klatka piersiowa przy głębszych wdechach. Jak myślałam, że tak będzie jeszcze przez 30 – 40 lat (jestem z długowiecznej rodziny) to mi ręce opadały. Nie wiem dlaczego zaczęłam ćwiczyć jogę, serio. Pierwsze efekty pojawiły się szybko. Najpierw ból znikał na 10 minut, potem godzinę, dwie, w końcu na cały dzień. Pierwszy spektakularny efekt był po 3 miesiącach, jak coś strzeliło w kręgosłupie i zaczęłam podnosić rękę prawie do samej góry. Po miesiącu strzeliło raz jeszcze i ręka działa jak nowa. Inne dolegliwości też minęły. Czasem odzywa się dyskopatia w odcinku piersiowym, ale 30 minut jogi załatwia tez ten temat.

  2. Cześć. Od kilku miesięcy szukam wszędzie odpowiedzi na moje dolegliwości, u lekarza (miałem badania jak by przedzawałowe, badania krwi, byłem u kardiologa rtg klatki piersiowej itp) szukam też po internecie i nagle natrafiam tu.. Mam dokładnie takie same objawy i bóle o których piszesz. Jeszcze nie trafiłem na tak dokładny opis „tego samego” co u mnie.. okropne bóle lędźwiowe, bole w odcinku kręgosłupa piersiowego, okropne bóle i ściski w klatce przy połączeniu mostka z żebrami uciski w okolicach serca (stąd wylądowałem na SOR bo myślałem że mam stan przedzawałowy) i od jakiegoś czasu doszedł dziwny ból w okolicach lewej nerki.. taki pulsujący jak by od lędźwiów coś promieniowało.. możesz doradzić coś w temacie? Jak na dziś się czujesz poradziłeś Sobie z tym wszystkim? Jak trafiłeś do Sanatorjum i jakie były te Ćwiczenia? Będę wdzięczny za wskazówki i pomoc bo czuje jak bym się kończył a to dopiero przed 40-stką ?

  3. Z mojego doświadczenia powiem że to strzelanie i potrzeba wręcz strzelania sobie kręgosłupem do początek dyskopatii. Miałem tak w odcinku lędzwiowym i dolnej części piersiowego, potem był ból w mostku na styku mostka i żeber(u dołu mostka od dyskopatii th5/6) potem miałem zupełną blokadę nie mogłem już „strzelać” straszny ból mostka i diagonostyka zawałowa. Serce w porządku było i jest ale po roku zaczął się nagle ból w kręgosłupie tam gdzie ten dysk a po paru miesiącach ćwiczeń zleconych w sanatorium chrupanie i przykurcze puściły….najpierw zmniejszył się ból a potem ustąpiło strzelanie czyli w kierunku odwrotnym do tego co i jak się pogarszało.

    1. Chyba mam podobne objawy, tez już myślałam kilka razy ze mam zawał ale holter i wyniki prawidłowe. Na dodatek jak długo się schylam, np. przy pracach ogrodowych to po wyprostowaniu kilka razy czuje jakby „trzepnięcie” w klatce (tez myślałam ze to arytmia ale nie wyszło w badaniach) -bardzo nieprzyjemne, jakby trochę skurcz mięśnia albo podrażnienie nerwu…czas na rezonans pewnie 🙁

    2. I jak teraz funkcjonujesz? Ja też tak strzelałam a teraz już nie bardzo mogę i jak siedzę wstaje słyszę trzask. Nie boli ale mimo wszystko martwi mnie to…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn

Polecamy nasz nowy kurs:
Kręgosłup "za biurkiem"

Zarezerwuj wizytę
stacjonarną

Może Cię zainteresować

Tendinopatia ścięgna Achillesa Obecnie dysponujemy dużą wiedzą na temat patologii ścięgien nazywanych tendinopatiami. Wiemy, że ból może być wynikiem różnorodnych patologii i każda z nich wymaga innego postępowania. Jeśli weźmiemy pod uwagę osoby aktywne fizycznie z przewlekłym bólem, najczęściej mamy tu do czynienia ze zmianami, które nazywamy degeneracją lub zwyrodnieniem. Po pierwsze, musimy wytłumaczyć, na czym takie zmiany polegają. Wyobraźmy…
Siedzenie na piłce może zwiększać dolegliwości bólowe Duże piłki rehabilitacyjne zyskały popularność już kilkanaście lat temu nie tylko w fitnessie, ale także jako alternatywa dla standardowego krzesła. W niektórych krajach zaczęto używać ich także w szkołach. Teoretycznie piłki mają zapewniać to, czego nie daje nam statyczne krzesło, RUCH KRĘGOSŁUPA w pozycji siedzącej. Mają także uaktywnić mięśnie i zwiększyć dokrwienie…
Nerw błędny to jeden z ciekawszych nerwów czaszkowych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie naszemu ciału odpoczynku i regeneracji. Dysfunkcje nerwu błędnego odpowiadają za pojawienie się wielu objawów związanych ze zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Ze względu na mnogość reakcji, jakie pojawiają się w przypadku jego nieprawidłowego funkcjonowania, wielu pacjentów przez długi czas bezskutecznie poszukuje przyczyn swoich dolegliwości. Nerw…

Nazywam się Ewelina Prekiel i jestem fizjoterapeutką. Moja pasją jest ortopedia i wszystko, co związane z narządem ruchu. Inspiracją do pisania artykułów są moi pacjenci, ich codzienne problemy i pytania. Staram się w przystępny sposób wyjaśnić zagadnienia medyczne, zawsze w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe i własne doświadczenia. Moją pracę zawodową rozpoczęłam 9 lat temu. Od tego czasu specjalizuje się w ortopedii. Zajmuję się rehabilitacją po urazach i zabiegach operacyjnych, w bólach ostrych i przewlekłych narządu ruchu a także w wadach postawy. Wspólpracuję z młodymi sportowcami w zakresie prewencji i leczenia urazów.

© 2021 Fizjomind E. Prekiel. Wszystkie prawa zastrzeżone

Wykorzystujemy ciasteczka na tej stronie. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.